P0

Svarbu, Temos

Šalia Lėbartų esančio antrojo krematoriumo savininkai viešumo nevengia? (papildyta) (6)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2022-10-18


Gargždų gyventoja Danguolė, „Atviroje Klaipėdoje” neseniai perskaičiusi apie šalia Lėbartų kapinių pradėjusį veikti Vakarų Lietuvos krematoriumą, pageidavo, jog parašytume ir apie antrą visai netoli, tik kitoje Lėbartų pusėje, šalia Ketvergių, išdygusią tokias pat kremavimo paslaugas teikiančią ritualinių paslaugų įmonę.

Surasti bevardį krematoriumą vidury miško nėra lengva. Palmiros Mart nuotr.

„Ar tas krematoriumas jau veikia? Kiek kainuoja jo paslaugos? Ar ne per daug dviejų krematoriumų šalia?” – klausimus žėrė moteris.

Pabandžius pasidomėti, kas galėtų atsakyti į šiuos ir kitus skaitytojams aktualius klausimus, paaiškėjo, jog tai padaryti nėra paprasta, o noras pakalbinti minėtos kremavimo paslaugas teikiančios įmonės savininkus virto detektyvą primenančia istorija.

Pardavė visiškai įrengtą

Anksčiau šį krematoriumą statė UAB „Rūteda”, kurios savininkė Rūta Gumuliauskaitė prieš porą metų portalo žurnalistei draugiškai pasakojo apie bendrovės planus čia teikti kremavimo paslaugas. Tada ji buvo atsiuntusi ir jau bebaigiamo statyti krematoriumo nuotraukų. Tąsyk ji abejojo, ar Klaipėdai reikia dviejų šalia vienas kito esančių krematoriumų, juoba kad jų konkurentas dar tik buvo pradėjęs statybas.

„Du krematoriumai vienas šalia kito visai nesąmonė būtų. Manau, kad Vakarų regionui vieno krematoriumo tikrai užtektų”, – tada kalbėjo „Rūtedos” vadovė.

Visgi paaiškėjo, jog maždaug prieš pusmetį „Rūteda” jau pastatytą ir darbui parengtą krematoriumą pardavė UAB „Cremains”. Tai mums patvirtino ne pati R. Gumuliauskaitė, kuri šiuo metu yra išvykusi į užsienį, o neprisistatęs „Rūtedos” telefonu atsiliepęs vyras.

„Mes iš to verslo išėjom, nepritapom, man geriau transportas. Ir kainą pasiūlė gerą, pardavėm jau veikiantį, nes buvo tokia pardavimo sąlyga, jie tik patys savo vardu išsiėmė licenciją”, – sakė vyras.

Kartu jis pažadėjo padėti susisiekti su naujojo krematoriumo savininkais, kadangi oficialiai jų kontaktai niekur neskelbiami. Netrukus jis pranešė, jog naujieji krematoriumo vadovai viešumo nenori.

Tuo metu paskambinus vieninteliu internete nurodytu UAB „Cremains” telefonu atsiliepęs jo darbuotojas sakė su žurnaliste kalbėtis neturįs teisės, tačiau po kurio laiko pažadėjo atsiųsti kontaktus žmogaus, kuris esą galės suteikti daugiau informacijos. Sulaukus krematoriumo atstovo spaudai el. pašto, klausimus jam išsiuntėme raštu.

„Mes nesame tylūs”

Tačiau po kelių valandų vietoj atsakymų patys sulaukėme klausimų.

Juos atsiuntęs Gediminas Lekoveckas rašė: „Prieš atsakant į klausimus, pateiksiu iš mūsų pusės kelis. 1. Inicijuojate pranešimą jūs ar atviraklaipeda.lt? 2. Kur bus publikuojamas straipsnis? 3. Ką dar apklausiate dėl krematoriumų temos ar tik mes būsim minimi?”

Atsakius, dar kitą dieną atstovas spaudai paprašė atsiųsti ir rašinio apie Vakarų Lietuvos krematoriumą nuorodą.

Nusiuntus tai, ko prašoma, atsakymų į anksčiau išsiųstus klausimus nuo praėjusios savaitės trečiadienio iki pat savaitės pabaigos taip ir nesulaukėme, tad straipsnį paskelbėme pirmadienį.

Antradienį su žurnaliste susisiekęs šios įstaigos atstovas spaudai teigė, jog „komanda yra nustebusi”, kad portalas, jo teigimu, „savavališkai” paskelbė publikaciją.

„Mes nesam tylūs, mes norim, kad žmonės žinotų, mes norim padėti žmonėms”, – sakė G. Lekoveckas.

Antradienio vakare sulaukę atsakymų, jais papildome publikaciją.

Kada veiklą pradėjo krematoriumas Ketvergiuose? 

Esame antri, gavę licenciją Lietuvoje (po Kėdainių) ir veiklą pradėjome birželį.

Kiek nuo to laiko suteikta kremavimo paslaugų? 

Virš 600.

Kokios yra pagrindinių paslaugų – kremavimo, karstų, urnų ir kt. kainos?

Dirbame su skirtingais laidojimo namais, todėl kainos yra pagal pasirašytas sutartis – komercinė paslaptis, jų atskleisti negalime. Mūsų darbo specifika – dirbti su laidojimo namais. Pagrindinės paslaugos yra suteikiamos laidojimo namuose, o krematoriumas yra vienas iš įrankių, kuris reikalingas pilnai atlikti visas laidojimo paslaugas. Todėl žmonėms skambinti ir derinti kremacijų laiką, po to kreiptis į laidojimo namus yra dvigubas darbas. Dėl to kyla ir nesusipratimų. Mūsų tikslas, kad klientas visas prekes ir paslaugas gautų patogiai ir vienoje vietoje, t.y. laidojimo namuose.

Kokias dar paslaugas teikia krematoriumas? 

Jei laidojimo namų klientai pageidauja, suteikiame galimybę artimiesiems atvykti į krematoriumą, atsisveikinti, stebėti procesą.

Kiek yra (ar yra) atsisveikinimo salių?

Viena atsisveikinimo salė.

Ar planuojate šalia statyti kolumbariumą?

Ne.

Ar jaučiate Vakarų Lietuvos krematoriumo konkurenciją? Ar reikia Klaipėdai (Vakarų Lietuvai) dviejų šalia esančių krematoriumų?

Konkurenciją jaučiame, natūralu, kai dvi tą pačią veiklą vykdančios įmonės veikia netoliese. Poreikis kremacijai yra nuolatos augantis, mūsų vertinimu, vieno krematoriumo pajėgumų Vakarų Lietuvai neužtektų. Taip pat visi krematoriumai turi privalomą aptarnavimą, kuris veiklą gali priversti stabdyti iki 2 savaičių – tokiu metu nebus poreikio įmonėms ir klientams  ieškoti paslaugų kituose miestuose ar šalyse.

Nėra jokių nuorodų

Norint surasti vidury miškų esantį bevardį krematoriumą, GPS nelabai padės. Įvedus oficialiai skelbiamą adresą, būsite tiesiog nukreipti į lauko vidurį. Nors skelbiama, jog krematoriumas įsikūręs Ketvergiuose, Klaipėdos g. 72, važiuojant nuo Klaipėdos pusės iki Ketvergių privažiuoti nereiks, o vykstant nuo Šernų pusės – Ketvergius teks pravažiuoti.

Jokių ženklų bei nuorodų, kur konkrečiai reiktų ieškoti paslaptingojo statinio – nėra, o nuo pagrindinio kelio jo nematyti. Lieka vadovautis nuojauta, už Lėbartų (važiuojant nuo Rimkų/Klaipėdos pusės) sukant į dešinėje pusėje tarp medžių sunkiai įžiūrimą žvyrkelį. Jis vingiuoja per mišką ir juo pavažiavus kelis šimtus metrų, netrukus pasirodys nedidelis pilkai rudos spalvos pastatas.

Penktadienį antroje dienos pusėje šalia jo stovėjo vienos ritualinių paslaugų įmonės autobusiukas, o iš kamino rūko vos įžiūrimas dūmelis.

Palmiros Mart nuotr.

INFORMACIJA

Nors Klaipėdos rajono Ketvergių gyventojai, sužinoję, jog netoli jų gyvenamųjų namų žadama statyti krematoriumą, tam priešinosi, rajono savivaldybė leidimus statyti krematoriumus vos kelių kilometrų atstumu visgi išdavė dviem bendrovėms: UAB „Rūteda“ buvo išduotas leidimas statyboms Dovilų seniūnioje, Ketvergiuose, Klaipėdos g. 72, o UAB „Gvatosta“ – Dovilų seniūnijoje, Toleikių kaime, Volungių g. 11.

Šiuo metu be minėtų dviejų krematoriumų Lietuvoje dar veikia krematoriumas Kėdainiuose. Planus pastatyti dar vieną šalia Vilniaus stabdo gyventojų pasipriešinimas.

Kremavimo paslaugos šalyje ypač išpopuliarėjo per koronavirusinę pandemiją – šiuo metu jau ėmė trūkti vietų kolumbariumuose. Neseniai Vyriausybė pranešė, jog savivaldybėms pavaldžiuose kolumbariumuose mirusiųjų palaikai urnose turi būti laikomi nemokamai. Tuo metu laikyti palaikus privačiuose kolumbariumuose gali kainuoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų.


  2022-10-18

  6 komentarai “Šalia Lėbartų esančio antrojo krematoriumo savininkai viešumo nevengia? (papildyta)”

  1. AvatarTrumpai (IP: 88.119.41.104)

   “Krosnys” kaip per 2 pasaulini kara…

  2. AvatarReklama (IP: 88.119.136.56)

   Reklama dar niekam nepakenkė, nesvarbu kokiu būdu ?!

  3. AvatarSilkė (IP: 78.57.245.196)

   Kas čia per žurnalistės klausimas- “Ar ne per daug dviejų krematoriumų šalia”? Kodėl nekyla klausimo: ar ne per daug mieste -pav.8 Nr. autobusų? Užsąkytas straipsnis……

  4. AvatarJoris (IP: 78.56.19.8)

   Nesuprantu, ko prikibote prie to krematoriumo? 🙂 Nematau čia detektyvo. Tik va atsakant paminėta, kad galima stebėti procesą. Gal taip, kai kur Vakaruose, kur galima stebėti patį kremavimo procesą? Tiesa, stebėti to niekad nenorėčiau 🙂

  5. AvatarRamass (IP: 78.57.146.158)

   Rodo ir google maps. Na bent jau dabar. Bet kodėl ten reikėjo ketvergiškiams prieštarauti , taip ir neaišku. Tie žvyro karjerai jumis greičiau numarins , nei šiuolaikiškas krematoriumas su visais oro filtrais.

  6. Avatar... (IP: 88.118.163.241)

   per maps.lt rodo tiksliai

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt