Istorinės Klaipėdos pėdos, Svarbu

Kiek Klaipėdoje buvo švyturių?

Dovilė Ringis
2022-11-25


Teigiama, kad prieš kelis amžius kelią į Klaipėdą rodė gana primityvus švyturys – ant medinės karties pakabintas žibintas. Naudos iš jo esą nebuvo daug – dieną jis nebuvo reikalingas, o naktį šis žibintas buvo vos įžiūrimas.

Suklestėjus jūrinei prekybai mediena buvo susirūpinta uosto saugumu, nes įplaukti į Klaipėdos uostą dėl seklumų ir menkų orientyrų buvo sudėtinga. Būtent XVIII a. prasidėjo rimtos diskusijos dėl krantų sutvirtinimo ir švyturio statybos – jas paskatino Klaipėdos uosto prieigose įvykęs neeilinis incidentas, kai čia ilgam įstrigo gausybė laivų.

Klaipėdos švyturys buvo vienas pirmųjų Baltijos jūros pakrantėje – pastatytas ir įžiebtas 1796-aisiais. Baltijos jūros pakrantėje senesni tik Dancigo ir Travemundės švyturiai.

1819 m. Klaipėdos švyturys buvo paaukštintas, jame įrengta nauja žibintų sistema. Nuo 1874 m. Klaipėdos švyturys buvo dažomas raudona spalva, o vėliau – baltais ir raudonais kvadratais. Ši ypatybė švyturiui suteikė Raudonojo vardą.

Atvirukas iš Lietuvos jūrų muziejaus archyvo

XIX amžiaus pabaigoje, pastačius šiaurinį molą, apsaugantį uostą nuo bangų, ant jo pastatytas dar vienas švyturys – jis dar vadinamas Baltuoju. Šis švyturys dažnai vaizduojamas senuose atvirukuose ir nuotraukose. Baltasis švyturys papuošė ir 200 litų banknotą. Dar vienas švyturys įkurdintas pastačius pietinį molą ties Smiltyne.

Deja, per Antrąjį pasaulinį karą Klaipėdoje buvę švyturiai buvo visiškai sugriauti. Šiandien visiems atpažįstamas Klaipėdos švyturys iš naujo perstatytas ir patobulintas tik 1953 m.

Apie švyturių istoriją papasakos Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus istorikas dr. Julius Žukas, Lietuvos jūrų muziejaus istorikai Dainius Elertas ir Romualdas Adomavičius.

„Istorinės Klaipėdos pėdos” – tai edukacinis projektas, skirtas atskleisti, kaip vystėsi ir augo Klaipėdos miestas. Projektą kuria naujienų portalas „Atvira Klaipėda”. Jis iš dalies finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros programos „Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio minėjimas”.


  2022-11-25

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt