Ar yra tiesa? (4)

Mums rašo
Vytautas Valevičius
2024-03-22

Pasaulis yra keistas ir sudėtingas. Norint jame gyventi, tenka suprasti, kas jis yra. Jei nesugebi to padaryti pats, yra ir pakaitos priemonių. Pasakos, mitai, legendos, religijos, sąmokslo teorijos siūlo savo variantus. Neretai žmonės pasitiki kitais, kad tik pačiam nereikėtų galvoti ar net spręsti. „Viršininkas protingesnis, ką čia man, mažam, sakyti“. Bet tai, deja, nėra tiesa: tarp tų „viršininkų” kvailių ne mažiau kaip ir kitur. Protingų koncentracijos ten nėra. Bet aš ne apie tai.

Viena iš didesnių žmonių problemų yra tai, kas vadinama tiesa. Čia jau seniai randasi du kraštutinumai: vieni sako, kad kiekvienas turi savo tiesą, kiti, priešingai, teigia, jog tiesa yra viena ir nėr ko čia ginčytis. Naivusis protas bandytų rasti „aukso vidurį“, kurio išties nėra. Pabandykim tai suvokti kiek įmanoma paprasčiau.

Pirmoji neteisinga samprata sako, kad kiekvienas turi savo tiesą. Akivaizdu, jog tai nesąmonė.

Nei daugybos lentelė, nei kalbos gramatika nėra kieno nors asmeniška.Tai visų bendri dalykai. Galima tai parodyti dar ryškiau: eismo taisyklių nesilaikymas veda prie greitos mirties. Patinka šviesoforo spalvos ar ne, bet laikytis taisyklių privalai, nors tai ir nėra tavo tiesa.

Kiek bendriau galima sakyti, kad žymi dalis tų tiesų, kuriomis naudojamasi, yra įgytos ir įgautos. Nesiimsiu svarstyti, kiek jų yra ir kiek jos naudingos (kenksmingos), nes tai pareikalautų storos knygos.

Antroji neteisinga samprata teigia, kad yra viena tiesa, o visa kita yra jos siekimas, artėjimas link jos. Čia mokslas rado tiek problemų, kad jas jau vien įvardinti reikėtų dešimties puslapių teksto. Sakykim, absoliučių tiesų paieška moksle yra įmanoma tik kaip siekinys, kaip idealas. Lygtys, aprašančios visą fizikos pasaulį, buvo ieškomos to paties A. Einšteino ar P. Dirako, tiesa, tokių kol kas taip ir nerado.

Dar didesnių problemų sukelia pasaulio sampratos skirtingose religijose. Budizmas, islamas ar krikščionybė teikia skirtingus radimosi ir tikslų paveikslus. O kur dar tikrosios religijos, buvusios senovės Egipte ar senovės Graikijos ar Romoje. Kurių tiesa didesnė, kurių paveikslas klaidingas?

Mes ne visi esame mokslininkai ar net filosofai, todėl gyvename paprastai ir protingai. Tiesa, ne visuomet, kartais pasitaiko ir emocijų pliūpsnio nevaldomų judesių ar net barnių. Žmonės yra žmonės. Tačiau gyvename kartu ir derinamės vieni prie kitų. Vaikai prie tėvų, piliečiai prie valdžių, rašytojai prie skaitytojų. To bendrumo pamatas yra kai kurie bendri sutarimai. Sakykim, moraliniai ar politiniai. Mes jų laikomės jau vien todėl, kad prie jų įpratome. Tai galima pavadinti kultūra. Taigi, tiesos yra bendros, bet žmonės skirtingi, todėl jie siekia (ne visada) įnešti kažką savita, sukurti savą tiesą.

Žymos: | | |

Komentarai (4):

Atsakymai į “Ar yra tiesa?”: 4

 1. Netiesa parašė:

  Galėtų šis ” didis” filosofas konkrečiau kalbėti . Ne prieš šimtmečius išsakytais posakiais , bet paskutinį 20-metį, 30-metį.t.y. liberalų Klaipėdoje valdymą, laikais, beje dar dabar daug jų likę, i pensiją neišvaryti.. Taip kaip straipsnio autorius ,buvęs miesto tarybos narys Valevičius……. Tai ar teisingai Eligijus Masiulis pasodintas į kalėjimą? Ką pats jūs padarėte ,kad TIESA dominuotų prieš melą, vagystes, korupciją…demagogiją?? neįdomūs tokie „filosofai”…

  • Vytautas parašė:

   malonu, jog skaitytojas padarė didį darbą ir perskaitė straipsnį. tiesa, noriu atkreipti dėmesį, kokiai temai jis skirtas. jo užduodami klausimai labai įdomūs ir svarbūs, beje, tik jam pačiam. Kaltinti autorių už praeitį, tai tas pats, kaip kaltinti , jog Valevičius kūrė naują Lietuvą

  • m parašė:

   Jaučiu ir po 100 metų komentaruose rašytumei, kaip blogai buvo prie liberalų 😀 Esmė, kad liberalų jau seniausiai valdžioj nėra, tai skųskitės gi Vaitkui, Grubliauskui, konservatoriais.

 2. Vardas parašė:

  Koks geras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Naujasis karas bus mažai panašus į ankstesnius

Yra temos, kurių apeiti praktiškai nebeįmanoma. Viena iš jų yra karai. Nors ir gyvename Europoje, bet nuolatos mums pateikiamos žinios ...
2024-07-09
Skaityti daugiau

Sveikata

Vyks Šv. Magdalenos nakties bėgimas, konsultuos KUL medikai

Liepos 20 dieną, šeštadienį, Klaipėdą užlies viltį krūties vėžiu sergančioms moterims nešanti banga, suvienysianti klaipėdietes ir uostamiesčio viešnias Šv. Magdalenos ...
2024-07-08
Skaityti daugiau

Mums rašo

Kaip apgauti nieko nepažeidžiant 

Yra žinomas posakis: „Jeigu jūs nesidomit politika, tai politika domisi jumis“. Paprasti rinkėjai retai žino vadovėlius ar kitas mokymosi priemones, ...
2024-07-01
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This