Klaipėdos dramos teatro aktoriai iš naujo įprasmina save ir savo profesiją

Kultūra

Pristatant „Esminių mazgų“ renginių ciklą Klaipėdos dramos teatre rudenį teigta, kad į didesnę bendruomenės įtrauktį nukreipti renginiai šiame teatre peržengė proginių įvykių formatą. Spektakliai su pritaikymu, įvairios kūrybinės dirbtuvės, išvažiuojamieji pjesių skaitymai ar dirbtuvės su aktoriais – visa tai įsiliejo į reguliarių veiklų kalendorių. Sausį aktoriai vyko į Pravieniškių pataisos namus bei į Šv. Pranciškaus onkologijos centrą, vasarį vyks dirbtuvės žmonėms su regos judėjimo ir raidos sutrikimais.

Į socialiai jautrias visuomenės grupes nuteiktos veiklos Klaipėdos dramos teatre pradėtos koncentruotai vykdyti prieš septynis metus. Iš pradžių jų konsteliacija tilpdavo savaitės rėmuose, vėliau, prireikdavo vis daugiau laiko sutalpinti visiems sumanymams.

„Jau dabar raškome savo darbo vaisius ir džiaugiamės pasiekimu, kad negalią turintys žmonės vis dažniau lankosi teatre, kad vis mažėja nepagrįsta baimė ir atskirtis, – pranešime cituojama „Esminių mazgų“ renginius kuruojanti kultūros projektų koordinatorė Lina Lencevičiūtė.

Anot jos, įvairius sutrikimus turintys žiūrovai jau žino, kad teatre vyksta veiklos pritaikytos jiems.

„Jau esame pasiekę tokį lygį, kai tarp mūsų aktorių ir įvairių socialinių organizacijų užsimezga draugystė, auganti į naujus, jau nebe mūsų koordinuojamus procesus. Tarsi nurodome kryptį, o vėliau viskas juda organiškai. Tai – džiugina ir įkvepia. – tikina L. Lencevičiūtė, – Kartais atrodo, kad nebespėjame su plačiu pluoštu veiklų – sausį vykome į Pravieniškių pataisos namus ir Šv. Pranciškaus onkologijos centrą, vasarį vyks aktorių vedamos kūrybinės dirbtuvės, koncentruotos į įvairius sutrikimus turinčių žmonių grupes, o kur dar kitos teatro veiklos. Norime būti pavyzdžiu ir kitoms kultūros įstaigoms, dalintis gerąja patirtimi, paraginti užsiimti panašaus pobūdžio veiklomis. Jau  dabar visa socialinė teatro veikla tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, ateityje planuojame dar labiau išsigryninti ir sutelkti dėmesį ten, kur labiausiai jo reikia“, – sakė pašnekovė.

Aktoriui Jonui Viršilui savanoriška veikla svarbi jau seniai, jis skaičiuoja, kad teatre dalyvavo daugiau nei dešimtyje užsiėmimų, nukreiptų į žmones su įvairiomis negaliomis ar į socialiai jautrias visuomenės grupes.

„Susitikimų ir veiklų turi būti kuo daugiau, jų reikia ir mums, ir tiems, ką lankome ar kas lankosi pas mus. – įsitikinęs aktorius – Jau galvoju, kad būtų nuostabu bendrauti dar glaudžiau, tai, ką pasisemiame įpinti ir į mūsų kūrybinę veiklą“.

Pasak J. Viršilo, net jei su žmonėmis susitinkama tik kartą – tai svarb.

„Susikaustymą ir drovumą bendraujat keičia laisvumas, šypsena, gera nuotaika. Atrodytų, mažas dalykas, bet tai reikšminga, ypač šiuolaikiniame pasaulyje, kuomet skubėdami dažnai nepastebime aplinkinių ir jų aplinkybių. Šv. Pranciškaus onkologijos centre po dirbtuvių išgirdau komentarą, „vėl pasijaučiau vaiku“. Man tai labai įstrigo. Taip sako žmonės, jau tiesiogiai susitikę su gyvenimo trapumu, supranti, kad tu leidai jiems vėl akimirkai pasijusti vaikystėje, kuomet atrodo, kad viskas įveikiama, esi pilnas svajonių ir lengvumo“, – samprotavo aktorius.

Būtent gaunamas grįžtamasis ryšys, anot J. Viršilo, jam padeda iš naujo giliai pajusti savo profesijos prasmingumą.

„Pasaulis atsiveria įvairesnėmis spalvomis, kitaip pamatau ir jaučiu aktorystę, jei būtume užsidarę vien akademiniame teatro pasaulyje – taip giliai to nejustume. O čia pamatai, kad tavo darbas tiesiogiai paliečia, paveikia žmogų. Paskutinė mūsų išvyka į onkologijos centrą labai paveikė tiek mane, tiek kolegę Justiną Vanžodytę, net nesitarę priėmėme sprendimą, kad abu ten grįšime kas mėnesį“, – teigia jis.

Aktorei Justinai Vanžodytei pirmas susidūrimas „Esminiais mazgais“ vyko apsilankymo Šv. Pranciškaus onkologijos centre kartu su J. Viršilu metu.

„Iš tos išvykos ir iš dirbtuvių dalyvių gavau tiek daug, kad tai įkvėpė apsilankymus tęsti visus metus. Pajutau pasiėmusi daugiau nei kartais iš
spektaklių. Daugiau gavusi nei davusi pati. Tie žmonės mane nuginklavo savo šiluma, emocijomis. Kartu su Jonu Viršilu dalinomės su jais tuo, kas mums, aktoriams, labai įprasta, kūną ir balsą lavinančiais pratimais ir tai buvo priimta su tokia didele širdimi, su meile atradimui“, – sako ji.

J. Vanžodytė pripažino, kad ruošdamasi išvykai nemažai jaudinosi, dvejojo, ar tinkamai adaptuoja pratimus, bet nuvykus ją pribloškė ir sujaudino su kokiu atvirumu buvo priimta tiek ji, tiek kolega. Kaip reikšmingą epizodą ji įvardijo ne tik tai, ką vežė aktoriai, bet ir tai, kuo dalinasi dirbtuvių dalyviai.

„Buvimas su jais pripildė mane. Mūsų visų laikrodis tiksi, bet kalbantis pasidalinimo rate supratau, kad jų laikrodžio tiksėjimas aiškiau girdimas, labiau apčiuopiamas. Taigi tai, kad jie skyrė mums savo laiko – priimu kaip didelę dovaną“, – teigia aktorė.

Ji minėjo, kad visai netikėtai naujai pamatė ir savo profesijos reikšmę bei naują kryptį, kuria galima nešti aktorystę.

„Mūsų darbe netrūksta savęs kvestionavimo, netrūksta konkurencijos, o per „Esminių mazgų“ veiklą išsipildymas ateina per tai, kad „aš“  tikrai tampa „mes“. Mūsų trenažai tokie įprasti, pati dalyvauju įvairiose kūrybinėse dirbtuvėse tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, bet tik apsilankiusi onkologijos centre supratau, kiek turime sukaupę žinių apie savo kūną ir balsą, kad galime tuo dalintis su kitais ir jiems tai bus naudinga“, – sakė J. Vanžodytė.

Dalis „Esminių mazgų“ renginių vyksta teatre – dalis jų yra išvykstamieji.

„Pataisos namuose vienas nuteistasis dalinosi, kad niekada nėra buvęs teatre, bet po mūsų apsilankymo suprato, kad per meną gali suprasti daugybę dalykų ir žadėjo išėjęs į laisvę lankytis teatre“, – pavyzdį pateikė L. Lencevičiūtė.

Dalis darbo atveriant teatrą platesniam lankytojų ratui susijęs ir su techniniais iššūkiais. Žingsnis po žingsnio, tikimasi visus juos įveikti: papildomi LED ekranai, kuriuose būtų galima rodyti surtitrus žmonėms su klausos negalia, sinchroninio vertimo įranga, reikalinga teatro  lankytojams su regos negalia (iki šiol ji skolinamasi), specialus teatro erdvių žymėjimas ir kitos detalės – visa tai, pasak L. Lencevičiūtės, visiems prieinamo teatro vizijos dalis, kuri kiekvienais metais po truputį artėja išsipildymo link. Repertuare auga žmonėms su regos ar klausos negaliomis prieinamų spektaklių skaičius, išvykstami pjesių skaitymai teatrą nuveža tiesiai pas dėl įvairių priežasčių negalinčius apsilankyti žmones.

„Manau, kad „Esminių mazgų“ veiklos padeda naujai atrasti ir kolegas. Per užsiėmimus, dirbtuves ar skaitymus, žiūrovai ir aktoriai dalinasi įvairiomis patirtimis, išgirstame vis naujų istorijų, mezgasi nematomi, tačiau gilūs ryšiai, taip turtiname vieni kitus. Gerumas yra galinga jėga“, – atviravo L. Lencevičiūtė.

Pasak jos, kartais aktoriai kviečiami prisijungti į naujas iniciatyvas, o kartais jie patys ateina su pasiūlymais ir idėjomis.

„Žaviuosi jų atviromis širdimis ir tyliai džiaugiuosi, kai šiose veiklose jie randa džiaugsmą ir prasmę. Po užsiėmimu matau jų degančias akis ir suprantu, kaip duodant gauni dar daugiau. Manau, kad kartu kuriame daug atviresnę, priimančią ir empatišką visuomenę. Labai svarbu, kad apie šiuos darbus kalbėtume garsiai ir užkrėstume pavyzdžiu kitus, tad labai džiugu, kai tai daro aktoriai, atpažįstami visuomenėje žmonės“, – sakė „Esminių mazgų“ renginių koordinatorė.

Į įvairias „Esminių mazgų“ veiklas įsijungia nemažas būrys įvairių kartų aktorių, anot L. Lencevičiūtės, nė vieno nereikia įkalbinėti ar įtikinėti veiklos prasmingumu.

J. Viršilas neslėpė, kad atvirumas ir ryšio ieškojimas yra didžiulio vidinio pokyčio dalimi ir jam pačiam.

„Jaučiu, kad per visą tą laiką ir pats stipriai pasikeičiau – nebedėlioju žmonių į kategorijas. Pradėjęs savanorišką veiklą dar turėjau kažkokį apibendrinantį mąstymą, jutau gailestį, bet dabar žinau, kad mes visi vienodi – tik mūsų gyvenimo istorijos kitokios. Visi susitikimai naudingi ir man pačiam, vedu mokymus ar skaitau pjesę, bet iš tiesų kartais tiesiog noriu susėsti ir pabendrauti su atėjusiais, sužinoti daugiau apie juos“, – teigia aktorius.

INFORMACIJA

Artimiausios dirbtuvės:

Vasario 22 d. Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje Klaipėdoje (Šviesos g. 3, Klaipėda) vyks kūrybinės dirbtuvės skirtos regos sutrikimus turintiems žmonėms. Jas ves teatro aktoriai – Digna Kulionytė ir Jonas Viršilas.

Vasario 27 d. kūrybinės dirbtuvės skirtos judėjimo negalią turintiems žmonėms. Jas ves teatro aktoriai – Samanta Pinaitytė ir Karolis  Maiskis.

Vasario 28 d. kūrybinės dirbtuvės skirtos raidos sutrikimus turintiems žmonėms. Jas ves teatro aktoriai – Samanta Pinaitytė ir Karolis Maiskis.

Kovo 12 d. kūrybinės dirbtuvės skirtos klausos sutrikimus turintiems žmonėms. Jas ves teatro aktoriai – Digna Kulionytė ir Jonas Viršilas.

Į dirbtuves būtina registracija: lina@kdt.lt

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Kultūra

„Mūzos“ apdovanojimas - Eglei Barauskaitei

Šeštadienį vakare į Klaipėdos dramos teatro spektaklį „Fragmentas“ susirinkę žiūrovai tapo tradicinio „Mūzos“ apdovanojimo teikimo ceremonijos liudininkais. Jau eilę metų ...
2024-04-13
Skaityti daugiau

Kultūra

„Mūza“ lankys ir Muzikinio teatro kūrėjus

Klaipėdoje kuriančius teatro menininkus šį šeštadienį pasieks dar vienas tradicinis apdovanojimas – „Mūzos“ nominacija. „Mūzos“ nominaciją dar 2016-aisias įsteigė Klaipėdos ...
2024-04-10
Skaityti daugiau

Kultūra

Ruošiantis spektakliui -nardymo pamokos ir konsultacijos su kaskadininku 

Spektaklį „Fragmentas“ Klaipėdos dramos teatre jau sukūręs režisierius Dmitrijus Krymovas į pajūrį grįžo ir antram darbui. Po pirmojo repeticijų etapo ...
2024-04-03
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This