Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-11-12 |
Lapkričio 15 dieną, 17 valandą, Simono Dacho namuose (Jūros g. 7, Klaipėda) vyks diskusija „Simonas Dachas, Prūsijos Lietuvos dainius“. Organizatoriai kviečia visus, besidominčius kultūros istorija, susipažinti su XVII a. prūsų poeto Simono Dacho ryšiais su lietuvių kultūra ir sužinoti, kokią reikšmę jo kūryba gali turėti šiandienos Lietuvos kontekste.
Diskusijoje dalyvaus du mokslininkai: dr. Vasilijus Safronovas, Klaipėdos universiteto istorikas, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius, bei svečias iš Vokietijos – prof. dr. Axel E. Walter, literatūros ir komunikacijos istorikas, Oitino žemės bibliotekos (Eutiner Landesbibliothek) Vokietijoje direktorius, Hamburgo universiteto profesorius ir vienas svarbiausių Simono Dacho tyrinėtojų.
Prof. Walter, kartu su Klaipėdos universitetu 2020 metais išleidęs išsamią monografiją apie Dacho gyvenimą ir kūrybinę įtaką, diskusijoje pasidalins savo įžvalgomis apie šio poeto vietą Rytų Prūsijos kultūriniame kraštovaizdyje ir svarbą Lietuvai.
Simonas Dachas, gimęs Klaipėdoje (tuo metu Mėmelyje), didžiąją gyvenimo dalį praleido Karaliaučiuje, rašydamas poeziją vokiečių ir lotynų kalbomis. Nors jo kūryba tiesiogiai nebuvo susijusi su lietuvių kalba, jo poezija puikiai atspindi to meto Prūsijos kasdienybę bei šios žemės tapatybę. Žinomiausiame jo kūrinyje, dainoje „Taravos Anikė“, įamžintas poetinis žvilgsnis į gimtąją Klaipėdą.
Diskusijoje taip pat bus nagrinėjama, ar Simono Dacho palikimas gali būti laikomas Lietuvos kultūros dalimi šalia tokių žinomų asmenybių kaip Martynas Mažvydas ar Kristijonas Donelaitis.
Prof. Walteris kvies pažvelgti į Dacho kūrybą per platesnę istorinę ir kultūrinę prizmę – kokie kultūriniai ryšiai sieja Prūsijos poetą su lietuvių literatūra bei kodėl verta iš naujo atrasti ir vertinti jo palikimą.
Šis renginys, vyksiantis lietuvių ir vokiečių kalbomis, organizuojamas Asociacijos „Klaipėdos vokiečių bendrija“ ir yra dalis didesnio projekto, skirto Simono Dacho 420-osioms gimimo metinėms paminėti. Projektas yra skirtas šio garsaus poeto ir kultūros veikėjo palikimo puoselėjimui ir pristatymui lietuviškajai auditorijai.
Parašykite komentarą