Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-10-07 |
Klaipėdos apylinkės teismas jau trečią kartą pratęsė terminą mediacijai, kurios metu uostamiesčio savivaldybė ir prestižinio Girulių kvartalo gyventojus vienijanti bendrija „Gintaro krantas“ jau daugiau nei metus esą ieško taikaus sprendimo dėl užkardu ir tvora užtvertos jūros link vedančios Skautų gatvės atkarpos.
Pasak istoriko Vasilijaus Safronovo, XIX a., kai būsimuosiuose Giruliuose buvo pradėta plėtoti rekreacinė zona, buvo suformuota ir kurorto promenada (Badepromenade), jūros link vedusi nuo girininkijos ūkio per kurhauzą. Jos trasos likutis ir yra šiandieninė Skautų gatvė. Sovietmečiu šioje vietoje buvo įkurta prekybos uostui priklausiusi pionierių stovykla, kuri buvo privatizuota kartu su ja valdžiusia Klaipėdos jūrų krovinių kompanija („Klasco”) ir galiausiai virto gyvenamuoju kvartalu.
Klausimas, ar teisėtai užtverta dalis Skautų gatvės, į viešumą iškilo 2006-ųjų kovą, kai šia situacija ėmė domėtis tuometinė dienraščio „Vakarų ekspresas“ žurnalistė Natalija Mogučaja-Vaineikienė. Klaipėdos savivaldybei nusprendus įregistruoti šią gatvę kaip miesto turtą, to padaryti nepavyko, nes dalis gatvės pateko į Gyvenamųjų namų savininkų bendrijai „Gintaro krantas“ išnuomotą sklypą, o servituto čia neliko dar 2003 metais, kai tuometinė apskrities viršininkė Virginija Lukošienė, vėliau pati įsikūrusi šiame kvartale, pasirašė susitarimą dėl valstybinės žemės nuomos sutarties pakeitimo su sklypo nuomininke „Klasco“. 2004 m. gruodį apskritis nutraukė sutartį, pasirašytą su „Klasco“, ir sudarė sutartį su „Gintaro krantu“, kuris prieš tai buvo šio sklypo subnuomininkas.
Galiausiai savivaldybė kreipėsi į Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT), kad ši pašalintų kliūtį miestui tapti gatvės savininku. Pastaroji atliko patikrinimą ir konstatavo, kad sklypo dalis (gatvė, keliai prie namų bei plotas, kuriame bendrija esą ketina statyti bendruomenės namus) naudojama ne pagal paskirtį ir nusprendė nutraukti nuomos sutartį. Tokį sprendimą bendrija apskundė teismams ir kaip įrodymą pateikė 1998 m. lapkritį darytą nuotrauką, liudijančią, jog ir iki kvartalo statybų pradžios čia buvo uždara teritorija, per kurią nevyko tranzitinis eismas. Ši byla nukeliavo iki Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, kuris grąžino ją apygardos teismui, o pastarasis nurodė ginčą nagrinėti pirmai instancijai.
Pernai gegužę Klaipėdos apylinkės teismas pagaliau vėl surengė posėdį atnaujintame procese, o „Gintaro kranto“ advokatas Jovitas Elzbergas tada išdėstė, jog esą atsiradus naujai miesto valdžiai galbūt jau galimas taikus sprendimas.
Žinia, „Gintaro kranto“ bendrijai anksčiau vadovavo Klaipėdos mero Arvydo Vaitkaus politinio komiteto „Ištikimi Klaipėdai” narys, verslininkas Arūnas Tuma. Registrų centro duomenimis, jis ir dabar yra šios bendrijos valdybos narys. Atverti Skautų gatvės nenori ir šalia esanti Poilsio namų ir kitų negamybinių pastatų savininkų bendrija „Bangos aidas”, kurioje namą turi kitas A. Vaitkaus komandos narys, verslininkas Vidmantas Dambrauskas.
Įsiklausius į advokato samprotavimus teismas pernai gegužę padarė kelių mėnesių pauzę, o po jos paskirtas posėdis nebeįvyko. Teismas „Atvirą Klaipėdą“ tada informavo, jog buvo gauti NŽT ir Klaipėdos savivaldybės prašymai dėl teisminės mediacijos taikymo.
Šį balandį NŽT Viešųjų ryšių skyriaus vyresnysis patarėjas Ruslanas Golubovas teigė, kad dėl „Gintaro kranto“ pateiktos galimos taikos sutarties sąlygų laukiama Klaipėdos savivaldybės administracijos nuomonės – pritarimo arba nepritarimo. Savivaldybės administracijos Teisės ir personalo skyriaus vedėjas Andrius Kačalinas tada dėstė, jog nieko negali komentuoti, nes mediacijos dalyviai įsipareigojo neatskleisti jos metu sužinotų aplinkybių bei taikos sutarties projekto detalių.
Visgi planuotas teismo posėdis balandžio pabaigoje taip ir neįvyko. Iki šiol terminas mediacijai buvo pratęstas jau tris kartus. Paskutiniu teismo sprendimu – iki spalio vidurio.
Dar 2021-ųjų rugsėjį surengto išvažiuojamojo teismo posėdžio metu bendrijos pirmininkas Karolis Kuzmarskis tikino, kad ties Girulių plentu esantis užkardas pakeliamas nuo pat ryto, kai pradeda dirbti teritorijos prižiūrėtojas, ir nenuleidžiamas iki jo darbo pabaigos 16-17 val. Tačiau šį sekmadienį, po 13 val., jis buvo nuleistas.
Beje, procesas dėl Skautų gatvės nėra pirmoji garsi byla, kurią uostamiesčio savivaldybė esą bando išspręsti mediacijos keliu. Taip buvo elgiamasi ir ginče dėl naujojo Klaipėdos baseino broko. Ten mediacija tęsėsi devynis mėnesius ir baigėsi šnipštu – buvo pratęstas bylos nagrinėjimas, kuris pirmoje instancijoje iš viso truko beveik penkerius metus. Galiausiai šią liepą Apeliacinis teismas nurodė Klaipėdos apygardos teismui šią bylą nagrinėti iš naujo.
Straipsnis parengtas įgyvendinant Medijų rėmimo fondo remiamą projektą „Dienos aktualija“
Dar vienas kvartalas su užtvarom dygsta. Pilnai uždaromos miestui priklausančios gatvės : Franco ir Klempo gatvės Giruliuose.
Visai kaip arabų pasakoje. Teisėjas asilas nusprendė, kad ginčą, ar antilopė yra teisėtas grobis, liūtai ir ir vilkai gali išspręsti ir patys. Neabejoju – išspręs.
Jei gerai prisimenu, tai toje knygoje vyriausias yra berots kuilys…
Nepajudinama, kolchozo pirmininkas nei prieš draugelius.
jei nesuvoki net pirmo sakinio.. TEISMAS pratęsė TEISMAS ….dėja primatams mąstyti kritiškai neduota 🙂
Štai ir pasirodys, ar meras Vaitkus sugebės atsiriboti nuo savo draugų – tarybos narių, kurie taip pat yra buvę ar esami uostininkai.
Žinomos pavardės – Tuma (su kuriuos neseniai Vaitkus keliavo po kažkurią užsienio šalį), Dambrauskas, Kuzmarskis Karolis.
Jie, matykite, teikiasi pakelti ar nuleisti užtvarą. O kas jiems leido apskritai įrengti kažkokius užtvarus?
Kas iš viso leido gyventi (Dambrausko atvejis) poilsio paskirties pastatuose?
Juk jei rašoma, kad tai yra Poilsio namų ir kitų negamybinių pastatų savininkų bendrija „Bangos aidas”, tai nėra gyvenamųjų namų savininkų bendrija, reiškia, namai ne gyvenamosios paskirties, ir gyventi nuolat juose draudžiama.
Eilinis korupcijos savivaldybėje atvejis ir abejoju, kad miesto ponai bus priversti laikytis įstatymo reikalavimų.
Tik pagalvokite – dėlneteisėtai įrengti užtvaro reikia daugybę metų bylinėti ir dar metus vykdyti mediaciją!
Kas leido ? Tikrai ne Vaitkus 🙂 ___Poilsio Namų ir Kitų Negamybinių Pastatų Savininkų Bendrija „Bangos Aidas”Įmonės amžius 20 metų 9 mėnesiai 27 dienos
Įmonės amžius 22 metai 9 mėnesiai 25 dienos___Gyvenamųjų Namų Savininkų Bendrija „Gintaro Krantas”
Skaityti moku ir žinau, kad sprendimai buvo priimti ne Vaitkaus.
Bet kad dabar savivaldybė žaidžia ir nenori teisingo bylos išnagrinėjimo – akivaizdu.
Beje, mediacija (sutaikymas) skiriama tik jei abi bylos šalys su tuo sutinka.
Taip kad nors mediaciją skyrė ir teismas, tačiau tai padaryta savivaldybei su tuo sutinkant ir ieškant bet kokių galimybių pagelbėti Skautų gatvės ponams.
Atrodo,turi žmonės gražius namus, yra turtingi, bet ne – dar reikia neteisėtai atriboti nuo miesčiečių pajūrio plotus.
Šlykštu, o dar šita šaikelė ir į miesto valdymą įlindo
O jūs galvojat, kad Vaitkaus rinkiminei kampanijai davė pusė milijono šiaip sau? Akivaizdu, kad savo reikalus tvarkysis.
Klasika: visi gyvuliai yra lygūs. Bet kai kurie gyvuliai yra lygesni už kitus.