P0

Sveikata

Perstemplinė echokardiografija – širdies vaizdinis tyrimas, be kurio neįsivaizduojama šiuolaikinė kardiologija

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-01-12


Nuo to laiko, kai kardiologijoje pirmą kartą buvo atlikta echokardiografija (ultragarsinis širdies ir stambiųjų kraujagyslių tyrimas), praėjo beveik 70 metų. Per šį laikotarpį medicina sparčiai tobulėjo, o kartu su ja – ir atliekamų tyrimų galimybės. Klaipėdos „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centro gydytoja kardiologė dr. Agnė Drąsutienė sako, kad perstemplinė echokardiografija (TEE) greta kitų širdies vaizdinių tyrimų ne tik pagerino pacientų ištyrimą, bet tapo neatsiejama modernios kardiologijos bei kardiochirurgijos dalimi.

„Transezofaginės (perstemplinės) echokardiografijos metu matomas aiškesnis širdies struktūros vaizdas nei atliekant transtorakalinę echokardiografiją, kai daviklis pridedamas prie paciento krūtinės ląstos. Tai daro reikšmingą įtaką tiksliai įvertinant širdies ir kraujagyslių sistemos būklę“, – pranešime cituojama dr. A. Drąsutienė.

Gydytoja sako, kad įprastinis širdies ultragarsinis tyrimas – transtorakalinė echokardiografija – atliekama siekiant įvertinti širdies funkciją, išsiaiškinti kamuojančio dusulio, atsiradusio širdies nepakankamumo priežastis, taip pat naujai atsiradus širdies ūžesiui.

„Ultragarsinis širdies tyrimas per krūtinės ląstą yra rutininis tyrimas, jeigu pacientui yra nustatyta įgimta ar įgyta širdies yda ir būtina atlikti jos vertinimą bei ilgalaikį stebėjimą. Transtorakalinė echokardiografija atliekama ir tiems pacientams, kuriems buvo protezuotas širdies vožtuvas, įtariamas infekcinis širdies vožtuvų pakenkimas“, – sako kardiologė.

Dr. A. Drąsutienės teigimu, kai transtorakalinės echokardiografijos tyrimo nepakanka paciento būklei įvertinti ar diagnozei nustatyti, atliekama perstemplinė echokardiografija. Šio tyrimo metu ultragarsinis daviklis, kuriuo apžiūrima širdis ir stambiosios kraujagyslės, įvedamas į paciento stemplę.

Gydytoja teigia, kad dažniausiai perstemplinė echokardiografija reikalinga pacientams su sutrikusiu širdies ritmu, kai geriami antikoaguliantai nesuteikia reikalingos apsaugos nuo kraujo krešulių susidarymo rizikos ar yra planuojama sinusinio ritmo atstatymo procedūra. Prieš ritmo atstatymą elektroimpulsine terapija (EIT) būtina įsitikinti, ar širdies ertmėse nesusiformavo kraujo krešuliai.

„Kairiajame prieširdyje ir jo ausytėje dažniausiai susiformuoja pasieniniai krešuliai. Dešiniajame prieširdyje dažniausiai susiformuoja plaukiojantys kraujo krešuliai – tai siūliniai dariniai, atkeliavę iš tuščių venų. Atlikdami perstemplinę echokardiografiją vertiname kiekvieno trombo dydį, lokaciją ir echogeniškumą. Šio tyrimo jautrumas diagnozuojant siekia 100 proc., o specifiškumas – 99 proc.“, – sako dr. A. Drąsutienė.

Gydytojos kardiologės teigimu, dar viena indikacija atlikti tokį tyrimą – patvirtinti ar paneigti infekcinio endokardito (IE) diagnozę. Jis atliekamas, kai transtorakalinė echoskopija nesuteikia pakankamai duomenų, patvirtinančių IE diagnozę, tačiau išlieka klinikinis ligos įtarimas. Neretais atvejais, nedideli vožtuvų pakitimai gali būti diagnozuojami tik atliekant ultragarsinį širdies tyrimą, daviklį įvedant į stemplę. Tyrimas svarbus planuojant širdies vožtuvų operacijas, norint įvertinti tikslią vožtuvo morfologiją bei pasirenkant operacijos taktiką, kai iš anksto sukuriami vožtuvo rekonstrukcijos vaizdai.

Atliekant širdies vožtuvo protezo apžiūrą perstemplinės echokardiografijos metu galima tiksliau įvertinti jo struktūrą, vientisumą ir funkcionalumą bei galimas protezo disfunkcijos priežastis.Taip pat gydytojai neurologai siunčia jaunus pacientus, patyrusius galvos smegenų insultą, ieškant paradoksinės embolizacijos šaltinio.

„Perstemplinis tyrimas suteikia neįkainojamos informacijos, kai reikia įvertinti prieširdžių pertvaros defektą bei nustatyti išlikusią atvirąją ovalinę angą. Atliekant perstemplinę echokardiografiją vertinamas prieširdžių pertvaros defekto dydis, dešiniosios širdies dalies perkrovimas tūriu, spaudimas dešiniajame skilvelyje ir plaučių hipertenzijos laipsnis“, – teigia dr. A. Drąsutienė.

Vienas pagrindinių ir inovatyviausių TEE panaudojimo būdų yra širdies vaizdinimas operacijos metu. Pasitelkus realaus laiko trimatę echokardiografiją (RT 3D TEE) atliekamos sudėtingos širdies vožtuvų operacijos, kitos minimaliai invazinės širdies chirurginės intervencijos.

Gydytoja sako, kad perstemplinė echokardiografija yra neskausminga, tačiau daviklio įvedimas į stemplę gali būti nemalonus. Dėl šios priežasties tyrimas atliekamas taikant vietinę gerklės ir ryklės nejautrą purškiamais vaistais. Labai jautriems pacientams į veną gali būti suleidžiami raminantys vaistai, o retais atvejais gali būti taikoma ir intraveninė nejautra. Vidutinė tyrimo trukmė – 10-30 min., tačiau priklausomai nuo situacijos sudėtingumo gali užtrukti ir ilgiau.

„Prieš tyrimą negalima valgyti ir gerti 4-6 valandas, tačiau jeigu pacientas vartoja vaistus, rekomenduojama juos išgerti įprastu laiku. Be to, labai svarbu atvykus tyrimui informuoti gydytoją apie praeityje pasireiškusias alergines reakcijas į vartojamus vaistus. Po tyrimo gerklė dėl vaistų poveikio lieka aptirpusi, tačiau šis poveikis dažniausiai praeina per dvi valandas. Kol nepraeis ryklės aptirpimas, nerekomenduojama nieko gerti ir valgyti“, – sako kardiologė.

Ji priduria, kad perstemplinė echokardiografija yra papildomas tyrimas, siekiant patikslinti širdies struktūrų morfologiją ir pažeidimo laipsnį, kuomet TTE tyrimo duomenų nepakanka.


  2022-01-12

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt