Svarbu, Verslas

Šiluma kainuos tiek pat, kiek ir gruodį (4)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-12-31


Nuo sausio 1-osios elektrai ir dujoms brangstant 12-18 proc. uostamiestyje centralizuotai tiekiama šilumos energija liks malonia išimtimi – sausiui nustatyta beveik identiškai kaina kaip ir gruodį. Tiesa, lyginant su praėjusių metų sausiu ji bus 3,23 proc. didesnė.

AB „Klaipėdos energija“ valdyba nustatė, kad sausį už įmonės tiekiamą šilumos energiją riekės mokėti 5,42 ct/kWh. Gruodžiui buvo nustatytas 5,41 ct/kWh tarifas. 2018 m. sausį jis siekė 5,25 ct/kWh.

Stabilią šilumos kainą „Klaipėdos energijai“ pavyksta išlaikyti, nes ji klientams ir toliau bus grąžina dėl biurokratizmo per trejus metus susidariusią permoką.

Tačiau energetikai skelbė, kad dėl naujos šilumos supirkimo iš nepriklausomų šilumos gamintojų tvarkos, dėl kurios į Seimą kreipėsi didžiųjų miestų merai, trumpuoju laikotarpiu Klaipėdoje šilumos kaina esą gali padidėti 3,4 proc., o ilgesniuoju laikotarpiu kainų kilimas “gali tapti sunkiai prognozuojamas ir nekontroliuojamas”. Visgi tokius teiginius Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius buvo pavadinęs neturinčiais pagrindo, nes, anot jo, rezervinių šilumos gamybos galių išlaikymas ir kitos monopolinės paslaugos šilumos tiekėjams naujojoje tvarkoje yra finansuojamas lygiai taip pat, kaip ir anksčiau.


2018-12-31

4 komentarai apie “Šiluma kainuos tiek pat, kiek ir gruodį”

 1. Malonu, Martynai, kad panašu tikrai norite sužinoti daugiau apie energetikos sritį. Todėl dalinuosi Martyno Nagevičiaus (energetikos eksperto) postu jo facebook paskyroje, kuris, mano manymu, puikiai atspindi situaciją šilumos enegetikos sektoriuje. Šilumos tiekėjai, tame tarpe ir Klaipėdos energija, manipuliuodama politikų nekompetencija energetikos srityje, bando pridengti savo neveiklumą ir neefektyvų įmonių valdymą, skleidžia apokaliptines erezijas…
  Martyno Nagevičiaus postas (po savivaldybių merų pasirašyto rašto, kurį parengė Lietuvos šilumos tiekėjų asociaciją, kurios aktyvia nare yra ir Klaipėdos energija ir kurį katinas pakišo Grubliauskui pasirašyti) :

  Simonas Gentvilas, panašu, kad dabartiniam Klaipėdos merui labiau rūpi savivaldybės įmonės finansinis saugumas, nei konkurencija lygiomis sąlygomis tiek savivaldybės, tiek privatiems šilumos gamintojams.

  Gal Vytautas Grubliauskas, palikęs liberalų partiją, ne atsisakė liberalių pažiūrų ir nemano, kad savivaldybės įmonės konkurencijoje turi būti valstybės “traukiamos už ausų”, suteikiant joms išskirtines sąlygas, kaip buvo iki šiol, o tiesiog nesuprato ant ko pasirašė?

  Tai įtarti galima iš to, kad Klaipėdos mero inicijuotame merų laiške Seimo nariams klaidingai teigiama, kad naujoji “šilumos supirkimo tvarka atimtų iš savivaldybių įmonių pajamas, skirtas tiekimo įrenginių, trasų išlaikymui ir atnaujinimui”.
  Iš tikro – ne, neatimtų. Šilumos tiekimas, trasų priežiūra, jų atnaujinimas, o taip pat rezervinių šilumos gamybos galių išlaikymas ir kitos monopolinės paslaugos šilumos tiekėjams naujojoje tvarkoje yra finansuojamas lygiai taip pat, kaip ir anksčiau.
  Vienintėlis skirtumas naujojoje tvarkoje, lyginant su senaja, yra tas, kad konkurencinėje rinkoje – šilumos gamybos srityje, visi konkurentai bus traktuojami vienodai, neskirstant jų pagal kapitalo kilmę. Tai yra – savivaldybės įmonėms nuo šiol automatiškai vartotojų sąskaita nebus padengiami šilumos gamybos pastovūs kaštai, o jei mėnesiniuose aukcionuose jie pralaimės mažesnę kainą pasiūliusiems privatiems gamintojams, tokiu atveju konkurencinėje šilumos gamybos rinkoje dalyvayjančių katilinių išlaikymas gali būti ir nuostolingas. Lygiai taip pat, kaip ir privatiems gamintojams, jei privatūs pralaimėtų aukcionuose. Lygiai taip pat, kaip ir visose srityse kur yra rinka ir konkurencija.

  Visas triukšmas čia kilo iš šilumos tiekėjų asociacijos, vienijančios daugiausiai savivaldybėms priklausančias šilumos tiekimo įmones. Tos įmonės jaučia, kad gali pralaimėti konkurentams, galimai investuojantiems ir dirbantiems efektyviau. Todėl pradėjo garsiai verkti, bijodami, kad taip išlys jų jau padarytų investicijų neefektyvumas, kai teks lygiomis sąlygomis konkuruoti su privatininkais. Todėl dabar visais būdais stengiasi stabdyti tą tvarkos pakeitimą
  O merai čia buvo įjungti į žadimą. Gaila tik greta pasirašiusių matyti buvusį liberalą.

  Kokią alternatyvą siūlome? Jei “Klaipėdos energija” bijo pralaimėti šilumos gamybos konkurencinėje rinkoje, kai teks konkuruoti lygiomis sąlygomis, o pralaimėjus nuostolinga šilumos gamybos veikla finansiškai paveiks ir tas veiklos sritis, kuriose konkuruoti nereikia (šilumos tiekimas, perdavimas, rezervų užtikrinimas), tada reikia skubiai inicijuoti “Klaipėdos energijos” šilumos gamybos ir šilumos perdavimo veiklų juridinį atskyrimą, atskiriant monopolinę veiklą nuo konkurencinės ir rizikingos veiklos.
  O tada tai naujai sukurtai UAB “Klaipėdos energijos gamyba”, valdančiai visas katilines, kurios konkuruoja gamybos rinkoje, pasirinkti – parsiduoti tiems, kas tikisi konkurencijoje laimėti arba bandyti laimėti konkurencijoje patiems.

 2. Martynai, suprantu, kad reikia atidirbinėti KE paramą, bet gal nors prieš naujus metus nebesek tos katino apokalipsės pasakos. Juk žadėjai būti nepriklausomas žurnalistas…

  • Gerbiamas suprantantis, niekam nieko mes neatidirbinėjame. Vat tą tikriausiai ir Jums, ir dar nemažai kam sunku suprasti… Nesislėpkit po anonimo kauke, parašykit, kur klaidina centralizuotos šilumos tiekėjai ir būtinai paskelbsime. Žurnalistai nėra visų sričių specialistai, jie remiasi ekspertų nuomonėmis. Taigi, jei toks esate – padėkite. Neteko matyti, kad nepriklausomi šilumos gamintojai tiek po Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos, tiek po merų kreipimosi būtų išplatinę savo poziciją, kuria būtų galima pasiremti. O gal pražiopsojau? Padėkit surasti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka "Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ "Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra vienintelis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ "Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ "Klaipėda atvirai" steigimo sutartį.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas “Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ “Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt