P0

Nuomonės, Svarbu

„Atviros Klaipėdos” lapkritis: už šmeižtą – baudžiamoji atsakomybė (7)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2022-12-06


Tradiciškai informuodamas apie tai, koks praėjęs mėnuo buvo „Atvirai Klaipėdai”, šįkart pasidalinsiu dar viena įvykių linija, susijusia su garsiąja „Gatvių apšvietimo” istorija. Jos neviešinau tol, kol teismas nepriėmė įsigaliojusio nuosprendžio.

Po 2019-ųjų gruodžio, kai „Atvira Klaipėda” aprašė uostamiesčio savivaldybės valdytoje įmonėje „Gatvių apšvietimas” bujojusią viešųjų pirkimų schemą, kurios epicentre buvo tuometinės įmonės finansininkės sūnaus valdoma įmonė „Ecomas”, susižerdavusi įspūdingas sumas, teko susitaikyti ne tik su įvairiausių skundų lavina, kurių vienas baigėsi garsiąja byla, apgynusia visuomenės teisę žinoti. Paraleliai „Atviros Klaipėdos” komentarų skiltyse ir mano, ir leidinio atžvilgiu buvo pilama purvo ir žeminančio šmeižto lavina. Visi jie buvo rašomi iš vieno ir to paties IP adreso. 

Kantrybės taurę perpildė 2021-ųjų kovą parašytas komentaras: „vau!!! kokie komplimentai sudpalaikio vainoriaus spaudoje neniui! nu reik jug atsidekot uz leidima subine laizyt, marciau ar ilgai laizysi, pinigas baigsis su kadensija ir ka tada darysi? p.s. ar parasysi kaip nenius tasko pinigus i balas?”

Po jo kreipiausi į policiją su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto ir pateikiau septynių iš to paties IP adreso parašytų šmeižikiškų, žeminančių komentarų pavydžius. Jau vykstant ikiteisminiam tyrimui buvo parašyta dar keletas tokių komentarų. 

Po lingvistinės teisminės ekspertizės šmeižiančiais buvo pripažinti trys komentarai: „Martynai, info yra apstu, tik, kad tai jie nera aktualus, ne Neniskis neleidzia tau tirt ir rasyt apie ta info. 🙂 visa Klaipeda jau zino, kad patapai geltonaja ziniasklaida ir “tiri” tik tai uz ka tau sumoka, sumoka vienokia ar kitokia forma, o mokejimo formos ir zinomos 🙂 grazus tie uzsakomieji straipsniai apie Klaipedos istorija ir po to geri “tiriamieji” straipsniai 🙂”; „Zinoma, kad taves martynai nedomina tavo finansiniai nuostoliai! Tai gi cia ne tavo pinigai! Tai buvo uzsakomasis “ziurnaliuginis tyrimas” uz kuri kazkas sumokejo ir davar tu byliniejiesi ne uz savo pinigus, o uz visu tu kurie patikejo tavim. Klausimas, kiek tavo nesamones pareme dabar cia isdyges pilypas is kanapiu – nusigeres naglas putkia?” bei „Vainoriau, nustok meluoti ir apgaudineti miestiecius! ka nu nuveike ir kur investavo gatviu apvieyimas per 2020 metus? nesugebejo nupirkt nei vieno stulpo, o sviestuvu nupirko uz kelis tukstancius metus, matematika: gaunu pajamas ir niekur neisleidziu, pelnas!!! vua lia! nu vet be tavo smegenim tai rasyt, nes esi i ta skadala iklimes be tik kad iki ausu bet ir pats savo sudais apsidrabstes iki pat savo pautu. suprantam tave… laukiam toliau veiksmo kaip siksi savo subine”.

Kaltinimai dėl šio šmeižto buvo pareikšti tos pačios viešaisiais „Gatvių apšvietimo” pinigais gausiai besimaitinusios įmonės „Ecomas” projektų vadovui, minėtosios finansininkės sutuoktiniui ir įmonės akcininko tėvui Vaidui Viskintui. 

Vaidas Viskintas kaltinamųjų suole. Martyno Vainoriaus nuotr.

Pastarasis ikiteisminio tyrimo metu parodymų nedavė, o teisme bandė įrodinėti, kad neva tai jo namuose bevielis interneto ryšis yra be slaptažodžio, o visus tuos tris komentarus iš tokio pačio „Iphone” modelio telefono, turėjusio tokią pačią operacinę sistemą bei naršyklės versiją, tris kartus, darbo dienų vakarais, 23.15, 22.44 ir 23.02 val., parašė koks nors kitas asmuo, prisijungęs prie jo namų bevielio interneto ryšio.  

Tikrai graži pasaka. Geresne tikriausiai buvo pasakota tik JAV teisme, kai vyras kaltino katiną, kad neva tai jis prispaudė kompiuteryje vaikų pornografijos svetainės puslapių adresus. Visgi V. Viskinto ir jo gynėjo pasaka nepatikėjo nei Klaipėdos rajono apylinkės teismas, birželį pripažinęs šį vyrą kaltu bei paskyręs 3000 eurų baudą, nei Klaipėdos apygardos teismo kolegija, lapkričio 4-ąją atmetusi nuteistojo apeliacinį skundą. Pastarasis teismas paliko galioti ir tą pirmos instancijos nuosprendžio dalį, kuria buvo patenkintas mano civilinis ieškinys ir iš V. Viskinto priteista 2000 eurų neturtinės žalos.

Lapkritį sulaukėme ir vieno netikėtumo – kai kurie „Atviros Klaipėdos” bičiuliai patikslino savo pajamų deklaracijas ir jų apsisprendimo dėka Mokesčių inspekcija įstaigai pervedė dar 690,96 Eur paramos jau sumokėto gyventojų pajamų mokesčio pavidalu.

Iš viso praėjusį mėnesį gavome 6375,71 Eur pajamų: be minėtojo Mokesčių inspekcijos injekcijos jas dar sudaro: 963,75 Eur juridinių asmenų pervedimai už paskelbtas nuorodas ir banerius; 4000 Eur  Vokietijos ambasados Lietuvoje parama rusiškos rubrikos projektui „Offen Klaipeda – Fighting for the minds of Klaipeda’s Russian speaking community”, 471 Eur fizinių, 100 Eur – juridinių asmenų parama, 150 Eur dar gauta už
paskelbtą politinės reklamos tekstą.

Lapkritį išleidome 6277,57 Eur:

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Atlyginimas žurnalistams – 2798 Eur;
Bankiniai mokesčiai – 12 Eur;
Mobilusis ir interneto ryšys – 63,77 Eur;
Duomenų saugyklų nuoma – 10,09 Eur;
Kuras – 156,51 Eur;
Gyventojų pajamų mokestis – 491,3 Eur;
Sodros mokesčiai – 596,2 Eur;
Autobuso bilietai – 52 Eur;
Darbo vietos nuoma – 84,7 Eur;
Buhalterijos paslaugos – 80 Eur;
Vertimų į rusų kalba paslaugos – 506,43 Eur;
Atlyginimas redaktoriui – 1412,5 Eur;
Paramos administravimo paslaugos – 14,07 Eur.


  2022-12-06

  7 komentarai “„Atviros Klaipėdos” lapkritis: už šmeižtą – baudžiamoji atsakomybė”

  1. Avatargrikių_košė (IP: 88.118.35.151)

   Linkiu toliau laikytis. Nuoširdžiai.

  2. AvatarAčiū, Martynai (IP: 78.57.239.236)

   Ačiū, Martynai, už tavo ištvermę. Tik nepavark. Tokiems ,,asaboms” labai nepatinka viešumas. O ir pamatyti buvo įdomu.

   • AvatarPensininkas. (IP: 78.61.100.125)

    Ko didelis ačiū, geriau mažas eurelis, visos “blusos” suskaičiuotos, pravesk kokią šimtinę, tai bus gerai.

   • AvatarRasa (IP: 78.62.147.40)

    Dėkui, Martynai, už skaidrumą, už drąsą ir tikrą Žurnalistiką. Pagarba begalinė…

  3. AvatarZmogus (IP: 84.15.182.12)

   Visai jau tas Vainorius nupuses nebezino kaip cirkintis🤣🤣🤣

  4. Avatarsuper (IP: 83.176.234.186)

   Stebiuosi ir žaviuosi Martyno sėkme! Nestabdykit ir toliau!!!

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt