P0

Mums rašo

Kada nors ir Lietuvoje bus skaidriau

Olga Vėbrienė
2021-07-15


Kalbant trumpai, tai Generalinė prokuratūra pranešėjų nesaugo. Ir nesvarbu, kas parašyta įstatyme.

Skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas. Ramu, nuskęsti man negresia, ką moku, tai moku – plaukti. Ne pasroviui. Ant bangos.

Tarkim, aš nenorėjau dalyvauti aplinkos ministro Simono Gentvilo galimai neteisėtuose veiksmuose ir apie tai pranešiau. Į Generalinę prokuratūrą kreipiausi du kartus ir du kartus man buvo suteiktas pranešėjo statusas.

Viskas vyksta taip: Generalinė prokuratūra patikrina info rimtumą. Ir tik nustačius, kad tai, ką pranešė, gali kelti grėsmę viešajam interesui ar užkirsti kelią korupcijai, jums suteikiamas pranešėjo statusas. Pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą jums garantuojamos apsaugos priemonės – Generalinė prokuratūra turi jus ginti. Įstatymu jums užtikrinama apsauga nuo neigiamo poveikio. Tai reiškia, kad negalima jūsų atleisti iš darbo, perkelti į žemesnes pareigas ar kitą darbo vietą, bauginti, priekabiauti, diskriminuoti, grasinti susidoroti, apriboti karjeros galimybes, sumažinti darbo užmokestį, kelti abejones dėl kompetencijos ir imtis kitų priemonių.

O dabar nuoširdžiai? Tai žinokite, kad nebūtinai taip ir bus.

Per tris mėnesius Simonas Gentvilas man pradėjo 4 tarnybinius nusižengimo tyrimus, 2 auditus ir dar kelis patikrinimus. Nelabai rado prie ko prikibti, galiausiai atleido iš darbo, kaip jis teigia, už dokumentų klastojimą! Pagal tokį kaltinimą gresia baudžiamoji atsakomybė ir privalomas ikiteisminis tyrimas, bet jis man net nebuvo inicijuotas! Žodžiu, atleido ir tiek.

Ką į tai Generalinė prokuratūra? Iš gynėjos perėjo į neutralios stebėtojos poziciją.

Ką į tai teismas? Vakar atmetė prašymą pritaikyti laikinąsias priemones ir grąžinti į pareigas, kol bus nagrinėjama pagrindinė atleidimo byla, nes nėra gi neigiamų pasekmių, o svarbiausia – nėra teismų praktikos.

Bet nuo šiol teismų praktika jau yra ir viena aišku, kad pranešėjo statusas nieko neduoda: darbdavys neturės įrodinėti (kaip numatyta įstatyme), jog tave atleido ne už tai, kad apie jį pranešei Generalinei prokuratūrai, – turėsite pats gintis ir įrodyti savo tiesą.

Apsiginsiu. Įrodysiu. Tik kiek užtruks.

Bet vis tiek: jei savo darbovietėje (tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje) matote teisės pažeidimų, neefektyvų ir neatsakingą viešųjų finansų panaudojimą, nenorite taikstytis su korupcija, būtinai apie tai praneškite Generalinei prokuratūrai. Mano supratimu, tai mūsų pilietinė pareiga. Užmerkus akis ir susitaikius su tuo, kas vyksta, iš esmės tapsite bendrininku. Tiesiog žinokite pasekmes ir būkite pasiruošę.

Ar gailiuosi pranešusi? Ne. Pasikartosiu, su korupcija man, tikiu, kaip ir daugeliui jūsų, ne pakeliui.

Dar esu tikra, kad sukūrėme teisinę valstybę, o ne oligopolinę plutokratiją.

Šis tekstas – asmeninė autorės nuomonė. Rubrikoje „Mums rašo“ publikuojamos nuomonės, už kurias redakcija neatsako.


  2021-07-15

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt