P0

Politikų tribūna

Klaipėdos universitetinė ligoninė – puiki proga nueinančiam merui išleisti klaipėdiečių pinigus (23)

Audrius Petrošius, Seimo narys
2021-07-20


Sveikatos apsaugos sistemos laukia rimtos pertvarkos, kurioms numatyti apie 800 mln. eurų. Nepaisant to, Klaipėdos miesto savivaldybė, nuosavybės teise valdanti Klaipėdos universitetinę ligoninę, toliau renkasi savarankiškos miesto savivaldybės pavaldumo gydymo įstaigos kelią, neturėdama nei itin storos piniginės, reikalingos kokybiškam ir moderniam tokio tipo įstaigos funkcionavimui užtikrinti, nei pakankamai aukštos kompetencijos specialistų savivaldybės administracijoje, kad suvaldytų ligoninėje vykstančius procesus, įskaitant paslaugų kokybės ir prieinamumo pacientams gerinimą, personalo kompetencijų ir karjeros galimybių plėtojimą, problemų dėl mikroklimato operatyvų sprendimą ir t.t.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Šių metų liepos 16 dieną Klaipėdos m. savivaldybės tarybos kolegijai buvo pristatytas Savivaldybės administracijos siūlymas skirti 12 mln. eurų Klaipėdos universitetinės ligoninės pastatų renovacijai. Kitaip nei „miesto biudžeto lėšų iššvaistymo planas“, šio siūlymo įvardinti negaliu, kadangi kitoje svarstyklių pusėje turime realią trečio universitetinio centro kūrimo galimybę, poreikį sveikatos apsaugos sistemos reformai bei šiam tikslui įgyvendinti numatytus beveik 800 mln. eurų per Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą bei kitus Europos Sąjungos investicijų šaltinius.

Klausimas kolegijoje svarstomas ir sprendimas priimamas iškart po Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio vizito Klaipėdoje, prasidedant diskusijoms apie kompleksinių, visą Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą bei atskirus regionus apimančių reformų poreikį bei jų įgyvendinimo galimybes.

Ministras po susitikimų Vakarų Lietuvoje patikino, kad diskutuojant apie Sveikatos apsaugos sistemos reformą „bandė pateikti pasiūlymą, kurio nebūtų galima atsisakyti”, tačiau Klaipėdos miesto meras apie susitikimą su ministru kalbėjo be didesnio entuziazmo, savivaldybės tarybos kolegijos posėdyje aptakiai paminint, kad lėšos, numatytos Sveikatos apsaugos reformai, bus skiriamos tik Infekcinio skyriaus reformavimui ir tai niekas nežino, kada bus skirti pinigai, kaip seksis įgyvendinti reformą ir apskritai, ar kas nors vyks. Taip ir lieka neaišku, kokį pasiūlymą tiksliai pateikė ministras? Ar tikrai buvo kalbėta tik apie miglotą kažkuriais metais vyksiantį vieno iš skyriaus modernizavimą? Ar visgi tai buvo kvietimas bendram darbui su Vakarų Lietuvos regiono savivaldybių vadovais netolimoje ateityje.

Bet kokiu atveju, vietoje pasiūlymų pertvarkyti visą miesto gydymo įstaigų tinklą apsvarstymo, diskusijų apie galimybę sukurti Klaipėdoje modernų aukščiausio lygio trečio Lietuvoje universitetinio sveikatos paslaugų centro organizavimą, Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas siūlo „paprastą ir teisingą“ sprendimą – išimtinai miesto biudžeto pinigus skirti Klaipėdos universitetinės ligoninės pastatų renovacijai.

Kaip įvardinama pranešime tarybos kolegijai, šiuo metu KUL infrastruktūra neatitinka higienos normų keliamų reikalavimų, todėl dėl tokios renovacijos niekas neabejoja. Tačiau ar faktas, kad miesto administruojamas medicinos paslaugų centras yra nustekentas iki tokios būklės, kuomet jis nebeatitinka keliamų higienos normų reikalavimų, ir nėra įrodymas, kad miestas nėra įgalus rūpintis tokio masto ligonine?

