P0

Miestas

Paminklas prancūzų karo belaisviams perkeltas į naują vietą (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-12-02


Paminklas Prancūzijos karo belaisviams atminti iš Klaipėdos uosto veiklai naudojamos teritorijos perkeltas į visuomenei labiau prieinamą vietą – taip pat uosto teritorijoje, tačiau arčiau Karaliaus Vilhelmo kanalo. Ketvirtadienį paminklas iškilmingai pašventintas naujoje vietoje.

Simboliškai paminklą atidengė Prancūzijos ambasadorė Lietuvoje J. E. Alix Victoria Everard ir Vokietijos ambasadorius Lietuvoje J. E. Matthias Sonn.

„Dėkojame Klaipėdos uostui, Klaipėdos miesto savivaldybei. Šis paminklas labai svarbus, nes jis atspindi Prancūzijos istorijos etapą, kai žuvo prancūzų karo belaisviai, statydami šį kanalą. Apie 600 karo belaisvių čia dirbo kelerius metus, tačiau, kiek žmonių žuvo, nėra tiksliai žinoma“, – sakė Prancūzijos ambasadorė Lietuvoje Alix Victoria Everard.

Anot Uosto direkcijos, įgyvendinant Klaipėdos uosto bendrojo plano sprendinius, Perkėlos gatvėje buvusio paminklo dėl vykdomos uosto veiklos ilgainiui būtų buvę neįmanoma lankyti ir prie jo pagerbti Prancūzijos karo belaisvių. Dėl to Uosto direkcija, suderinusi su Prancūzijos ambasada Lietuvoje, Klaipėdos miesto savivaldybe, ėmėsi paminklo perkėlimo procedūrų.

„Siekdami, kad Prancūzijos karo belaisviai būtų deramai pagerbti ir prisimenami, sutarę su Prancūzijos ambasada Lietuvoje, inicijavome paminklo perkėlimą į labiau visuomenei prieinamą vietą. Monumentas perkeltas į kitą uosto vietą, arčiau Vilhelmo kanalo. Neabejoju, kad ši vieta leidžia dar labiau įprasminti Karaliaus Vilhelmo kanalą kasusių ir čia žuvusiųjų Prancūzijos karo belaisvių atminimą“, – teigia Algis Latakas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius.

Nuo šiol paminklas bus laisvai prieinamas visuomenei, jis pastatytas šalia dviračių ir pėsčiųjų tako, pakeliui į būsimą mažųjų laivelių prieplauką.

Monumento perkėlimą įgyvendino UAB Klaipėdos konteinerių terminalas.

„Paminklas Prancūzijos karo belaisviams buvo Perkėlos gatvės teritorijoje, kurią mes šiemet išsinuomojome iš Uosto direkcijos konteinerių terminalo plėtrai. Pagal šios teritorijos išvystymo planą, ji bus pritaikyta naujų įvažiavimo į terminalą vartų statybai, dėl to paminklo lankymas taptų sunkiai įmanomas. Dėl to palaikėme Uosto direkcijos sprendimą perkelti paminklą į kitą, visais atžvilgiais jam tinkamesnę, vietą ir savo jėgomis įgyvendinome šį projektą“, – sako Klaipėdos konteinerių terminalo generalinis direktorius Vaidotas Šileika.

Tuomečio Prūsijos karaliaus Vilhelmo I vardu pavadintas kanalas buvo statomas 1863–1873 m. Kanalo ilgis 25–27 km, plotis 28–30 m, vidutinis gylis 1,7 m. Kanalo statybos tikslas buvo apsaugoti laivus ir plukdomus sielius nuo pavojingų audrų, kildavusių Kuršių mariose. Kanalą kasė ir prancūzų karo belaisviai, kurių nemažai žuvo. Jiems atminti Prancūzijos ambasados Lietuvoje iniciatyva buvo pastatytas paminklas.


  2021-12-02

  Vienas komentaras apie “Paminklas prancūzų karo belaisviams perkeltas į naują vietą”

  1. Avatarkelkraštis (IP: 85.232.138.203)

   Paminklą perkėlė, aikštelę aptvarkė ir net medelį kažkokį pasodino. Tai būtų neblogai. O “kišenę” mašinoms stabtelėti pamiršo. Būtų bent tokia, kaip autobuso stotelei, ir tai jau būtų neblogai, juk niekas masiškai ten nevažiuos, 1-2 lengvosios ar turistinis autobusas koks norės sustoti, ir tiek to rūpesčio. Bet ne, paminklą perkeliam, pastatom, o lankytojai tegu painiojasi judrioje gatvėje, kur fūros net švilpdamos eina. Ot, protai didieji, ne bet kas taip sugalvotų.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt