P0

Mums rašo

Apie vertinimą ir vertintojus (2)

Vytautas Valevičius
2023-09-14


Žmonės labai mėgsta ką nors pasakyti. Tuo jie bando pabrėžti savo svarbą ir pažiūrėti į kitus iš aukščiau. Nėra tokios nuodėmės didžiajame sąraše, nors aš ir įtraukčiau.

Bet dabar apie vertinimus. Šis dalykas nėra labai paprastas, kaip atrodo iš pat pradžių. Kai kurie mokslai prašo pradžioje pabandyti aiškiai pasakyti, ką norima įvertinti ir kokiu požiūriu (aspektu). Tai mažina lengvabūdiškumą ir reikalauja kruopštumo. Tokia metodika yra plačiai naudojama bet kuriame mokymosi procese, tik kai kurie suaugę lengvai tai „pamiršta“.

Tačiau mes ne pedagogai, nors vertiname kasdien. Pas kurį gydytoją nueiti, kokioje parduotuvėje pirkti, kaip apsirengti, kai kinta orai.

Kartais tai atrodo kaip menki dalykai, tačiau neretai priimti sprendimai ryškiai keičia mūsų pačių padėtį. Sakykim, jie jūs norite pirkti namą ar butą, tenka klausti tų, kurie tai išmano. Jie vadinami turto vertintojais. Specialistais, ekspertais. Tiesa, kartais mes pasikliaujame savo žiniomis ar draugų patarimais. Deja, blogi patarimai gali brangiai kainuoti, o ir „patarėjas“ už tai neatsako.

Po šio nedidelio įvado galime pereiti prie kiek primirštos temos: kaip vertinti Justiną Marcinkevičių?

Kaip pastebėjau jau pradžioje, būtina tiksliai formuluoti, ką turime vertinti. Antra, o kas tie jau esami vertintojai, ar turi žinių (kompetencijos), ar jie atsako už savo tvirtinimus. Dažnas atsakys – tai tik nuomonė. Netiesa, vertinimas nėra nuomonė, nuomonė yra sakymas – patinka, nepatinka. Tai, ką vertiname: J.Marcinkevičiaus kūrinius ar jo visos kūrybos įtaką tautiniame atgimime?

Kūriniai gali patikti arba ne, bet tai tik dalis šio veikėjo įtakos. Reikia pilniau suvokti tą aplinką, kurioje vyko veiksmas.

Socialistinė Lietuva – tai ne mūsų demokratija. Nei KGB, nei kompartija neglostė J. Marcinkevičiaus. Buvo ir cenzūra, kurią vertintojai bevelija pamiršti. Todėl daugelio poezijos ir tuo labiau draminių kūrinių pasirodymas nebuvo lengvas ir automatinis.

Ar buvo čia kompromisų? Greičiausiai buvo, nors ir neesminių. Tiesa prasimušdavo per istorinės dramos skraistę.

Justinas Marcinkevičius vedė prie tautinio atgimimo kaip ir ankstesniais laikais Maironis. Įdomu tai, kad Maironiui paminklų jau turime, o šiam kūrėjui dar ne.

Pabaigai.

Viena dama apkaltino J. Marcinkevičių, kad jo trilogija yra tragedijos. Anot jos, tragedijos neskatina optimizmo. Noriu priminti, kad dar prieš 2500 metų Aristotelis tvirtino, kad tragedija yra tobuliausias dramos žanras. Kol kas to niekas nepaneigė.

Taigi, žinomo Lietuvos kultūros veikėjo nuopelnai tautiniam atgimimui yra akivaizdūs. Mūsų Sąjūdis turėjo ir kultūrinį sandą. Jo pamato viena dalimi ir buvo Justino Marcinkevičiaus kūryba.


  2023-09-14

  2 komentarai “Apie vertinimą ir vertintojus”

  1. AvatarNuomonė (IP: 86.100.89.120)

   Vytai, normalūs žmonės ir dabar supranta ir dievina J.Marcinkevičiaus kūrybą, o politinėms prostitutėms jokie argumentai įtakos nedaro. Vienintelis kelias – neprileisti prie valdžios politinių prostitučių.

  2. AvatarAnonimas (IP: 86.100.19.206)

   Paprastai ir aiškiai. Ačiū.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt