„Dancer“ šoks restruktūrizacijos tango  (4)

Svarbu, Verslas
Avatar photoMartynas Vainorius
2024-04-09

Klaipėdos apygardos teismas nusprendė, kad nuo 2015-ųjų elektrobusų rinką vis bandančiai užkariauti Klaipėdoje įsikūrusiai bendrovė „Vėjo projektai“ yra verta restruktūrizacijos, o ne bankroto proceso.

Domo Rimeikos nuotr.

„Atvira Klaipėda“ jau rašė, kad Klaipėdos apygardos teismas kovo pradžioje buvo gavęs Virginijaus Gervės pareiškimą iškelti bankroto bylą „Vėjo projektams“. Šis kreditorius nurodė, jog dar 2019 m. pabaigoje paskolino įmonei 100 tūkst. Eur su 18,3 proc. dydžio palūkanomis, bet ji grąžino tik dalį paskolos ir dabar yra skolinga beveik 112 tūkst. eurų, nors paskolos grąžinimo terminas baigėsi dar 2022 m. birželį.

Po poros dienų į teismą kreipėsi Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovė, prašydama „Vėjo projektams“ kelti restruktūrizacijos bylą. Pastaroji nurodė, kad skola jai siekia 151 633,47 Eur. Galiausiai į teismą kreipėsi į „Sodra“, kuriai „Vėjo projektai“ nesumokėjo 188 664,27 Eur įmokų. Ji prašė kelti bankroto bylą. Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininko nutartimis visos šio bylos buvo sujungtos į vieną.

Bylos duomenimis, „Vėjo projektai“ kovo pradžioje taip pat turėjo 41 616 Eur mokestinę nepriemoką Valstybinei mokesčių inspekcijai. Visgi Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovė dėstė teismui, jog yra įsitikinusi, kad jos skolininkė yra gyvybinga. Tai zonos valdytoja grindė ir teiginiu, jog iš paskutinės ataskaitos matyti, kad 2022 m. finansinius metus UAB „Vėjo projektai“ užbaigė turėdama 13 913 998 Eur turto bei 6 413 504 Eur įsipareigojimų. Vilties esą teikia ir vėluojamas įvykti 10 mln. eurų vertės sandoris su uostamiesčio savivaldybės valdoma bendrove „Klaipėdos paslaugos“ dėl 10 elektrobusų veiklos nuomos.

Tuo metu „Sodra“ akcentavo, kad „Vėjo projektai“ vardu šiuo metu yra registruota tik viena transporto priemonė, kurios dalyvavimas viešajame eisme draudžiamas. Ji taip pat priminė, kad dar 2021 m. rugpjūtį „Vėjo projektams“ buvo atidėtas 291 991,55 Eur įmokų už apdraustuosius įsiskolinimo sumokėjimas, bet jo įmonė neįvykdė ir toks sprendimas pernai vasarį neteko galios. Įmonė paskutinį kartą į „Sodros“ biudžetą įmokas mokėjo 2023 m. liepą, kai padarė 5000 Eur dydžio pervedimą.

„Vėjo projektai“ savo ruožtu atsiliepimuose prašė atmesti pareiškimus dėl bankroto bylos iškėlimo ir iškelti jiems restruktūrizavimo bylą, administratoriumi paskirti UAB Klaipėdos administratorių biuras, kuriam būtų mokamas 8 000 Eur/mėn. plius PVM atlyginimas. Taip pat įmonė prašė leisti jai daryti visus jos veiklai reikalingus mokėjimus, kurie per mėnesį neviršytų 872 659,3 EUR.

Bendrovė tikino, kad jos finansiniai sunkumai nėra nuolatiniai, įsisenėję ar kritiniai, o įsipareigojimai neviršija turto vertės. Esą savininkai ir vadovas mato perspektyvas veiklą išsaugoti ir ją tęsti. Įmonė nurodė, kad vasario pabaigoje jau turėjo turto, verto 22 367 028 EUR, o įsipareigojimai kreditoriams sudarė 16 120 458 EUR. Kartu ji pripažino, kad negali tinkamai finansuoti veiklos, susiduria su apyvartinių lėšų trūkumu – per pirmus du šių metų mėnesius patyrė 790 445 EUR nuostolių, o per 2023-uosius – 2 109 326 EUR nuostolių.

Reikšmingesnes pajamas esą planuojama gauti 2025 metais. Dabar jos veikla faktiškai yra finansuojama skolininantis iš akcininkų – iki šiol gauta 7 mln. EUR investicijų. Anot įmonės, esminė kilusių finansinių sunkumų priežastis – „neplanuoti eilinio finansavimo raundo pritraukimo trikdžiai“: užsitęsus deryboms 2023 m. planuotos pritraukti lėšos nebuvo gautos.

Visi minėti sunkumai esą gali būti įveikti taikant restruktūrizavimo procesą. Juolab kad esą jau pasiektas susitarimas su akcininkais dėl „gyvybiškai svarbaus tarpinio finansavimo artimiausiam veiklos laikotarpiui“ – 4,31 mln. EUR. Iš jų 310 tūkst. EUR jau yra gauta kovą. Tarpinio finansavimo (paskolų) sutartyse numatoma galimybė paskolų davėjams konvertuoti suteiktas paskolas su priskaičiuotomis palūkanomis į „Vėjo projektų“ akcijas. O su restruktūrizavimu jau šioje proceso stadijoje esą sutinka 3 026 455,9 EUR sumos reikalavimus turintys kreditoriai.

Įmonė taip pat dėstė, kad ilgalaikėje perspektyvoje siekia Klaipėdoje sukurti „Dancer“ surinkimo gamybinę bazę ir pastatyti ličio jonų baterijų modulių surinkimo gamyklą, o Kaune su partneriu pastatyti kompozitinių kėbulo modulių bei kitų kompozitinių komplektuojančių dalių gamyklą.

„Vėjo projektai“ taip pat aiškino teismui, kodėl laiku neįvykdė ir vis dar nėra įvykdžiusi sutarties su „Klaipėdos paslaugomis“. Esą bankrutavo vienas autobusų sudedamųjų dalių gamintojas, o skubiai surasti kito nepavyko. Ji taip pat teismui pateikė kovo 29 d. su „Klaipėdos paslaugomis“ sudarytą susitarimą, kad veiklos nuomos sutarties įgyvendinimo terminas pratęsiamas iki 2024-ųjų galo.

Bylą išnagrinėjusi teisėja Jolanta Gailevičienė sutiko, kad įtikinamesni yra argumentai, dėstomi už restruktūrizacijos bylą.

Anot teismo, sutiktina, kad įmonės finansiniai sunkumai nėra nuolatiniai ir įsisenėję, taip pat nėra duomenų, jog UAB „Vėjo projektų“ veikla šiuo metu yra stabilizuota, tad bendrovė laikytina gyvybinga ir ji turi realių galimybių sėkmingai pasiekti restruktūrizavimu keliamus tikslus.

Sutiko teismas ir su siūlymu restruktūrizavimo administratoriumi paskirti Klaipėdos administratorių biurą, jam kas mėnesį mokant 8 000 Eur plius PVM. Tenkintas ir prašymas dėl 872 659,30 EUR mėnesinių „Vėjo projektų“ išlaidų.

Restruktūrizavimo plano projektas turi būti pateiktas tvirtinti teismui ne vėliau kaip per 4 mėnesius.

Tokia nutartis dar gali būti skundžiama Apeliaciniam teismui.

INFORMACIJA

„Vėjo projektų“ ambicijos įsitvirtinti elektrobusų rinkoje prasidėjo dar 2015-aisiais, kai įmonė seną „Škoda TR14” troleibusą perdarė į visiškai naują elektrinę transporto priemonę. Vėliau buvo imtasi „Dancer“ projekto ir pirmuoju klientu, įsigijusiu dvi tokias autotransporto priemones, 2020 m. tapo uostamiesčio savivaldybės valdoma bendrovė Klaipėdos autobusų parkas (dabar – „Klaipėdos paslaugos“).

Įmonė šiems Klaipėdos transportininkams norėjo už 5,3 mln. eurų patiekti ir daugiau savo gaminių, tačiau teismai pernai rudenį galutinai patvirtino, jog ji neatitiko konkurso, kurio metu buvo pripažinta nugalėtoja, sąlygų.

Žymos: | | | | | | | | |

Komentarai (4):

Atsakymai į “„Dancer“ šoks restruktūrizacijos tango ”: 4

 1. Melas-apgaulė parašė:

  Labai įdomu koks tas kertinis autobusų sudedamųjų dalių gamintojas sugebėjo taip netikėtai bankrutuoti, kad ligi šios nesugeba surasti kito.

 2. Visada parašė:

  prie sunkumus patiriančių verslo įmonių prilimpa įvairūs parazitai, dėl kurių situacija dar pablogėja.Už tokius procentus tik banditai skolino 90 aisiais.

 3. Pimpis2 parašė:

  Dėl visko kaltas Nikolajus

 4. Aišku parašė:

  Štai ir veidrodis, kaip vyksta grobstymai- palūkanos virš 18%! Atlyginimas bankroto administratoriui- didesnis nei geras ir didelis. Seniai žinomas dėsnis veikia- kas gali būti pavogta, bus pavogta

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kriminalai ir nelaimės, Svarbu

Žinomų vardų byloje – ir sąskaitos savivaldybės įmonei 

Klaipėdos apygardos teismas trečiadienį atvėrė baudžiamąją bylą, kurioje pareikšti kaltinimai dėl bandymo apgaule įgyti 200 tūkst. eurų Europos Sąjungos (ES) ...
2024-06-20
Skaityti daugiau

Transportas

„Klaipėdos paslaugos” statysis suslėgtų dujų degalinę

Uostamiesčio savivaldybės bendrovė „Klaipėdos paslaugos” nusprendė statyti suslėgtų dujų degalinę savo nuomojamame valstybinės žemės sklype Garažų g. 4. Degalinės projektiniai ...
2024-06-18
Skaityti daugiau

Regionas, Svarbu

Klaipėdos rajono politikų byla: triumfuoja konservatoriai 

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas turi nuryti karčią piliulę – apygardos teismas panaikino pirmos instancijos sprendimą, kuriuo pastaroji ...
2024-06-14
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This