Savaitgalis paplūdimyje: ką svarbu turėti su savimi?

Vasara
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-06-28

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad prieš bet kokią iškylą į pajūrį svarbu pasirūpinti sveikatai palankiais, patogiai transportuojamais valgiais bei užkandžiais.

E. Gavelienė atkreipia dėmesį, kad keliaujant prie jūros vertėtų atsižvelgti ne tik į įsidedamo maisto palankumą sveikatai, bet ir jo šviežumo išlaikymą.

„Keliaujant į paplūdimį ilgesniam laikui, vertėtų pasirūpinti tokiais maisto produktais, kuriuos ne tik lengva transportuoti, bet ir tais, kurie lėčiau genda šiltesnėje temperatūroje – taip būsite tikri, kad valgote išties sveikatai palankų maistą, kuris dėl galimo gedimo neprivers iškylos metu pasijusti blogai. Bet kuriuo atveju siūlyčiau iškylos maistą transportuoti šaltkrepšyje ir nepamiršti pasiimti vandens, kurį ne tik gersite, bet ir kuriuo bus galima nuplauti pasiimtus vaisius ir daržoves“, – pataria dr. E. Gavelienė.

Gydytoja dietologė priduria, kad daugiausiai dėmesio vertėtų skirti organizmą skysčiais papildančiam maistui, pavyzdžiui, šviežiems vaisiams ir daržovėms: „Galite į iškylą įsidėti įvairių spalvingų vaisių bei uogų, kurie ne tik suteiks būtinų vitaminų, mineralų, bet ir padės apsaugoti organizmą nuo dehidratacijos. Be to, ir daržovės, pavyzdžiui, vyšniniai pomidorai, agurkų griežinėliai, morkų lazdelės ir paprikų juostelės taip pat galėtų atsidurti iškylos krepšelyje. Žinoma, bet kuriuo atveju nereikėtų pamiršti karštą dieną suvartoti pakankamo kiekio vandens.“

Į paplūdimį keliaukite pasirūpinę sveikais užkandžiais, pataria ir „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė. Anot jos, taip išvengsite šeimos pagundų užkandžiauti skrandį apsunkinančiais ir sunkiau suvirškinamais greito maisto produktais kaip bulvių traškučiai, čeburekai ar kepta duona su sūriu.

„Karštą dieną išvengti sustojusio vaiko skrandžio ar pilvo skausmo padės lengvi ir sveiki užkandžiai. Keliaukite į paplūdimį su šviežiais vaisiais, uogomis ir daržovėmis, taip pat nepamirškite sveikuoliškų batonėlių, praturtintų baltymais ir skaidulomis. Jie padės pasirūpinti visomis reikiamomis medžiagomis, užtikrins sotumo ir energijos pojūtį, o dėl saldaus skonio vaikai šiam užkandžiui neliks abejingi“, – pataria vaistininkė.

Prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybė vadovė Eglė Krasauskienė rekomenduoja pagrindiniams iškylos patiekalams rinktis sumuštinius, vaisių ir salotų indelius, humusą, daržovių užtepėles, tortilijų suktinukus, kumpio, dešros bei sūrio padėklus.

„O lengviems bei pigesniems užkandžiams nepamirškite riešutų, šviežių vaisių, sausainių, duonos, lęšių traškučių bei kitų užkandžių, kuriuos praktiška pasiimti su savimi. Be to, iškylos desertui tinka visi produktai, kurie netirpsta saulėje ir nelimpa. Tam puikiai tiks vaisių salotos, kuriomis galėsite pasidalyti su visais iškylos dalyviais. Tai puikus šiltojo sezono pigesnis desertas“, – pataria specialistė.

Ekspertė priduria, jog norint, kad maistas iškylos krepšyje laikytųsi sandariai, vertėtų naudoti tinkamus indus: „Naudokite daugkartinius maisto transportavimo indus, kurie kompaktiškai tilptų iškylos krepšyje. O salotoms ar patiekalams, kurie turi išlikti vėsūs, idealiai tinka indai su įmontuotais ledo paketais.“

E. Krasauskienė pažymi, kad visuomet reikėtų pasirūpinti būtiniausiais paplūdimio reikmenimis.

„Nors turbūt kiekvienos šeimos paplūdimio iškylos daiktų sąrašas būna labai panašus kiekvienais metais, vis dėlto, kiekvieną vasarą vertėtų jį pasikartoti: visuomet pasiimkite kremą nuo saulės, repelentą nuo vabzdžių, paplūdimio antklodes, daugkartinio naudojimo lėkštes, kitus indus, servetėles ir šiukšlių maišą. Tai – būtiniausi paplūdimio iškylos daiktai, tačiau šį sąrašą, žinoma, papildyti vertėtų individualiai“, – teigia E. Krasauskienė.

Aktyviai leidžiant dieną paplūdimyje labai paprasta pamiršti išgerti pakankamai vandens, sako „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė. Anot jos, vaikai gali taip įsitraukti į žaidimus, kad ne visada praneš tėvams, jog yra ištroškę.

„Visuomet turėkite po ranka vandens ir kartas nuo karto pakvieskite vaiką atsigerti bent gurkšnelį. Nors gali pasirodyti, kad karštą dieną geriausiai atgaivins ledinis vanduo, iš tiesų patariama gerti mūsų kūno temperatūros vandenį. Jis geriausiai numalšins vaiko troškulį. Taip pat niekam ne paslaptis, kad vertėtų vengti sulčių ir vaisvandenių. Jeigu vaikas nenori gerti „beskonio“ vandens, pagardinkite jį vaisiais arba daržovėmis – pavyzdžiui, laimu, mėta, agurku, uogomis ar apelsinų griežinėliais“, – pataria vaistininkė J. Deksnienė.

Vaistininkė pasakoja, kad vaikų oda yra kur kas plonesnė ir gležnesnė nei suaugusiųjų, todėl jiems apsaugos priemonės nuo saulės yra būtinos. Ji priduria, kad renkantis tinkamiausias priemones svarbu atsižvelgti ir į vaiko amžių.

„Kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus nepatariama būti saulėje – čia negelbsti ir apsauginiai kremai. Peržengus šešerių mėnesių ribą galima pradėti naudoti itin aukštos apsaugos priemones – nuo SPF50. Be to, rinkitės būtent vaikams ar kūdikiams sukurtą apsaugą su mineraliniais filtrais. Vėliau nuo 12 metų galima naudoti ir žemesnės SPF apsaugos priemones. Tik nepamirškite – apsauginius kremus reikia tepti bent 30 min. prieš pasirodant saulėje, o kartoti tai kas dvi valandas bei vaikui išlipus iš vandens”, – pasakoja vaistininkė J. Deksnienė.

Vaikštant basomis ar žaidžiant su smėliu ne visuomet išvengiami ir įsipjovimai, pastebi vaistininkė. Anot jos, ypač vaikui įsipjovus svarbu reaguoti greitai, todėl paplūdimio rankinėje nepamaišys keletas būtiniausių pirmos pagalbos priemonių.

„Kartais paplūdimio smėlyje arba ežero pakrantėje gali slėptis kriauklės ar stiklo atraižos, todėl vaikų įsipjovimų, smulkių žaizdelių ar kitų nusibrozdinimų ne visada išvengsi. Tokiais atvejais verta šalia savęs turėti dezinfekantą, pleistrus, bintą ir tepaliuką paviršinėms žaizdoms gydyti. Vaikui įsipjovus praplaukite žaizdą tekančiu švariu vandeniu, tuomet dezinfekuokite ir pagal žaizdos gylį rinkitės pleistrą arba bintą. Taip pat norint apsisaugoti nuo tokių incidentų galite paskatinti vaikus paplūdimyje dėvėti basutes ar vandens batukus“, – pataria vaistininkė J. Deksnienė.

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Savivaldybė žada užtikrinti translyčių teisę lankytis Klaipėdos paplūdimiuose 

Uostamiesčio savivaldybę ir jos įstaigą „Klaipėdos paplūdimiai“ šiomis dienomis pasiekė Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigos raštas, kuriame informuojama apie atlikto tyrimo ...
2024-08-21
Skaityti daugiau

Istorijos iš Klaipėdos archyvo, Svarbu

Apkarpė dujų fabriką  

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo misiją perėmusio Medijų rėmimo fondo ekspertams įžvelgus „Atviros Klaipėdos“ pasiūlyto projekto prasmę ir naudą ...
2024-07-06
Skaityti daugiau

Mums rašo

Ar mums dar liks gėlo vandens?

Kodėl taip taškomas mūsų gėlas vanduo? Gal todėl, kad Lietuva – viena daugiausiai gėlo vandens atsargų turinčių valstybių Europoje. Lietuva ...
2024-06-05
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This