P0

Miestas, Svarbu

Dar vienos senosios Klaipėdos mokyklos uostas negriaus (5)

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2023-08-22


Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija paskelbė, kad siekia per 1122 dienas atnaujinti apleistą praėjusio amžiaus pradžioje statytą pradinę Smeltės mokyklą Nemuno gatvėje, Klaipėdoje. Nors prieš 5 metus dėl uosto plėtros buvo nugriauta kita, 1938 metais pastatyta III Smeltės mokykla.

Prie mokyklos Nemuno g. 145 praėjusių metų birželį lankėsi ekskursijos po Žvejybos uosto rajoną dalyviai. Palmiros Mart nuotr.

Direkcija atviro konkurso tvarka ieško projektuotojų, kurie parengtų šio, Nemuno g. 145,  kultūros paskirties pastato tvarkomųjų statybos darbų projektinius pasiūlymus, projektą ir vykdytų jo įgyvendinimo darbų priežiūrą.

Dviejų aukštų mokyklos pastatas, kurio statybos užbaigimas datuojamas 1905 metais, jau seniai yra neeksploatuojamas. Rytinėje pastato pusėje matomas keraminių plytų mūro įstrižas įtrūkimas, pažeisti jo pamatai, perdangų paviršiai yra nukentėję nuo gaisro, kuris buvo įsiliepsnojęs 2010 metais. Visos komunikacijos atjungtos, tad natūralu, kad kapitaliai nusidėvėjo beveik visi pastato, jau seniai stovinčio užkaltais langais, elementai.

Direkcija nepraneša, kokioms reikmėms senoji pradinė mokykla bus naudojama ją atnaujinus. Pastato bendras plotas – 450 kv. metrų, žemės sklypo plotas – 870 kv. m. Pastatas turi kultūros paveldo vertingųjų savybių (aukštis, tūris, kapitalinės sienos, fasadai, konstrukcijos). 

1905 m. statytą mokyklą 2010 m. sausį nuniokojo gaisras, nors dar 2009 m. jai Nekilnojamojo kultūros paveldo tarybos sprendimu buvo suteikta teisinė apsauga. Tai yra istorizmo stiliaus pastatas, kuriam būdingi romantizmo, neogotikos elementai, priemiesčio architektūrai būdingos detalės, medžiagiškumas, mastelis, proporcijos. 

2018 metų vasarį Klaipėdos savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška patvirtino šio kultūros paveldu esančio pastato individualų apsaugos reglamentą. Pagal jį šio pastato teritorijoje draudžiama statyti statinius, „kurie aukščiu, apimtimi ar išraiška nustelbtų kultūros paveldo objektą ar trukdytų jį apžvelgti”.

Tuo metu Uosto plėtojimo tarybos posėdžio metu šis pastatas buvo minimas kaip viena iš galimybių, kur galėtų įsikurti muitinės Pilies jūrų uosto postas, dabar veikiantis nepritaikytose Birių krovinių terminalui priklausančiose patalpose toje pačioje Nemuno gatvėje. 

„Atvira Klaipėda” 2018 metais pranešė, kad Nemuno gatvėje pradėtas griauti 1938 m. iškilęs III Smeltės mokyklos pastatas.

Griaunama III Smeltės mokykla 2018 metais.

„Pastatas kapitaliai perstatytas, sovietmečiu priaugintas į šonus ir viršų, bet likęs senosios mokyklos pagrindas. Išsaugojimo naivu tikėtis, nes autentiškos tik sienos, bet įdomu, ar bent istoriniai apmatavimai atlikti”, – „Atvirai Klaipėdai” tuomet sakė apie III Smeltės mokyklos pastato griovimo darbus pranešęs klaipėdietis Eimantas.

Šis pastatas, anot Klaipėdos universiteto istoriko dr. Vasilijaus Safronovo, šalia jau stovėjusio senesniojo, buvo išmūrytas 1938 m. Iki 1937-ųjų mokymosi įstaiga buvo vadinama III Smeltės mokykla (Schule Schmelz III). 1937 m. jai buvo suteiktas šveicarų pedagogikos novatoriaus Johanno Heinricho Pestalozzio vardas. Tarpukariu mokyklos adresas buvo Malūnų g. 88 (Mühlenstraße).

Miesto straipsnių vidus


  2023-08-22

  5 komentarai “Dar vienos senosios Klaipėdos mokyklos uostas negriaus”

  1. AvatarLolas (IP: 88.118.201.166)

   Ačiū ponui Artūrui, liberalui iš viso proto ir širdies, kad nors pagal faktą prisipažino, kad ir liberalų valdymo metų metais, jiems ant šito pastato buvo banaliai po……..ui. Ir vsia meilės čia istorija. Kažkas kažką suteikė bla bla bla, bet realiai niekas nieko nedarė.

  2. AvatarO Lukošienė iįlš savivaldybės (IP: 90.131.33.23)

   Sugriovė pionerių stovykla. Užemė žemė ir sau pasistatė vietoj juos nama. Kaip Lukošienė tu uždirbai namui????

   • AvatarStasys (IP: 84.15.180.27)

    Ar dar pionierių turim, ar tik jie dūšioje tūno ?

  3. AvatarPer 30 metu (IP: 90.131.33.23)

   Klaipedos merai Grubliauskas ir kt, Neniškis nesugebėjo pastatyti nei vienos mokyklos. Bet sugriovė kelėta, daug darželių sulygino su žeme.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt