Ukrainietė stebisi tais klaipėdiečiais, kurie vis dar ilgisi SSRS

Be kategorijos, Svarbu, Veidai

Hanna Motorina
2024-01-14

Komentarų: 10

35 metų Olga Tarasenko iš Cherosono į Klaipėdą su mama, vyru ir 8-mete dukra atvyko 2022-ųjų balandį. Su savimi jie pasiėmė vos du kelioninius krepšius. Klaipėdoje Olga pagimdė dar vieną dukrą, kuriai greit bus 7 mėnesiai.

Kiti jos giminės irgi išblaškyti po pasaulį – vieni išvyko į Angliją, kiti – į Vokietiją.

Ukrainoje moteris dirbo didelėje statybinių prekių parduotuvėje, o atvykus į Lietuvą jai ir mamai teko eiti dirbti į gamyklą. Olga pripažįsta, jog ir praleidusi daugiau nei pusantrų metų Lietuvoje, ji čia vis dar jaučiasi esanti svetima. Tačiau grįžti į gimtąjį Chersoną ji negali, kadangi miestas sugriautas, be to, jis buvo užtvindytas, šių metų birželio 6 d. susprogdinus hidroelektrinę.

„Jau kurį laiką mano vyras dirbo užsienyje, svajojome susitaupyti pinigų gyvenamajam būstui ir automobiliui, nes iš ukrainietiškų atlyginimų to padaryti neįmanoma. Jo firmos būstinė buvo įsikūrusi Klaipėdoje, o prasidėjus karui vyro darbdaviai sutiko mums padėti persikraustyti, dėl to mes čia ir atvykome”, – pasakojimą pradėjo Olga.

Jos teigimu, Chersone karo veiksmams buvo ruošiamasi dar iki įsiveržimo. Likus dviem dienoms iki karo pradžios, Olgos dukrai mokykloje buvo parodyta slėptuvė. Tačiau moteris netikėjo, jog gali taip atsitikti, nors dėl visa ko susiruošė išvykimo krepšį. 2022-ųjų vasario 24-ąją iš vyro sulaukusi pranešimo, jog prasidėjo karas, ji nusileido į drėgną kaimynės rūsį, kuriame prasėdėjo dvi dienas.

„Karo pradžią pamenu iki smulkmenų, vos ne minučių tikslumu. Tie prisiminimai liks mano galvoje iki gyvenimo pabaigos. Baisiausia, kai nesupranti, kas ir iš kurios pusės šaudo. Buvo baisu miegoti ant kruvino čiužinio, girdėti sprogimus ir viltis, kad galbūt nepataikys į mūsų namą”, – prisiminė ji.

Kai kovo 3 d. Chersoną okupavo, gyvenimas mieste pasikeitė – įsivyravo pilkuma, žmonės nutilo.

„Okupacijos metu pamačiau, kaip greitai keičiasi žmonės. Jie tapo tylūs, miestą užplūdo rusų kariškiai, nebuvo įmanoma suprasti, kas yra savas , o kas – svetimas. Pasirodo, iki šiol Chersone yra daug išdavikų, kurie akimirksniu iš ukrainiečio gali tapti rusu ir atvirkščiai”, – kalbėjo pabėgėlė.

Ir po išlaisvinimo Chersonas iki šiol yra apšaudomas.

„Net ir šiandien miestą bandoma sulyginti su žeme. Jei pradžioje buvo atakuojama tankais ir artilerija, tai dabar – valdomomis bombomis ir raketomis. Per televiziją žiniose parodoma tik maža dalis to, kas iš tiesų vyksta. Tiek okupacijos metu, tiek po hidroelektrinės susprogdinimo, tiek dabar žmonės išgyvena tik savanorių dėka. Apie vietos valdžią net nesinori kalbėti – jie viską išvagia”, – teigė ukrainietė.

Atvykus į Lietuvą jau po 10 dienų Olga rado darbą ne tik sau, bet ir mamai – pagal Lietuvos įstatymus ji dar nėra pensininkė. Jos ėmė dirbti įmonėje pagal 2/2 grafiką, pasikeičiant prižiūrėdamos moters vaikus. Šiuo metu Olga yra vaiko auginimo atostogose, o jos mama ir toliau dirba.

„Sunkiausia buvo nugalėti moralinį išsekimą bei nuolatinį norą grįžti namo. Pagal savo specialybę, nemokėdama lietuvių kalbos, aš niekad negalėsi dirbti, nes esu technikė – sinoptikė”, – sakė ukrainietė.

O štai susirasti gyvenamąjį būstą buvo sunku.

„Beieškodama gyvenamosios vietos susidūriau su tuo, kad lietuviai šeimininkai arba skelbia konkursą tarp pretendentų, arba užsieniečiams, šeimoms su vaikais, su gyvūnais nenuomoja. Pasitaikė, jog paskambinus sakydavo, kad jau išnuomojo, tačiau skelbimas ir toliau kabėdavo tinklapyje”, – guodėsi Olga.

Apie lietuvius ji susidarė prieštaringą nuomonę.

„Vietos lietuviai labai geri ir draugiški žmonės, visada pasiryžę padėti. Tačiau yra ir tokių, kurie, panašu, nori grįžti į SSRS. Į tokius žmones aš žiūriu ne su neapykanta, o greičiau su užuojauta. Matyt, tie žmonės gyvena praeitimi, užuot žengę koja kojon su gyvenimu. Tiesiog jie nesupranta, kad Rusija nežiūri, kuris žmogus yra kokios tautybės, raketos ir sprogmenys krisdami neklausia, kas tu toks ar kiek tau metų. Jie nesuvokia, ką reiškia likti be nieko su dviem lagaminais”, – kalbėjo Olga.

Ji iki šiol prisimena Chersoną, bet supranta, jog dabar, kai miestas sugriautas ir ji turi mažą kūdikį, kelio atgal nėra.

„Gerai aš pasijusiu tik būdama namuose savo lovoje. Iš esmės mes čia esame svetimi, kad ir kiek stengtumėmės mokytis lietuvių kalbos, dirbti ar dar kuo nors užsiimti. Niekada mes čia netapsime savais. Žinoma, norisi grįžti namo, bet kadangi ten vaikams nėra ateities, teks dėl jų pasilikti čia”, – pokalbį baigė Olga.

0 Comments

  1. Hasts

    Klaipėda vatnykų miestas, nes merą vatnika išsirinko

    Reply
  2. Faktas

    Net čia troliai veržiasi..

    Reply
  3. Pilietis

    Visiems tiems kurie gime po 1990 nereiketu aiskinti kaip tevai gyveno prie sovietines valdzios. As galiu taip pat tik pritarti kad i zmogu buvo visai kitas poziuris ir tavarkos atzvilgiu buvo saugiau. Dabar viska valdo pinigai, turtai. Yra gera patarle: būkim biedni, bet teisingi.

    Reply
  4. Martynui

    Užkniso tos labai protingos ir mus auklėjančios ukrainietės. Pas save tegu tvarką daro.

    Reply
    • Anonimas

      Pritariu. Pagal vardą – Ukrainos rusė – tad galima suprasti, jie visur jaučiasi kai namuose, nors turėtų jaustis kaip svečiuose.

    • Palmira Martinkienė

      O kur jūs matot auklėjimą? Moteris išsako savo pojūčius, kaip ji jaučiasi, tik tiek.

    • dėkingumo nesulauksme

      O aš stebiuosi, kodėl nevyksta moteriškė su mama, vyru, vaikais, atgal į Ukrainą, juk yra miestų, kur karo nėra? SSSR nesiilgiu, bet , kai vėl Lietuva prikimšta svetimų žmonių- net ir SSSR nereikia ilgėtis. Vien rusų šneka..

    • Palmirai

      Kodėl „Atvira Klaipėda ” sureikšmina susireikšminusios ukrainietės pojūčius? Pojūčiams skirti socialiniai tinklai, o čia – nuomonė, kuria bandoma menkinti Klaipėdos gyventojus. Kai atvykėliai, nemokėję nemokantys mokesčių, nedirbantys, gaunantys didesnes lengvatas negu piliečiai bando diktuoti savo teisingesnius pojūčius, to jau yra per daug. Čia tas pats, jei ateitų pas Palmirą į svečius ir po vakarienės pradėtų aiškinti, kaip turi gyventi šeimininkai.

  5. Jeigu išmoksi kalbą ir prisitaikysi prie įpročių būsi sava

    Tik tie, kurie gyvena keliasdešimt metų ir nekalba valstybine kalba ,vaikus ugdo purinistais tei visada čia bus svetimi. terš savo komentarais laikraščių skiltis, eis su celofanu į gatves. Bus Lietruvos gėda . Visi kiti tikrai pritampa ir gyvena.

    Reply
    • Palmira Martinkienė

      „Atvira Klaipėda” nieko nesureikšmina, tik konstatuoja, kaip jaučiasi nuo karo pabėgę žmonės. Jūsų niekas neverčia šių str. skaityti – vos kartą per 2 savaites jie lietuviškai publikuojami, yra pilna visokių kitokių str. portale.

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Veidai

Ukrainietė teigia pamilusi lietuvius, bet norinti grįžti namo

32 metų Jekaterina į Klaipėdą iš Chersono atvyko praėjusių metų vasarį. Iš Ukrainos ji išvyko 2022-ųjų balandį ir metus laiko ...
2024-04-21
Skaityti daugiau

Svarbu, Veidai

Už pagalbą judrėniškiams dėkinga ukrainietė gamina veganišką šokoladą

Natalija Charčenko iš Sumų srities, prieš dvejus metus apsigyvenusi Judrėnuose, čia tęsia savo veiklą, kuria užsiiminėjo ir Ukrainoje – gamina ...
2024-03-16
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This