Pakoregavo Rinkimų kodeksą: pareiga nurodyti ankstesnę priklausomybę partijoms, draudimas naudotis „trolių fermomis”

ELTA

Jadvyga Bieliavska (ELTA)
2023-10-10

Komentarų: 1

Artėjant kitų metų rinkimų maratonui Seimas antradienį pakoregavo rinkimų organizavimo tvarką reglamentuojantį Rinkimų kodeksą. Pakeitimai susiję su kandidatų biografijomis, teistumu, naudojimosi vadinamosiomis „trolių fermomis” socialiniuose tinkluose, dokumentų pateikimo terminais, balsų perskaičiavimu.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Vyšniauskas sako, kad pakeitimai nėra dideli, nėra esminiai, bet sprendžia aktualias rinkimuose iškylančias problemas. Rinkimų kodekso pataisos numato prievolę kandidatams  į Seimą, prezidentus, Europos Parlamentą ir savivaldą deklaruoti buvusias ir esamas priklausomybes politinėms organizacijoms.

„Tai reiškia, kad reikės taip pat deklaruoti priklausomybę buvusioms Komunistų partijoms (SSKP, LKP (SSKP) ar LKP). Informacija apie tai atsiras kandidatų anketose, tačiau jos nebus rinkimų plakate“, – komentuodamas Rinkimų kodekso pakeitimus Eltai sakė A. Vyšniauskas.

Parlamentarai nesutiko Rinkimų kodekse įteisinti, kad rinkimų komisijos leidžiamame kandidato plakate, taip pat plakate su kandidatų sąrašu  būtų nurodyta informacija apie kandidato narystę Komunistų partijose ir jose eitas pareigas.

Rinkimų kodekse atsirado draudimas manipuliuoti interneto platformų paskyromis, t.y. naudoti vadinamąsias „trolių fermas”. Seimas paankstino terminus, prieš kiek laiko yra pateikiami kandidatų pareiškiniai dokumentai.

„Paankstinus terminus, bus atverta daugiau erdvės koreguoti klaidas dokumentuose. Šis reguliavimas įsigalios kitiems savivaldos rinkimams“, – sako A. Vyšniauskas.

Seimas nustatė, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) per savo informacines sistemas turi iškart informuoti kandidatus apie jų pareiškinių dokumentų neatitikimus. Taip pat suteikta galimybė partijoms atšaukti savo kandidatų pareiškinius dokumentus iki kandidatų sąrašų oficialaus paskelbimo, jeigu kandidatui yra pareiškiami įtarimai padarius nusikalstamą veiką.

Rinkimų kodekso pataisomis tikslinama kompromituojančios informacijos sąvoka ir sukuriamas aiškesnis algoritmas, kaip kandidatas gali ginti savo reputaciją rinkimų metu, jeigu apie jį yra paskelbiama kompromituojanti informacija, taip pat nustatytas aiškesnis VRK vaidmuo šiame procese.

Rinkimų kodeksą pakoregavęs Seimas patikslino balsų perskaičiavimo mechanizmą: atsirado galimybė savivaldos rinkimuose perskaičiuoti sąrašų gautus balsus ir pirmumo (reitingavimo) balus. Seimas nustatė, kad asmuo negali kandidatuoti rinkimuose ne tik kai jam teismas paskiria bausmę, bet ir tada, kai paskiria baudžiamojo poveikio priemonę.

„Šiame kontekste yra koreguojamas ir Baudžiamasis kodeksas, kad būtų aiškiai reglamentuoti atvejai, kai asmeniui yra paskiriamas apribojimas eiti kokias nors pareigas arba užsiimti tam tikra veikla. Dabar tai buvo reglamentuojama dviem straipsniais, todėl kildavo tokie nesusipratimai, kaip kandidato į Anykščių merus K. Tubio, atveju. Norime, kad tokios dviprasmybės nepasikartotų“, – sako A. Vyšniauskas.

Pasak jo, Seimui pakoregavus Rinkimų kodeksą, metus jokie jo pakeitimai jau nebus svarstomi.

Rinkimų kodeksas negali būti keičiamas vykstant rinkimų politinei kampanijai, išskyrus atvejus, kai būtina įgyvendinti Konstitucinio Teismo aktą arba Europos Sąjungos teisės aktą, primena ELTA.

Rinkimų kodeksas yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, todėl jo keitimo procedūra yra sudėtingesnė. Jis gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 85 visų Seimo narių balsų dauguma.  

                                                                                                                                           Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama

1 Comment

  1. Antanas

    Manykim, kad tobnula, ypač dėl partijų nurodymo, tik gaila, kad ne visoms partijoms, juk Lietuvoje galimai veikia ir daugiau nusikalstamų partijų. Linksmina tai, kad priklausomybę LKP reikia nurodyti, o veiklą KGB slaptais agentais nereikia nurodyti, juos valdžia net užslaptino, vos ne amžinai. Ką tai gali rodyti, tai gali rodyti, kad valdžioje yra buvusių slaptų KGB agentų, kurie save ir užsislaptino.

    Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Siūloma pratęsti draudimą retransliuoti rusiškus ir baltarusiškus TV kanalus

Vyriausybė pritaria siūlymui pratęsti draudimą retransliuoti Rusijos ir Baltarusijos kanalų programas. Šiuo metu numatyta, kad pastarasis ribojimas galioja iki 2024 ...
2024-04-10
Skaityti daugiau

ELTA

Arvydas Pocius vadovaus Seimo komitetui

Seimas antradienį apsisprendė buvusį kariuomenės vadą, Klaipėdoje išrinktą konservatorių Arvydą Pocių skirti Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininku. Už ...
2024-04-09
Skaityti daugiau

Politika

1 ir 2 centų monetos išliks?

Ketvirtadienį Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 ...
2024-03-28
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This