STT suskaičiavo savivaldybių tarybų narių atlygius: daugiausia išleidžia kurui (2)

Politika
Avatar photoAtvira Klaipėda
2023-04-05

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko atsitiktine tvarka atrinktų 23 savivaldybių teisės aktų, reglamentuojančių savivaldybių tarybų narių veiklos apmokėjimą bei išlaidų savivaldybių tarybos nariams kompensavimo tvarką, antikorupcinį vertinimą. Nustatyta, kad skirtingų savivaldybių tarybos narių gaunamų išmokų dydžiai skiriasi net 25 kartus, nuo mažiausio 43 Eur iki didžiausio 1072 Eur.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Pagal Vietos savivaldos įstatymą, tarybos narių darbo laikas atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas yra apmokamas. Be to, savivaldybės tarybos nariui su jo, kaip tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, kas mėnesį gali būti skiriama išmoka, už kurią atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per tris mėnesius. Šios išmokos dydis, atsiskaitymo tvarka ir tinkamomis pripažintinų išlaidų baigtinis sąrašas nustatomi reglamente.

STT korupcijos prevencijos pareigūnai, išanalizavę savivaldybių tarybų reglamentus, nustatė, kad tarybos narių išmokų dydžiai skiriasi dešimtimis kartų. Mažiausio dydžio išmoka nustatyta Plungės rajono savivaldybėje – iki 43 Eur, o didžiausia – Kauno mieste – iki 1072 Eur bei Kauno rajone – iki 1018 Eur.

Kiek pernai uždirbo Klaipėdos savivaldybės tarybos nariai, „Atvira Klaipėda” rašė čia.

STT vertinimu, savivaldybių tarybos savo nuožiūra per plačiai taiko galimas kompensuoti tarybos narių išlaidas, dėl to kai kurios išmokos gali būti skiriamos nepagrįstai.

„Atliekant antikorupcinį vertinimą, pastebėta, kad didžiausias savivaldybių tarybos narių patirtas ir kompensuotas išlaidas sudaro išlaidos, susijusios su transportu, ypač kuro išlaidos – net pandemijos laikotarpiu, Lietuvoje galiojus judėjimo tarp savivaldybių draudimui, kai kurių savivaldybių tarybų nariai nurodė patyrę tūkstantines išlaidas degalams. Atkreiptinas dėmesys – teisės aktuose nėra reikalavimo pateikti kelionės dokumentų, iš kurių būtų galima matyti, kad išlaidos susijusios su tarybos nario funkcijų atlikimu”,- rašoma STT pranešime.

Jame taip pat atkreipiamas dėmesys, jog į kompensuojamų transporto išlaidų sąrašą kai kurios savivaldybės yra įtraukusios ir automobilio draudimą (nedetalizuodamos, ar tai privalomasis transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimas ar (ir) Kasko), padangų keitimą, remontą ir detales, taksi išlaidas, automobilio parkavimo ar saugojimo išlaidas (net ir tos, kurių teritorijoje nėra mokamų automobilių stovėjimo aikštelių), tačiau nėra išsamiai reglamentavusios reikalavimo nurodyti konkretų automobilį ir jo savininką pateikiamuose išlaidas patvirtinančiuose dokumentuose.

STT siūlo savivaldybėms tikslinti teisinį reguliavimą, numatant prievolę išsamiai pagrįsti visas kompensuoti teikiamas išlaidas, siejant jas su tarybos nario tiesiogine veikla, taip pat užtikrinant ne tik griežtesnę tarybos nariams išmokėtų lėšų pagrįstumo bei teisėtumo kontrolę, bet ir detalią atskaitomybę visuomenei skelbiant tarybos narių gautas išmokas bei šias sumas išskiriant savivaldybės finansiniuose dokumentuose.

Antikorupcinio vertinimo išvada pateikta Lietuvos savivaldybių asociacijai, analizuotoms savivaldybėms ir Vidaus reikalų ministerijai, kurios per du mėnesius turi viešai paskelbti, kaip atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į STT pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

Su visa antikorupcinio vertinimo išvada galima susipažinti čia.

Žymos: | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “STT suskaičiavo savivaldybių tarybų narių atlygius: daugiausia išleidžia kurui”: 2

  1. Tegul stt žiūri biurokratus, kas ten dedasi... parašė:

    O kiek po savivaldybės administracijos reformos liko nereikalingų postų, kurie niekam ir niekur netinka, bet gauna po 3000 Eur su visais priedais ir priemokom už ką? Kad pagirios dvoktų po jų ten…

  2. Simona parašė:

    STT nebeturi ką veikti. Europos šalių praktika iki 300 eur darbo reikmėms, keluonės , parkavimo,ar kitokioms smulkioms išlaidoms, jeigu tokios numatytos, jokio detalaus atsiskaitymo netaiko. Mes įsistatom į rėmus ir vaizduojam, kad kažkas kažką nori apgauti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Savivaldybė sudarė milijoninį vidaus sandorį su „Klaipėdos paslaugomis“

Uostamiesčio savivaldybė sudarė 1,2 mln. eurų vertės vidaus sandorį su savo kontroliuojama bendrove „Klaipėdos paslaugos“ dėl uostamiesčio viešųjų erdvių, gatvių ...
2024-06-12
Skaityti daugiau

Regionas

STT pareiškė įtarimus dviem Neringos politikams

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, ...
2024-05-20
Skaityti daugiau

Regionas, Svarbu

Ar Kretingos meras iš tiesų atsikratė teisėsaugos pretenzijų? (dar atnaujinta)

Praėjusią savaitę Klaipėdos apylinkės teismas palaimino prokuratūros ir Kretingos rajono mero Antano Kalniaus taikos sutartį, kurios šiam politikui prireikė dėl ...
2024-04-17
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This