Klaipėdoje suskambo oratorija „Magiškas sanskrito ratas“

Mums rašo
Saulė Skliuderytė
2023-06-23

Birželio 20 d. vakarą LMTA Klaipėdos fakulteto Šokio katedroje buvo parodytas Klaipėdos Vydūno gimnazijos 10md mokinių baigiamasis darbas – Broniaus Kutavičiaus oratorija „Magiškas sanskrito ratas“.

Kipro Valiulio nuotr.

Klaipėdos Vydūno gimnazija yra meninės pakraipos mokykla, kurioje sustiprintas dailės, teatro ar muzikos ugdymas. Dešimtoje klasėje mokiniai turi paruošti baigiamąjį darbą: parodą, spektaklį ar muzikinį pasirodymą. Šiais metais „muzikinokai“ ir jų muzikos mokytoja Ingrida Bertulienė pasirinko būtent šitą išskirtinį kūrinį.

Kompozitorius B. Kutavičius oratorijoje „Magiškas sanskrito ratas“ bando įgyvendinti seną muzikos idėją – išgirsti anapus, kur nėra formos ir laiko. Teksto autorius Sigitas Geda. Įvairiais instrumentais ir balsais išgaunami garsai jungiasi ir spinduliuoja ieškodami šaltinių bei perkeldami muziką į dvasią. Netradicinėmis formomis parašyta partitūra (saulės, akies, korio, laiptų, žvaigždės formos, sukuriančios veidrodžio atspindžio efektą) leidžia atsirasti įdomiems sąskambiams, kurie kompozitoriui dar nebuvo pasitaikę: „ „Magiškas sanskrito ratas“ kaip nei vienas mano kūrinys yra labai dramatiškas, tragiškas, toks tarp mirties ir gyvenimo.“

Per daugiau nei 30 metų po jos sukūrimo kūrinys buvo tik du kartus įrašyta studijose. Oratorija niekada nebuvo vizualizuota – B. Kutavičius iki savo mirties 2021 m. taip ir neišvydo „Magiško sanskrito rato“ pastatymo.

Dešimtokai dirbo su šia oratorija daugiau nei pusę metų. Sunkiai suprantamos melodinės linijos, ausį trikdantys disonansai, ne tik prasmėmis, bet ir tarčiai sudėtingas tekstas, net įvairios taip pat svarbios smulkmenos privertė ilgam laikui sustoti prie muzikinio atlikimo. Tuos sunkumus išgyventi ir įveikti padėjo muzikos mokytoja Ingrida Bertulienė.

Mokiniai savo rankomis darėsi linarautes – iki tol negirdėtas ir neregėtas. Reikėjo susipažinti ir prisijaukinti įvairius neliestus pučiamuosius instrumentus: fleitas, skudučius, sekminių ragelius. Taip pat grota metalofonais, kanklėmis, net ryla. Atliekant šį B. Kutavičiaus kūrinį dešimtokai įgijo daug muzikinės praktikos bei sustiprino savo žinias bei įgūdžius.

Perpratus muzikinę dalį eita prie vizualizacijos. Čia įgyta nepakartojama patirtis – sutiko padėti viena talentingiausių šiuolaikinių menininkių režisierė Agnija Šeiko, kuri, visų laimei, vieno iš mokinių mama. Pagrindines scenos formas diktavo kompozitoriaus parašyta
partitūra, tuo tarpu smulkesnės detalės buvo grindžiamos prasminiais faktoriais.

Kūno plastika – viena iš didžiųjų naujovių dešimtokams: reikėjo ieškoti balanso tarp gero garso, tikslaus atlikimo ir tvarkingo, estetiško judesio. Ši dalis pareikalavo didelės fizinės ištvermės, taisyklingo kvėpavimo įgūdžių, plastikos. Jaunimas gavo galimybę pamatyti save naujame amplua ir realizuoti stiprybes – muziką ir minties raišką.

„Magiškas sanskrito ratas“ yra ir muzikaliai, ir prasminiai sudėtingas kūrinys. Visa oratorija siekia eiti toliau už žmogaus protu suvokiamų ribų – į anapus. Mirtis, gyvenimas, reinkarnacija, transcendencija, visata, pradžia, pabaiga, amžinybė. Tokios temos geriausiai apibūdina B. Kutavičiaus oratoriją.

Su kūrybos konsultante lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Lilija Bručkiene dešimtokai nagrinėjo kiekvieną partitūroje užrašyto teksto frazę, ieškojo simbolių, paslėptų prasmių. Kaip teigė muzikologė Jūratė Landsbergytė: „Magiškas sanskrito ratas“ yra perėjimo ženklas – muzikos – į kitą būtį, į garsų pasaulio „anapus“, ir, kas būdinga lietuviškojo meno fenomenui – jis apgaubtas paslapties ir „tobulumo – neišbaigtumo“ mįslės: realizavimas – formos.“

Kiekvieną meninį sprendimą lydėjo klausimas – ką tai reiškia oratorijos kontekste. Tik į jį atsakius buvo keliaujama toliau. Viskas išanalizuota, iškoduota ir galiausiai įprasminta.

Yra dar ir techniniai niunasai, kuriuos padėjo įveikti žmonės, patikėję, kad gimnazistai gali kurti ir įgyvendinti meniškai svarbias idėjas. Be rėmėjų šis projektas nebūtų buvęs realizuotas. Rėmėjai – Agnijos Šeiko šokio teatras, LMTA KF Šokio katedra, Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras. Didžiulė padėka jiems, suteikusiems tokią galimybę gimnazistams.

Kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus oratorija „Magiškas sanskrito ratas“ praėjus 33 metams po jos gimimo pagaliau suskambėjo gyvai. Klaipėdos Vydūno gimnazijos 10md klasės mokiniai ir visa kūrybinė komanda leido įvykti premjerai. Ir jei norėsite patys gyvai ją išvysti – nesijaudinkit. Čia tik pradžia. Pati oratorija teigia: „Visata irgi mažytis prologas.“

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Klaipėdoje bus galima pamatyti „Audros akį“

Šeiko šokio teatras kviečia išvysti Prancūzijos choreografo Rachid Ouramdane darbą „Audros akis“. „Labai džiaugiuosi, kad net keli Šeiko šokio teatro ...
2024-09-24
Skaityti daugiau

Kultūra

 „Suk Suk“ - šiuolaikinio ir liaudies šokių samplaika

Šios savaitės pabaigoje Šeiko šokio teatras pristatys pirmąją naujojo sezono premjerą, kurtą kartu su Prancūzijoje reziduojančiu šiuolaikinio šokio menininku Dovydu ...
2024-09-16
Skaityti daugiau

Kultūra

Naujo sezono metu Šeiko šokio teatras vykdys ir edukacines veiklas

Rugsėjį startuoja naujasis Šeiko šokio teatro sezonas. „Po intensyvios vasaros ir intensyvių gastrolių regionuose atėjo rudens sezonas, kuriame mūsų kaip ...
2024-09-05
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This