P0

Politika, Svarbu

Koks mero vaidmuo savivaldoje? (7)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2022-10-27


„Sėdi kabinetuose, dalyvauja įvairiuose renginiuose, gyventi nemaišo”, – taip į kausimą, ką veikia miesto meras, atsakė jauni Klaipėdos universiteto studentai, patys nedalyvavę pirmojoje asociacijos „Mano miestas Klaipėda” surengtoje diskusijoje „Koks mero vaidmuo savivaldoje?”, trečiadienio vakarą vykusioje vienoje iš prekybos centro kavinių ir tiesiogiai transliuotoje internetu.

Trečiadienio vakarą į pirmąją diskusiją „Koks mero vaidmuo savivaldoje? atvyko nedaug žmonių: daugelis pokalbio klausėsi online. Palmiros Mart nuotr.

Diskusijoje, kurią moderavo Klaipėdos universiteto politologė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili, dalyvavo pirmosios po nepriklausomybės Klaipėdos miesto tarybos pirmininkas Vytautas Čepas bei du buvę merai – Benediktas Petrauskas ir Rimantas Taraškevičius, mero pareigas ėjęs dvi kadencijas.

„Mes, pavyzdžiui, tada nežinojom, kas tai yra tvarus judumas, dviračių takai, mums ne tas rūpėjo, reikėjo, kad tų kaulų parduotuvėse būtų daugiau, kad žmonės galėtų pavalgyti, kariškiai siautėjo”, – prisiminimais dalijosi V. Čepas.

Tuo metu R. Taraškevičius, atsakydamas į internetu jaunuolio užduotą klausimą, kokiais savo nuveiktais darbais labiausiai didžiuojasi, įvardijo per jo kadenciją pastatytą „Švyturio” areną bei nutiestą miesto šiaurinį aplinkkelį.

Kartu visi trys sutiko, jog iš dalies teisūs ir studentai, mat merui be kitų svarbių darbų esą tenka pasėdėti ir kabinete, ir renginiuose dalyvauti, „sveikinimo kalbą pasakyti”.

„Tik kad tame kabinete ne visą laiką sėdi, gal 20 procentų tas sėdėjimas užima, nes meras turi būti kaip ir ūkininkas, jis turi rūpintis miestu”, – sakė B. Petrauskas, prisipažinęs nesigailįs šio savo gyvenimo etapo.

V. Čepas, atvirkščiai, teigė jokiu būdu nebenorėtų dar kartą bristi į tą patį vandenį, mat jam darbuotis teko itin sunkiu Lietuvai laikotarpiu.

Tačiau visi sutarė, jog galimybė jau nuo kitų metų mero postą užimti vos 18-os metų sulaukusiam jaunuoliui yra gerokai per ankstyva, nes miesto vadovui be kitų savybių būtina ir gyvenimiškoji patirtis.

„Negalima iš tokio rimto dalyko daryti cirko”, – nukirto R. Taraškevičius.

„Nebent tai būtų vunderkindas”, – pridūrė B. Petrauskas.

Kartu V. Čepas linkėjo jauniems žmonėms laikytis kuo toliau nuo politikos, kuri esą yra „iškreiptas pasaulis” ir nieko gero neduoda – esą į politiką reikia eiti, jau baigus visus mokslus, vyresniame amžiuje. Tačiau su juo nesutiko B. Petrauskas.

„Pirmiausia jaunam žmogui norėčiau pasakyti, kad reikia ateiti į rinkimus. Tai yra pirmas žingsnis – ateiti į rinkimus. Nebūti pasyviems. Tada galima eiti į partiją, kuri yra arčiau prie širdies ir siekti miesto Tarybos nario mandato. Bet pirmas žingsnis yra ateiti į rinkimus”, – sakė jis, pridūręs, jog jaunų žmonių užduotis yra „į politiką atnešti aukštesnę moralę”.

Žinia, nuo kitų metų keičiasi miesto merų funkcijos ir statusas – meras jau bus nebe politinės, o vykdomosios valdžios atstovas.

Dėl to, pasak politikos senbuvių, merą miestiečiams teks rinkti itin atsakingai.

„Dabar meras turi būti ir politikas, ir gaspadorius. Turėtų pasižiūrėti ir biografijas, kas jis yra, kad nebūtų, kaip kai kurie dabartiniai ministrai, kurie iki šiol jokių pareigų nebuvo užėmę”, – sakė V. Čepas.

Pasak B. Petrausko, meras turi būti „ūkiškas, bet kartu ir plataus akiračio, turi žinoti ne tik ūkines, bet ir humanitarines problemas”.

Paprašyti įvertinti dabartinio miesto mero Vytauto Grubliausko nuveiktus darbus, R. Taraškevičius ir B. Petrauskas atsakė diplomatiškai, pažymėję, jog darbus vertina teigiamai, tik, pasak B. Petrausko, „gal mūsų lūkesčiai buvo didesni”, o V. Čepas atsakė su jam būdingu humoru.

„Kai kurie darbai, aišku, padaryti, bet kol aš buvau vicemeras, man rodos, viskas geriau ten ėjosi… Bet esu ant mero truputį užpykęs. Yra suprojektuotas sunkiosios atletikos sporto kompleksas, bet iki šiol nepastatytas, nors galimybės visos buvo”, – sakė buvęs pirmosios miesto Tarybos pirmininkas, pridūręs, jog jei šis darbas būtų atliktas, ir įvertinimas būtų geresnis.

INFORMACIJA

Nuo 2023 m. balandžio 1 d. įsigaliosiančiame Vietos savivaldos įstatyme numatytos mero funkcijos:

sudaro savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkės projektą;  

šaukia savivaldybės tarybos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

pirmininkauja kolegijai;

reglamento nustatyta tvarka teikia savivaldybės tarybai vicemero (-ų) kandidatūrą (-as);

skiria ir atleidžia savivaldybės administracijos direktorių;

turi teisę ne vėliau kaip per 5 darbo dienas motyvuotai grąžinti savivaldybės tarybos priimtus teisės aktus savivaldybės tarybai pakartotinai svarstyti (savivaldybės taryba pakartotinai svarsto sprendimą iš naujo arba priima sprendimą laikyti jį nepriimtą);

 reglamento nustatyta tvarka skelbia vietos gyventojų apklausą;

savo kompetencijos klausimais gali sudaryti darbo grupes;

sudaro ir teikia savivaldybės tarybai savivaldybės biudžeto projektą, biudžeto tikslinimą ir savivaldybės metinių ataskaitų rinkinį;

administruoja savivaldybės biudžeto asignavimus ir kitus piniginius išteklius, organizuoja savivaldybės biudžeto vykdymą, administruoja savivaldybės turtą;

teikia savivaldybės tarybai tvirtinti savivaldybės biudžetinių įstaigų nuostatus ir darbo užmokesčio fondą bei didžiausio leistino valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių skaičių biudžetinėje įstaigoje;

priima į pareigas ir atleidžia iš jų savivaldybės biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) vadovus;

kontroliuoja ir prižiūri savivaldybės viešojo administravimo institucijų, įstaigų ir įmonių vadovų veiklą;

organizuoja savivaldybės strateginio planavimo procesą, atsako už patvirtintų savivaldybės planavimo dokumentų ir jų įgyvendinimo ataskaitų viešinimą;

tvirtina detaliuosius planus ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentus;

atstovauja savivaldybei regiono plėtros tarybos kolegijoje.


  2022-10-27

  7 komentarai “Koks mero vaidmuo savivaldoje?”

  1. Avatarplius minus (IP: 195.182.76.3)

   Geri Merai Gerai , tik ne visiems Miestams pasiseka. Ir tą konkurenciją su Kaunu dėl 2-sios vietos , mes tikrai pralaimime . Matosi greitai reikės skatinančius ar guodžiančius stendus išsikabinti, kad ir Klaipėdoje gyventi galima.
   Dėkojame ir lenkiame galvas A. Žaliui ir V. Greičiūnui už pasiaukojantį darbą Klaipėdai.

  2. AvatarAntanas (IP: 86.100.89.120)

   Kiekvienam savo, kas būtų, jei nei vienas nieko nebūtų padaręs? Reikėtų teisti, nors kai kurie valdžios vyrai savo vadovavimu labai priminė ufonautus. Buvo gerų dalykų, buvo reikalingų dalykų, buvo ir tuščio barškėjimo. Šiame suėjime pasigedau dabartinio mero, įdomu kaip jam viskas atrodo? Noriu pasakyti vieną, proveržis buvo tada, kai miestui vadovavo Alfonsas Žalys, po Žalio tokio lygio gaspadoriaus nebuvo, kad ir kaip gerai vertinu ir šių žmonių darbus. Žalys žengė didelį žingsnį darant Klaipėdą europiniu uostu, moderniu miestu. Rizikavo, darė ir daug padarė, padarė perversmą Klaipėdos raidoje be triukų, be pigių bajeriukų, o vyrišku , protingu darbu. Labai gaila, kad dabartiniu laikotarpiu net aukščiausiuose valdžios institucijose daug ufonautų, kurie varo tautą į neviltį. Reikia tikėtis, kad ateinantys rinkimai padovanos Klaipėdai rimtų, patyrusių, sąžiningų lyderių. Reikia įsileisti ir jaunimo, tegul mokosi, bet čia ne sekso rungtynės, kad jaunumas būtų pagrindinis koziris.

  3. AvatarValdžia tai pinigai (IP: 86.100.137.239)

   Taip buvo, yra ir bus.Kitaip,ko žmonės veržtusi į tą valdžią.Parodykit nors vieną, kuris pabuvęs valdžioje nebūtų praturtėjęs ar , bent ženkliai pasigerinęs savo finansinę būklę.

  4. AvatarNuomonė (IP: 86.100.89.120)

   Pereikite Manto gatve , nuo Janonio gatvės bent iki tilto… Vaizdelis… purvinas proletarų miestas, su nutriušusiais namų fasadais, primityvia reklama lietuviams nesuprantama kal;ba. Tos nuotraukėlės vyrai jau galėtų ir pailsėti… Reikia rimtų verslininkų, o ne karabelnikų ir pliurpalių.

   • Avatarezys (IP: 86.100.122.112)

    Pries pora savaiciu pravaziavau pro Kauna, tai jusu aprasymas puikiai tinka ir tam miestui, nors ten meras lyg ir verslininkas 🙂

   • AvatarPensininkas. (IP: 78.61.100.125)

    Lietuvių patarlė sako: Ten gerai, kur mūsų nėra. Klaipėda puikus miestas, kuriame gerą gyventi, ir tai visų buvusių ir esamo Merų darbo vaisiai.

   • Avatarna jau (IP: 88.119.156.187)

    taigi šitie merai, Petrauskas, Taraškevičius” ir buvo “rimti” verslinykai- vienas į miesto centrą centrinį terminalą įkišo, vitės kvartalą klaskiniams nugvelbė, viešbučių prisistatė kitas KD projektą prakišo ir dar 10 mln. iš Vitės infrastruktūros dametė už tai gavo KD riebų monolitinimą, Švyturio kino teatrą sustiklainino , teniso kortuose-skulptūrų parke daugiabutį susirentė. Labai rimti vyrai ir visai ne pliurpaliai karabelnikai.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt