P0

Miestas, Svarbu

Klaipėdos „džiazas” dėl architektūrinių konkursų gali būti neteisėtas (atnaujinta) (5)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2022-06-29


Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš siūlo Klaipėdos miesto tarybai atšaukti dar 2018-ųjų liepą patvirtintą tvarką, kokiais atvejais gali būti nerengiami architektūriniai konkursai.

Tokį teikimą Vyriausybės atstovė pasirašė po to, kai sulaukė Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizcijos kreipimosi ir Aplinkos ministerijos nuomonės.

Pagal minėtąjį Tarybos sprendimą architektūriniai ar projektų konkursai gali būti nerengiami planuojant ar projektuojant Klaipėdos miestui ekonominiu, socialiniu ir (ar) kultūriniu aspektu svarbius objektus, jei miesto Taryba priima atitinkamą nutarimą.  Tuo metu Architektūros įstatymas numato, kad architektūriniu, urbanistiniu, valstybiniu ar viešojo intereso požiūriu reikšmingų objektų planavimo ar projektavimo atvejais turi būti rengiami architektūriniai konkursai, skirti geriausiai statinio architektūrinei ar urbanistinei idėjai išrinkti.

Aplinkos viceministrė Daiva Veličkaitė-Matusevičė, atsakydama į užklausą, savo rašte dėstė, jog minėtajame įstatyme nėra nenumatyta atvejo, kuomet objektams, atitinkantiems jame nurodytus požymius, dėl ekonominių, socialinių ir (ar) kultūrinių ar kitų aspektų galėtų būti taikomos išimtys ir architektūriniai konkursai nerengiami.

„Darytina išvada, jog Klaipėdos miesto savivaldybės tarybai nėra suteikti įgaliojimai nustatyti, jog planuojant ar projektuojant Klaipėdos miestui ekonominiu, socialiniu ir (ar) kultūriniu aspektu svarbius architektūriniu, urbanistiniu, valstybiniu ar viešojo intereso požiūriu reikšmingus objektus gali būti taikomos išimtys ir architektūriniai konkursai nerengiami”, – rašoma D. Kerekeš teikime.

Vyriausybės atstovė pasiūlė miesto Tarybai pakeisti minėtąjį sprendimą.

Pagal teisės aktus Vyriausybės atstovo teikimas turi būti apsvarstytas artimiausiame posėdyje, ne vėliau kaip per mėnesį.

„Išeitų, kad daugiabučiai priešais elingą, Pilies bokštas, naujoji mokykla Senvagės gatvėje, paties būsimo operatoriaus susiprojektuotas sporto kompleksas Paryžiaus komunos gatvėje, Dangės, Donelaičio skverai, būsimas rytinis gyvenamas rajonas, buvo ir yra projektuojami nelabai teisėtai. Negali Savivaldybės administracija pirkti miestui urbanistikos, architektūros vadovaudamasi visokiais savo „skubiais” patogumais bei ekonominio naudingumo kriterijais su palydinčia retorika, kad verslas pats žino geriau kaip ir ko jam reikia”, – taip šią situaciją „Atvirai Klaipėdai” komentavo vienas iš aktyvių miesto architektų. 

Bene paskutinis sprendimas, kurį priimdami miesto politikai atsisakė eiti architektūrinio konkurso keliu, buvo dėl Baltijos prospekte planuojamo statyti futbolo maniežo. Tačiau pirmas jo projektavimo paslaugų pirkimo konkursas neįvyko

ATNAUJINTA. Jau pasirodžius publikacijai architektas Laimonas Bogušas pastebėjo, kad „Atviros Klaipėdos” cituotas jo kolega netiksliai paminėjo kelis atvejus, kai esą nebuvo rengti architektūriniai konkursai. Juos buvo surengę daugiabučius šalia elingo ketinantys statyti investuotojai bei Labdaros ir paramos fondas „Žaliuok, mano mieste”, ketinęs savivaldybei padovanoti K. Donelaičio aikštės rekonstrukcijos projektą. 

Miesto straipsnių vidus

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas


  2022-06-29

  5 komentarai “Klaipėdos „džiazas” dėl architektūrinių konkursų gali būti neteisėtas (atnaujinta)”

  1. AvatarLaimonas Bogušas (IP: 195.14.178.14)

   Martynai V., jūsų cituojamas “aktyvus miesto architektas” sąmoningai arba nesąmoningai klaidina visus, tuo pačiu klaidinate ir jūs. Konkrečiai:
   1. Daugiabučių namų prie Elingo atveju architektūrinis konkursas įvyko, prie jo organziavimo prisidėjo Lietuvos architektų sąjunga, išrinkti nugalėtojai. http://architektams.lt/konkursai/ribotas-kviestinis-multifunkcinio-komplekso-priespilio-g-6-klaipedoje-konkursas/
   2. Donelaičio skvero sutvarkyumui taip pat įvyko konkursas, išrinkti nugalėtojai: http://architektams.lt/konkursai/kristijono-donelaicio-aikstes-klaipedoje-sutvarkymo-atviras-krastovaizdzio-architekturines-idejos-projekto-konkursas-paskelbti-rezultatai/ Vėlesni politinių intrigų nulemti procesai niekaip nesusiję nei su architektūra kaip profesija, nei su architektūros lauko juridinėmis sąlygomis.

   Tai, kad Klaipėdos miesto savivaldybė tendencingai vengia ne tik architektūrinių konkursų, bet ir projekto konkursų viešųjų pirkimų forma, tikrai yra problema, apie kurią nuolat kalba tiek architektų organizacijos, tiek ta pati Viešųjų pirkimų tarnyba, kuri, beje, dėl su tuo suisjusių priežasčių yra nubaudusi ne vieną KMSA tarnautoją.

   • AvatarAnonimas (IP: 88.118.160.21)

    čia panašiai kaip – putinas nepaskelbė jokio karo ir jis tik su operacija rusus nuo visų ukrainiečių fašistų gina

  2. AvatarTeisingai (IP: 78.62.20.83)

   Architektūriniai konkursai būtinai turi būti. Taip yra normaliame pasaulyje. Dabar – nori – trinkelizuok ir sugadink puikų, žalią skverą, statyk nepastatoma, valandomis brangstančią mokyklą ir pan. Dar kažkas (aišku kas) užsimoja statyti tiltą ( jo reikia, bet ne toje vietoje, bet teritorija jau prichvatizuota), kitas ties tramvajus…. Siaubas gyventi Klaipėdoje, kur viešpatauja savivalė.

  3. Avatarneringa (IP: 88.118.161.240)

   na iš Dangės skvero matome, kad vis tik geriau būtų rengiamas normalus architektūrinis konkursas, o ne perkamas bele kas už milijonus eurų.

  4. AvatarDeja (IP: 88.119.136.56)

   Na jo, statybos mieste vėl pateks į architektų liūną…, kaip ir ne architektai projektavo tuos pastatus, kažkas nori pasipinigauti per tuos papildomus konkursus…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt