P0

Regionas, Svarbu

Smarvė ir tarša: komisija paskelbė išvadas (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-11-13


Aplinkos ministerija pranešė, kad ministro Kęstučio Navicko sudaryta komisija, ištyrusi Klaipėdos gyventojų skundus dėl aplinkos taršos ir nemalonių kvapų bei su jais susijusių įmonių veiklos, nustatė, kad skundai yra pagrįsti, ir pasiūlė “neatidėliotinas priemones padėčiai keisti”.

Komisija konstatavo, kad aplinkosauginė sudėtingų objektų kontrolė nėra pakankamai įgalinta ir veiksminga, o Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybės esą taip pat neišnaudoja turimų priemonių, kad užtikrintų savo gyventojų teisę į švarią aplinką.

Teigiama, kad komisijos nustatytoms sisteminėms problemoms spręsti reikalingi skubūs Aplinkos apsaugos įstatymo ir kitų taršos prevenciją ir aplinkos apsaugos kontrolę reglamentuojančių teisės aktų pakeitimai.

“Šiuo metu nėra teisinių galimybių efektyviai stabdyti nuolat aplinkosauginių reikalavimų neatitinkančios ūkinės veiklos, o galiojančios ekonominio poveikio priemonės nėra pakankamai griežtos, neskatina mažinti taršą ir pan.”, – rašoma pranešime.

Komisijos siūlymu, Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybės pirmiausia turėtų parengti kompleksinę poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai programą, numatyti Dumpių, Toleikių, Ketvergių bei Spengių kaimų ir gretimų teritorijų vystymo perspektyvą bei aplinkos ir visuomenės sveikatos apsaugos priemones. Programoje esą reikia aiškiai identifikuoti taršos objektus ir juos įpareigoti šią taršą mažinti.

Komisija nurodo, kad kol kas nėra tiksliai žinomos priežastys, kodėl kvapai migruoja Klaipėdos mieste ir rajone.

Todėl siūloma uostamiesčio savivaldybei sudaryti nuolatinę kvapų ir aplinkos taršos stebėsenos grupę ir į ją įtraukti mokslo įstaigų ir bendruomenių atstovus. Ši grupė rinktų ir vertintų informaciją apie pasitaikančius atvejus, operatyviai teiktų rekomendacijas ūkio subjektams.

Visai kvapų reguliavimo, valdymo ir kontrolės sistemai šalyje patobulinti, komisijos požiūriu, reikia pakeisti ir patikslinti reikiamus aplinkos apsaugos ir visuomenės sveikatos priežiūros įstatymus bei kitus teisės aktus.

Su visu išvadų tekstu galima susipažinti čia.

Lapkričio pabaigoje ministras Kęstutis Navickas planuoja vizitą į Klaipėdą – su vietos bendruomenių atstovais aptarti jiems aktualių aplinkos taršos klausimų. Pasak ministro, “pagal taršos šaltinių koncentraciją ir įvairovę, gamtines sąlygas, Klaipėda yra išskirtinis miestas, todėl šiuo atveju būtinas ir ypatingas savivaldos dėmesys bei jos lyderystė sprendžiant konkrečias uostamiesčio aplinkos problemas”.

Tuo metu įvairios miesto bendruomenės jau šį šeštadienį nuo 11 iki 14 val. Atgimimo aikštėje rengia mitingą, pavadintą „Už klaipėdiečių teisę į sveiką ir švarią gyvenamąją aplinką“. Teigiama, kad į jį buvo pakviestas ir K. Navickas, ir susisiekimo bei sveikatos apsaugos ministrai, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas.

Į šį mitingą raginami važiuoti ir kauniečiai – Piliečių teisių gynimo asociacija “Mūsų teisė” socialiniame tinkle “Facebook” skelbia finansuojanti tokią išvyką. Ji samdo 48 vietų autobusą.

“Palaikykim Klaipėdą, nes gali tekti kada ir mum prašyti jų palaikymo… Yra begales švarių įmonių ir jų veiklų, ir norime, kad Kauno LEZ tik tokias rinktųsi!! Tai pagrindinis musu šios keliones tikslas”, – rašoma kvietime į šią kelionę.


  2018-11-13

  Vienas komentaras apie “Smarvė ir tarša: komisija paskelbė išvadas”

  1. AvatarMarija (IP: 88.119.32.152)

   Nereiktų pamiršti ką K. Navickas yra kalbėjęs prieš metus. Kad jis jokios grėsmės nematąs dėl pramoninio uosto plėtros Klaipėdoje. O juk tai vienas iš didžiausių taršos šaltinių, kaip ir mūsų mieste esanti pramonė ir sunkiasvorio transporto išmetamos dujos. Visa tai pasekmė mūsų miesto atstovų netinkamos miesto strategavimo ir uosto, Valstybės vyrų atitinkamas požiūris į žmones.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt