P0

Svarbu, Uostas ir jūra

Uosto direkcija lieka su 2 mln. eurų bauda

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2023-11-16


Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai pirmos instancijos teisme nepavyko nusikratyti didžiulės baudos, kurią jai skyrė Centrinė projektų valdymo agentūra (CVPA) už pažeidimus, padarytus vykdant molų rekonstrukcijos projektą.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Direkcijos skelbto viešojo tarptautinio konkurso metu 2020 m. pradžioje pasiūlymus iš viso buvo pateikę trys potencialūs rangovai. Tų metų rugsėjį sutartis buvo sudaryta su jungtinės veiklos pagrindu veikiančiomis bendrovėmis „Depenbrock Ingenieurwasserbau GmbH&Co. KG“ ir „Herbosch-Kiere N. V“. Pradinė sutarties vertė siekė 40,496 mln. Eur be PVM, bet vėliau ji išaugo iki 49 mln. eurų (be PVM). Planuota pirkimo vertė buvo 54 288 430 Eur be PVM.

Atlikusi projekto patikrinimą europinę paramą jam skirianti CVPA konstatavo, jog molų techninio projekto dalyje numatytuose reikalavimuose geotekstilei buvo nurodyti konkretūs standartai, be nuorodos „arba lygiavertis“. Tai buvo įvertinta kaip prasilenkimas su įstatymu – konstatuota, kad direkcija pažeidė lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principus bei apribojo tiekėjų konkurenciją.

Nors uostininkai įrodinėjo, kad jos nurodytasis standartas yra darnusis, kurį nustato Europos standartizacijos institucija (CEN), remdamasi Europos Komisijos pateiktu prašymu, tai CVPA neįtikino ir ji skyrė 5 proc. dydžio vadinamąją finansinę korekciją – nurodė, kad nefinansuos 2,024 mln. eurų direkcijos patirtų išlaidų.

Uosto vidus kompas

Nesutikdama su tokiu sprendimu valstybės valdomo bendrovė jį apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui, bet nieko čia nepešė, nors jos skundą palaikė ir trečiuoju suinteresuotu asmeniu byloje buvę projektuotojai UAB „Sweco Lietuva“.

Bylą išnagrinėjusi kolegija, kurią sudarė teisėjos Jolita Rasiukevičienė, Diana Butrimienė ir Vita Valeckaitė, akcentavo, kad standartas yra standartizacijos institucijos priimta neprivaloma techninė specifikacija, o bendra taisyklė yra ta, jog pirkimo sąlygose (techninėje specifikacijoje) nurodant standartą, kuris taikomas savo nuožiūra, yra privaloma nurodyti ir žodžius „arba lygiavertis“. Išimtis taikoma tik tuomet, kai konkretaus standarto privalomas taikymas yra nustatytas teisės aktu ir jame nėra numatytas lygiavertiškumas, alternatyvumas. Pabrėžta ir teismų praktika, nurodanti, jog argumentai, kad ir be tokios papildomos nuorodos tiekėjai gali pasiūlyti lygiaverčių techninių charakteristikų objektą, laikytini nepagrįstais.

Anot teismo, CPVA pagrįstai nusprendė, jog toks reikalavimas nėra pateisinamas teisiniu reglamentavimu ir nebuvo būtinas tinkamam pirkimo sutarčiai.

Kolegija konstatavo, kad direkcija pažeidė esminius viešųjų pirkimų principus, todėl nėra pagrindo padaryto pažeidimo laikyti formaliu ir paskirtos finansinės korekcijos dydis laikytinas proporcingu.

Toks pirmos instancijos sprendimas, kuriuo atmestas direkcijos skundas, dar gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.


  2023-11-16

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt