P0

Transportas

FNTT: 19 tyrimų dėl nelegalios 4,5 tūkst. automobilių prekybos

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-04-20


Šešėlinės prekybos naudotais automobiliais iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) mastas per praėjusius metus išaugo kelis kartus, o pogrindiniai prekeiviai pernai valstybei nesumokėjo beveik puspenkto milijono eurų mokesčių.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktorius Antoni Mikulskis sako, kad šiuo metu atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose skaičiuojama žala valstybei siekia beveik 7,5 mln. eurų, o dėl nelegalios prekybos galiausiai nukenčia ir valstybės finansų sistema, ir galutinis automobilio pirkėjas.

Asociatyvi Palmiros Mart nuotr.

„FNTT šiuo metu atlieka 19 ikiteisminių tyrimų dėl prekybos automobiliais, juose nustatyta per 7,4 mln. eurų žala valstybės biudžetui. Dažniausiai tyrimai vykdomi dėl valstybei nesumokėtų mokesčių, neapskaitytų pajamų ar suklastotų dokumentų, kuriuose nėra duomenų apie tikruosius automobilio pardavėjus. Apgaunami ir valstybė, ir pirkėjas, kuris, įsigijęs nekokybišką automobilį, tampa situacijos įkaitu – pardavėjas dingo, automobilis netinkamas eksploatavimui, o pinigų susigrąžinti neįmanoma“, – pranešime spaudai pažymi A. Mikulskis.

Pasak FNTT direktoriaus, šiuo metu tyrimai atliekami dėl 4,5 tūkst. automobilių, kurie buvo įvežti iš JAV ar ES. Dažniausiai automobiliai iš JAV į Lietuvą patenka per lengvatinio apmokestinimo zonose esančias įmones, kurias valdo nusikalstamų schemų organizatoriai. Klastojant dokumentus sudaromos netikros pirkimo–pardavimo sutartys, į pardavimų grandines įtraukiami trečiųjų šalių gyventojai, kurie automobilius tariamai parduoda Lietuvos piliečiams. Suklastotuose dokumentuose nurodoma, kad automobilis pirktas iš užsienio piliečio, todėl pridėtinės vertės mokestis (PVM) gudriai paslepiamas. Sandoriai dažnai vyksta grynaisiais pinigais, todėl perpardavinėtojai, neretai dirbantys nelegaliai be jokių oficialių dokumentų, jų neapskaito ir nemoka mokesčių valstybei.

Dėl tokių schemų nukenčia ne tik valstybės biudžetas, bet ir automobilio pirkėjas, nes transporto priemonei sugedus ar naudojant pasirodžius defektams, būna neįmanoma rasti automobilį pardavusio asmens, taip pat netenkama galimybės automobilį grąžinti ar atgauti pinigus. Žmogus patenka į spąstus ir patiria nuostolius.

Automobiliui parduoti – specialus kodas

Skelbiama, jog automobilių rinkos kontroliavimą palengvins nuo gegužės 1 d. pradėsianti veikti nauja apskaitos sistema, kai bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai. Kiekviena Lietuvoje esanti transporto priemonė privalės turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK). Automobilį parduoti ar registruoti bus galima tik turint šį kodą.

Teigiama, jog tai yra viena iš išeičių rinkos skaidrumo didinimui – galutinis pirkėjas bus apsaugotas nuo apgavysčių, o valstybei bus sumokami tie mokesčiai, kurie dabar yra nuslepiami dėl nesąžiningų rinkos dalyvių elgesio. Ši priemonė užtikrins transporto priemonių pirkimo–pardavimo sandorių saugumą, skaidrumą bei atsekamumą.

Anot FNTT pareigūnų, automobilių prekybos sektoriuje ikiteisminiai tyrimai atliekami ir dėl mokesčių vengimo panaudojant PVM maržos schemas, pajamų neapskaitymo, apskaitos dokumentų klastojimo bei apgaulingo tvarkymo, apskaitos dokumentuose nurodant žymiai mažesnes automobilių pardavimo vertes.


  Transporto straipsnių vidus kompas

  2021-04-20

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt