Pristatys knygą, atgaivinančią tarpukario Klaipėdos kasdienybę 

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-04-17

Trečiadienį, balandžio 17-ąją, 17 val., Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8) klaipėdietis žurnalistas Martynas Vainorius pristatys savo pirmąją knygą „Pasaulio pabaiga ir kiti tarpukario Klaipėdos nutikimai“, kurioje pasakojama apie 1923-1939 metų kasdienybę Klaipėdoje ir jos krašte.

Leidinys, dalyvaujantis konkurse „Klaipėdos knyga 2023“, yra parašytas remiantis tarpukario spaudos pranešimais ir istorikų komentarais. Jos autorius apžvelgia kultūrinį gyvenimą ir to meto klaipėdiečių laisvalaikį, ryškiausius nusikaltimus ir nelaimes, švietimo, sporto, sveikatos sritis, taip pat pasakoja apie Klaipėdą aplankiusias įžymybes, tarp kurių buvo ir Holivudo žvaigždžių.

Algirdo Kubaičio nuotr.

„Parašyta su meile klaipėdiečiams ir Klaipėdai“, – taip apie šį kūrinį atsiliepia istorikas, kultūrologas Linas Poška, kurio atsiliepimas yra atspausdintas ant galinio knygos viršelio.

Pasak jo, M. Vainoriaus surinkti anų laikų žurnalistų tekstai atgaivina seniai jau sudūlėjusius straipsnių herojus ir leis skaitytojams tegu kaip iš šešėliams iš ateities – be galimybės įsikišti ir pakeisti istoriją – pastovėti greta jų ant senosios Klaipėdos grindinio.

„Knygoje senovės laikraščių kalba tiesiog varva nesušukuoto žodyno turtais. Kai perskaitome, jog prakiurus laivo pasturgaliui iš vandens tik dūmolaida kyšo, išsiliejo degmenys, – viskas čia mums dar suprantama, bet jau netikėta. Dabar taip rašyti ar nebemokame, ar nebedrįstame. O autorius dosniai dalijasi ta gyva senovės kalba“, – rašo L. Poška.

Pats M. Vainorius sako, jog 2022-2023 metais rašydamas Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos šimtmečiui paminėti skirtą knygą susidarė įspūdį, jog tarpukario klaipėdiečiai ir čia atvykę didlietuviai buvo tokie pat, kai ir mes dabar – irgi mylėjo pinigus, dėl jų ir dėl kitų paskatų darė niekšybes bei nusikaltimus, troško valdžios ir galios, buvo lengvabūdiški, žiaurūs, kilnūs, dori ir gailestingi. Žmonės kaip žmonės.

Knygą jos autorius savo lėšomis buvo išleidęs gana ribotu tiražu – tik 100 egzempliorių, kurio nebeliko itin greit. Atsižvelgęs į tokį jį nustebinusį netikėtumą, M. Vainorius išleido antrąjį tiražą. Knygos nėra platinamos nei knygynuose, nei internetinėse parduotuvėse. Jas bus galima įsigyti šio renginio metu.

Žymos: | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Be kategorijos

„Atviros Klaipėdos“ balandis - su ištikimo tarno netektimi

Balandį, apie kurį ši tradicinė ataskaita, teko turėti neplanuotų išlaidų, nes tarnybą baigė nuo pat pirmų „Atviros Klaipėdos“ dienų naudotas ...
2024-05-20
Skaityti daugiau

Kultūra

Klaipėdos biblioteka įvertinta už inovacijas

Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešajai bibliotekai įteiktas Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos (LSVBA) apdovanojimas „Inovacijų biblioteka 2023“. LSVBA Viešųjų ...
2024-05-10
Skaityti daugiau

Senienų žurnalas

De profundis clamat

Europos dienai, gegužės devintajai, apie meilę ir taiką. Istorija – tai istorijos, šįkart istorijos bus apie gelmes. Taigi, atrodys taip: ...
2024-05-09
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This