P0

Koronavirusas, Svarbu

NVSC: Mirčių skaičiaus neatitikimas jau išaugo iki 1171

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2021-01-03


Pastarosiomis dienomis pasipylus kritikos lavinai Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atžvilgiu dėl jo pateikiamų netikslių su COVID-19 susirgimais bei mirtimis susijusių duomenų, jo atstovai, nelaukdami pirmadienio, sekmadienio vidurdienį surengė nuotolinę spaudos konferenciją.

NVSC direktoriaus Roberto Petraičio teigimu, būtent centro darbuotojai gruodžio viduryje nustatė neatitikimo tarp iš gydymo įstaigų pateikiamų mirčių skaičių, suradę 804 neapskaitytus mirties atvejus, ir apie tai informavo Sveikatos apsaugos ministeriją. Tačiau šiuo metu tas neatitikimas jau yra padidėjęs iki 1171. Iš jų į sistemą nepatekęs 441 atvejis yra mirusieji nuo COVID-19, likusieji – mirę dėl kitų priežasčių.

Daugiausia neapskaitytų mirčių yra iš gruodžio mėn.

R. Petraičio teigimu, naujus 1171 nepaskaitytus mirties atvejus gruodžio 30 d. irgi išaiškino NVSC.

„Nesutapimai susidarė todėl, kad visa eilė gydymo įstaigų nepateikė pranešimų apie mirties atvejus”, – sakė R. Petraitis, pridūręs, jog visas ligoninių, iš kurių nebuvo laiku gauta informacijos, sąrašas sudaro net 3 puslapius. Tarp daugiausiai laiku nepateikusiųjų mirties duomenų buvo paminėtos Šiaulių ir Panevėžio ligoninės, nors teigta, kad tai būdinga visoms „didelėms ir mažoms” šalies gydymo įstaigoms.

Kartu R. Petraitis pažadėjo prisiimti asmeninę atsakomybę, jei paaiškėtų NVSC veiklos trūkumai.

„Nebuvo taip, kad mes užmerkėme akis ir sėdėjome kelias savaites”, – sakė NVSC vadovas.

Jo teigimu, pagrindinė problema dėl mirčių statistikos neatitikimo yra „ne NVSC, o sisteminė, susijusi su sveikatos priežiūros sistema” ir ji esą kyla dėl to, kad skirtingos institucijos dirba su skirtingomis e. programomis bei apskaitos sistemomis.

R. Petraitis taip pat informavo, jog dar daugiau neaiškumą į mirčių statistiką įneš nuo sausio 1 d. pradėjęs veikti naujas sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuris su NVSC esą derintas nebuvo ir kuriame numatoma nauja duomenų apie mirtis pateikimo tvarka.

„Susidaro tokia situacija, kad gydymo įstaigos nuo sausio 1 d. kaip ir neturi pateikti pranešimų [apie mirties atvejus], o NVSC dar neturi prieigos prie e. sveikatos”, – sakė R. Petraitis, vėliau negalėjęs žurnalistams atsakyti, ar Statistikos departamento pateikiami, pvz., praėjusios paros mirties nuo COVID-19 atvejai yra tikslūs.

Jis tik pranešė, NVSC kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą, prašydamas minėto įsakymo veikimą pavėlinti, kol, pasak R. Petraičio, „bus suprogramuotos prieigos”.

Kartu NVSC vadovas pasidžiaugė, kad esą sugriežtinti karantino reikalavimai jau veikia, nes pastaruoju metu mažėja ir susirgimų, ir sąlytį su sergančias turėjusių asmenų skaičius.


  2021-01-03

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt