P0

Aplinkosauga, Svarbu

Vandens gręžiniai: aplinkosaugininkai pasitelkia ir teismus

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2024-01-18


Šalyje egzistuojant begalei be reikiamų dokumentų eksploatuojamų vandens gręžinių centrinė valdžia nuo 2022-ųjų gegužės sudarė galimybes įteisinti Žemės gelmių registre neregistruotus gręžinius be jokių sankcijų. Visgi jau atsiranda ir bylų teismuose, kuriomis aplinkosaugininkai siekia įpareigoti tokių gręžinių savininkus susitvarkyti dokumentaciją.

Aplinkos ministerijos nuotr.

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) inicijavo administracinę bylą dėl tokių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos „Gindulių sodybos“ padarytų pažeidimų.

AAD dar 2022 m. spalį atlikto patikrinimą ir nustatė, kad ši bendrija eksploatuoja du gręžinius, kurie yra registruoti Lietuvos geologijos tarnyboje (LGT), tačiau ji neturi šios tarnybos išduoto leidimo naudoti požeminio vandens išteklius. Tad AAD surašė privalomąjį nurodymą bendrijai gauti atitinkamą leidimą iki 2023 m. balandžio pabaigos. Vėliau pagal bendrijos prašymą šis terminas buvo pratęstas iki liepos pabaigos, tačiau ginduliškiai vis tiek tokio pažeidimo taip ir nepašalino.

Tada jau aplinkosaugininkai kreipėsi į Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmus prašydami, kad jie įpareigotų bendriją per mėnesį įvykdyti privalomąjį nurodymą.

Pati bendrija teismui nurodė, kad su tokiu aplinkosaugininku prašymu sutinka, bet prašo ją įpareigoti ją įvykdyti tokį nurodymą per dvylika mėnesių nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos. Bendrija tokį prašymą motyvavo tuo, kad vienas iš gręžinių neveikia ir dėl to negalima gauti atitinkamo leidimo, tad reikia atlikti jo renovaciją, o vienintelė iš 12 apklaustų įmonių, sutikusi imtis darbų, juos esą gali pradėti tik 2024 metų vasario-kovo mėnesiais. Taip pat bendrija pažymėjo, kad sumokėjo mokestį už gamtos išteklius už 3 metų laikotarpį.

Bylą išnagrinėjusi kolegija, kurią sudarė teisėjai Eglė Kiaurakytė, Romanas Klišauskas ir Aušrelė Mažrimienė, akcentavo, jog bendrija nepateikė rašytinių įrodymų, kad įmonė, su kuria pasiektas susitarimas, gali pradėti darbus tik minimu laikotarpiu. Visgi kolegija kartu konstatavo, kad bendrija aktyviai siekia atlikti būtinus veiksmus leidimui gauti. Įvertinusi procedūrų, susijusių su leidimo gavimu, trukmę, ji nusprendė, kad šešių mėnesių nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos terminas būtų protingas šiuo atveju.

Tad teismas patenkino AAD prašymą ir įpareigojo „Gindulių sodybas“ per pusę metų nuo tokio sprendimo įsiteisėjimo dienos gauti iš LGT leidimą naudoti požeminio vandens išteklius.

Toks sprendimas dar gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

INFORMACIJA

Kaip įteisinti gręžinius galima sužinoti čia

Aplinkos ministerija teigia, kad lengvatine gręžinių įteisinimo tvarka iki šiol pasinaudojo tik nedidelė gyventojų dalis.

Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinasis įstatymas galioja iki 2025 m. balandžio 30 d.

„Tobulėjantys kontrolės įrankiai, turimi duomenys apie įrengtą centralizuoto viešojo vandens tiekimo sistemą susiaurina nelegalių gręžinių paieškos lauką, todėl anksčiau ar vėliau tokių gręžinių savininkai sulauks atitinkamų sankcijų. Pasibaigus terminui ir neįteisinus Žemės gelmių registre neregistruoto gręžinio asmuo privalės gręžinį likviduoti, taip pat jam bus paskirta bauda“, – perspėja ministerija. 


  2024-01-18

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt