Koraliniai rifai – didžiausias mūsų planetos gyvasis organizmas, kuris matosi net iš kosmoso

Laiškai iš jūros

Lietuvos jūrų muziejaus specialistai kartu su profesoriumi Gustavu (įkūnijo Audrius Rakauskas) iš „Gustavo enciklopedijos“ parengė pažintinius siužetus, kurie buvo nufilmuoti Jūrų muziejaus ekspozicijose. Šįkart profesorius pasakoja apie didžiausią Žemės gyvąjį organizmą, kuris driekiasi apie 2300 kilometrų palei šiaurinius Australijos krantus, yra apie 20 milijonų metų amžiaus, didesnis už dramblį ar mėlynąjį banginį.

Tai – koraliniai rifai. Mokslininkai teigia, kad pavojus gresia apie 60 proc. planetos koralinių rifų, o apie 10 proc. jau žuvę.

Baltas koralo kūnas reiškia, kad jis miręs, turbūt girdėjote susirūpinusių gamtosaugininkų ir klimato kaitos mokslininkų kalbas apie bąlančius koralinius rifus. Todėl absoliučiai visos koralų rūšys yra saugomos.

Kalbant apie koralus, labai dažnas ir kitas klausimas – tai augalas ar gyvūnas? Tik XVIII a. mokslininkų buvo patvirtinta, kad koralai yra gyvūnai – bestuburiai, priklausantys duobagyvių tipui. Dauguma koralų yra kolonijiniai, tai reiškia, kad kiekvieną koralą sudaro daug atskirų polipų, kiekvienas polipas turi čiuptuvėlių supamą angą, kuri vienu metu atstoja ir burną iš išangę.

Nepaisant didelės koralų įvairovės, juos galima išskirti į du pagrindinius tipus – tai kietieji ir minkštieji koralai. Minkštieji koralai turi lankstų skeletą, tuo tarpu kietųjų koralų kalcio karbonato skeletas yra kietas. Šie koralai ir yra pagrindinė koralinių rifų statybinė medžiaga.

Jūrų muziejaus akvariume galima pamatyti tiek kietųjų, tiek minkštųjų koralų. Jie – pačių įvairiausių formų ir spalvų.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Kopgalio forto krantinę pritaikys edukacinėms reikmėms

Lietuvos jūrų muziejaus užsakymu parengti ir visuomenei pristatomi projektiniai pasiūlymai, numatantys pritaikyti Kopgalio forto krantinę edukacinėms reikmėms, kuriuos parengė UAB ...
2024-04-26
Skaityti daugiau

Kultūra

Jūrų muziejus pradeda naują sezoną

Nuo šio trečiadienio – balandžio 17 dienos – Lietuvos jūrų muziejus pradeda 45-ąjį sezoną, dirbdamas ne tik savaitgalį, o nuo ...
2024-04-16
Skaityti daugiau

Miestas

Atidarys parodą, skirtą narytės NATO 20-mečiui

Balandžio 5-ąją, penktadienį, 16 val., šalia laivo-muziejaus M52 ,,Sūduvis“ Lietuvos jūrų muziejus atidarys lauko parodą ,,NATO jūroje saugo“, skirtą Lietuvos ...
2024-04-04
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This