O jei pridėtume ne tik infrastruktūrines, tačiau ir ligoninės personalo darbo problemas, kurias puikiai iliustruoja nuolat jaučiamas gydytojų stygius, vis daugiau mobingo istorijų, pasiekiančių dienos šviesą, bandymas užsimerkti prieš problemas, egzistuojančias įstaigoje ir mero protekcijoje diktatoriškai vadovaujantis amžinas direktorius.

Nieko keisto, kad miesto vadovas ir taryba nėra kompetentingi spręsti ligoninės infrastruktūros ir veiklos problemas – tai visiškai kito kalibro pareigos. Negalime tikėtis, kad kas ketverius metus besikeičiantys, patys įstaigoje kartais paslaugas gaunantys miesto Tarybos nariai, sugebės tinkamai įvertinti ne tik pastatų būklę, bet ir vadovo ar personalo darbo specifikos subtilybes. Galbūt laukiame, kol nutiks skaudi nelaimė, kokia nutiko Šiauliuose?

Negalime pamiršti, kad Klaipėdos gydymo įstaigos, įskaitant ir KUL, aptarnauja viso regiono gyventojus, kurie naudojasi ligoninių paslaugomis, todėl lėšų skyrimas iš miesto biudžeto, neieškant galimybės regioninio centro kūrimui ir adekvačiam valstybiniam finansavimui, vyksta savo miesto gyventojų gyvenimo kokybės sąskaita.

Regione turime veikti išvien su centrine valdžia, kuri formuoja aiškius poreikius ir prioritetus, parodyti tiek savo norą, tiek pasirengimą ir galimybes keistis. Negalime vardan savo asmeninių interesų laikyti įkaitais klaipėdiečių, regiono gyventojų ir visų žmonių, susiduriančių su sveikatos problemomis, kuriems reikalingos sveikatos priežiūros paslaugos.

Turime tarnauti žmonėms ir užtikrinti, kad valstybinis finansavimas bus panaudojamas maksimaliai skaidriai, o gyventojams reikalingą pagalbą laiku ir kokybiškai suteiks savo darbą mylintis ir gerai jame besijaučiantis profesionalus medicinos įstaigos personalas.

Vakarų Lietuvos regione dažnai esame pripratę skųstis, kad mūsų negirdi centrinė valdžia. Pinigų dalybose girdime arba apie sostinės, arba apie rajonų poreikių patenkinimą, todėl neretai darosi pikta, kad nors esame trečias pagal dydį Lietuvos miestas, turime tenkintis tuo, kas liko. Tačiau šiais metais iš centrinės valdžios sulaukėme nemažai gerų žinių Vakarų regionui, todėl nematau priežasčių abejoti Sveikatos apsaugos ministerijos ketinimais. Tik diskutuodami ir dirbdami išvien galime pasiekti užsibrėžtų rezultatų, neeikvojant miestiečių pinigų bei nukreipiant juos kur kas turiningesniems projektams.

Tik ar tam pasiruošęs miesto vadovas, kurio politinė lyderystė atstovaujant miestiečių interesams taip reikalinga šiuo metu, ar sutarimą vardan viešojo intereso ras Klaipėdos savivaldybės tarybos valdantieji ir opozicija, pamatysime jau netolimoje ateityje.


  2021-07-20

  23 komentarai “Klaipėdos universitetinė ligoninė – puiki proga nueinančiam merui išleisti klaipėdiečių pinigus”

  1. AvatarVisi jie (IP: 78.61.179.125)

   į vieną dūdą pučia! Ir kokia jėga juos visus nušluotų? Rinkėjai? Kiek jų ateina? O paskui kniaukia, kaip blogai! Va, ką išsirenkat, tuo ir džiaukitės! Arba pradėkit šviestis, stebėti, klausytis ir mąstyti, o ne pažadais tikėti!

  2. AvatarPerbėgėlis (IP: 86.100.53.185)

   yra straipsnio autorius seimūnas A.Petrošius. Tai jis juk tik gerą pusmetį iki seimo rinkimų atsirado pas konservatorius perbėgęs iš Grublausko politinio komiteto kuris laimėjo rinkimus į savivaldybės tarybą 2018 m. A.Petrošius dabar su konservatroiais kurie prisiplakė prie liberalo Grubliausko frakcijos savivaldybės taryboje galės ir nebalsuoti už tuos milijonus KUL Iš vis neaišku kas tas A.Petrošius? Tai jis su libralis tai su TS-LKD ? Pliekė LŽ sąjungą už tai kad Partnerystė įstatymo nepasirašė. Pasirodo kad jis ir Armonaitės ideologiją palaiko… Neaiškus tipelis… Dar kol-kas jis svaigsta patekęs į seime pelningą kėdę , nežino ką veikti, kaip savo pažadus klaipėdiečiams įvykdyti… Palauksim, pažiūrėsim..

  3. AvatarNA (IP: 86.100.146.221)

   Jeigu balsuoti ir vėl ateis 25 tūkst. gyventojų tai Klaipėda iš janušonio ir grubliausko “globėjiško”, savanaudiško marazmo neišlips niekada. Mąstykite ir domėkitės ką rinksite.

  4. Avatarmiestietė (IP: 86.100.172.247)

   kokios statybos,renovacijos,kol tas meras ir tas dar ligoninės vadovas,nejuokinkit voverių.Bus rinkimai,tai gal ir luktert.Dėl mero Kavecko,tai sklando kalbos,kad trūksta išsilavinimo,įdomu iš tiesų,kokius mokslus kramtė ar tik vidurinis išsilavinimas.

  5. AvatarAntanas (IP: 78.60.113.74)

   Tikrai, būtu gerai, kad SA Ministro Dulkio pasiūlymas dėl sveikatos sistemos reformos Klaipėdoje būtu paviešintas. Klaipėdiečiai tūri teisę žinoti kokie pokyčiai vyks sveikatos sistemoje, galės pareikšti savo nuomonę. Iš Grubliausko tiesos nesužinosime, jis pateikia tik tiek, kiek jam naudinga, o kas nenaudinga- nutyli.
   Lauksime SA Ministro pilno pasiūlymo paviešinimo.

  6. Avatarnebejuokink (IP: 86.100.161.157)

   Klaipėdoje konervatoriai valdžioje, meras jų hebroje, o čia neva su kažkuom kovojama…

   • AvatarTai juokitės (IP: 88.118.19.240)

    Bet tuo pačiu pažiūrėkit kolegijos posėdį. Konservatoriai ir laikosi tokios pozicijos, bet to negana.

  7. AvatarRenaldas (IP: 78.60.134.112)

   Taiklūs pastebėjimai, Audriau. Klaipėdiečiai būtų dėkingi, jei paviešintumėte Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio pateikto “pasiūlymo, kurio neįmanoma atsisakyti” detales. Įdomu, ko netenkame dėl dėdžių, nenuilstamai ginančių “klaipėdietiškas” vertybes, siaurumo. Kaip vadinasi sindromas, kai vietoje to, kad vienytis su stipriausiais ir kokybe varžytis su geriausais Lietuvoje ir užsienyje, gini draugų užimamas kėdes ir jų saviems dalijamas privilegijas prisidengdamas “čia gi klaipėdietiška, niekada to neatsisakysime”?

   Taip buvo ginamasi nuo galimybės tapti geriausiu universitetu Lietuvoje sujungus programas ir mainantis profesūra su Vilniaus universitetu (ar KTU), panaši gynyba naudojama ir KUL atveju.

  8. AvatarSimona (IP: 188.69.210.222)

   Jeigu kažkam nepatinka V.Janušonis, tai nereiškia kad klaipėdidčkams nereikia 3 lygio paslaugų. Klaipėdiečiai nusipelnė, kad ligoninė būtų renovuota. Koncervatorius A. Kaveckas pasiūlė pastatyti naują ligoninę. Ji kainuotų penkis kartus brangiau nei renovuoti.

  9. Avatarabsurdas (IP: 83.171.17.102)

   Klaipėdos valdžioje konservatoriai, visemeras konservatorius, o va seimo narys konservatorius ieško kaltesnių… GĖDA.

  10. AvatarAntanas (IP: 78.60.113.74)

   Kol Klaipėdoje mero kėdėje Grubliauskas, niekas nesikeis, nesikeis ir Universitetinės ligoninės vadovas bei kita administracija. Juk šioje ligoninėje sukasi milijoninės sumos, nuo kurių nubyra ne tik V. Janušoniui, bet ir Grubliauskui. Todėl šie du asmenys ir laikosi isikibe vienas kito. Kol šie asmenys šiuose postuose, apie sveikatos sistemos reformą Klaipėdoje ir nėra ką galvoti, nes ivykus numatytai reformai, V. Janušonis praras vadovo kėdę, tuo pačiu ir ir pinigų srautus tiek sau, tiek Grubliauskui. Jiems nesvarbu Klaipėdos gyventojų sveikata, gydymo kokybė, aukštos kvalifikacijos gydytojų specialistų prieinamumas, jiems svarbiausia asmeninė nauda, neprarasti šios lesyklėlės.
   Todėl gerb. Klaipėdiečiai, per ateinančius rinkimus savivaldybės tarybai, merui, balsuokite už kitą kandidatą, tik ne už Grubliauską. Manau geri kandidatai į merus būtu Vaitkus, Kaveckas.

  11. AvatarJustė (IP: 86.100.76.148)

   Aido mums reikia.Sutvarkys viską ir vagilevimams užkirs kelius.Tik Aidas Kaveckis meras!

   • Avatarsakote (IP: 83.171.17.102)

    profesinį išsilavinimą pasiekusį žmogų reikia garbinti? 🙂

  12. AvatarJudas (IP: 88.118.202.157)

   O kas išrinko tą merą ?
   Tai ko dabar inkščiat ?

  13. AvatarAnonimas (IP: 83.179.65.23)

   Toks meras – muzikantas, be to, kaip žmonės kalba, didelis savanaudis ir tokių pačių kaip jis užtarėjas – tikra nelaimė miestui. Nors….kiekvieno miesto piliečiai turi tą valdžią, kurios nusipelno.

  14. AvatarVida (IP: 90.131.45.201)

   Sveikuciai,gal ir grazu ,po renovacijos ,viskas kvepia dazais, kad Klaipeda mazai teturi geru,ismananciu savo darbo gydytoju,kraupu ,tobuleti,ir dar karta tobuleti,😊😊😊

  15. AvatarLiulis (IP: 188.69.197.160)

   Gylus sovietmitis.. . Niekas toje Klaipėdoje su Grubliausku nesikeičia is esmės, tik kosmetika.

  16. Avatareuropos zimbabwe (IP: 207.244.89.114)

   jus lukasenka visus i kalejima susodinti uz 600 mln euru, aferiugos, kiek bus isvogta kazin.

  17. Avatarhh (IP: 207.244.89.114)
  18. AvatarPensininkas. (IP: 78.61.100.125)

   Jooo…, prisiminkite palinkėjimus po kokių 3, 4 metų, kad tik nebūtų blogiau, jooo…

   • AvatarPencininkui (IP: 77.79.44.59)

    Kas ten gali buti blogiau, paziurekit kaip atrodo ta ligonine apsiurus visa onkologinis tai grynai kaip krematoriumas , su baisine liga lankaisi tai paziurejus i pastata visai gala gali gauti.

  19. AvatarXxx (IP: 77.79.44.59)

   Kiek ten visokiu pavaduotoju visi pencininkai niekaip neuzleidia savo kedziu sedi isikibe, jauni gyditojai padirba pora metu ir bega lauk nes jau ten sistema suesti kas pries.

  20. AvatarVirginija Buinienė (IP: 83.179.108.232)

   Seniai laikas ir merui, ir KUL vadovui važiuoti kur nors mėgautis ilgalaikėm neapmokamom atostogom. Gali kartu.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt