P0

Svarbu, Verslas

Šiluma gali pigti tik balandį (2)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2019-02-28


AB “Klaipėdos energija” valdyba kovo mėnesiui nustatė centralizuotai tiekiamos šilumos kainą – ji sieks 5,45 ct/kWh ir bus 6 proc. didesnė nei pernai (5,14 ct/kWh). Lyginant su vasariu ji sumažėjo 0,36 proc.

Vartotojams geresnių pokyčių galbūt galima laukti balandį, nes jau įvykęs nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG) aukcionas rodo, kad, pavyzdžiui, didžiausias toks šilumos gamintojas – UAB “Fortum Klaipėda” ją parduos beveik perpus pigiau nei pernai tuo metu. Trečdaliu savo šilumą balandį atpigino ir “Miesto energija”, o visgi kiti NŠG ją yra įkainoję brangiau nei prieš metus.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Tuo metu kovą, kai dar tikrai tęsis šildymo sezonas, NŠG už savo šilumą prašo gerokai daugiau nei prieš metus. Pačios “Klaipėdos energijos” deginant biokurą nuo 2015 m. eksploatuojamuose katiluose pagaminta šiluma per metus pabrango net 70,7 proc. – nuo 2,05 iki 3,5 ct/kWh. “Klaipėdos baldai” šilumą pabrangino 38 proc., “Pramonės energija” – 32 proc. “Fortum Klaipėda” kovą šilumą parduos 11 proc. brangiau nei pernai tuo pat metu (atitinkamai 3,15 ir 2,82 ct/kWh), “Miesto energija” – 9 proc. brangiau. Pigiausiai šiluma bus pagaminta naujajame “Klaipėdos energijos” Lypkių katilinės biokuro katile – ji kainuos tik 1,59 ct/kWh. Brangiausiai – “Klaipėdos energijai” deginant iškastinį kurą – 4,04 ct/kWh.

Tuo metu balandį Klaipėdos NŠG nusprendė pasukti skirtingais keliais – “Fortum Klaipėda” ir “Miesto energija” nusprendė gan drastiškai sumažinti savo šilumos kainas, kai kiti jų konkurentai šilumą pardavinės brangiau nei pernai. “Fortum Klaipėda” kainą, lyginant su pernai balandžiu, sumažino 46 proc. (nuo 2,77 iki 1,49 ct/kWh), “Miesto energija” – 34,2 proc. (nuo 1,95 iki 1,45 ct/kWh). Likusių NŠG pasiūlyti tarifai didės nuo 11,6 iki 40 proc. Labiausiai savo šilumą pabrangino “Klaipėdos baldai”.

Anot „Fortum Klaipėda“ pranešimo spaudai,  bendrovės šilumos kaina balandį bus 59% mažesnė nei nustatyta Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos. Ši įmonė balandį planuoja Klaipėdai tiekti iki 51840 MWh arba 76% uostamiesčio centralizuotam šilumos tinklui reikalingos šilumos.

Pranešime cituojamas UAB „Fortum Klaipėda“ direktorius Tomas Eikinas tikina, kad nauja šilumos pirkimo tvarka, įsigaliojusi šiais metais, užtikrina, kad didžiausią ir apčiuopiamą naudą dėl šilumos gamintojų konkurencijos gauna šilumos vartotojai.

„Suvienodintos konkuravimo sąlygos, vykdant šilumos gamybos veiklą, jau ketvirtą mėnesį iš eilės akivaizdžiai įrodo naujos tvarkos efektyvumą ir naudą šilumos vartotojui. Daugiausiai šilumos vartotojams gamina tas šilumos gamintojas, kuris sugeba ją pagaminti pigiausiai“, – teigia T. Eikinas.

Verslo straipsnių visus kompas

Tuo metu „Klaipėdos energijos“ vadovas Antanas Katinas sausį tvirtino, kad naujasis reglamentavimas, dėl kurio Seimui skundėsi ir didžiųjų miestų merai ir Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija, šilumos kainą Klaipėdoje padidino apie 5 proc. Taip esą nutiko dėl to, kad NŠG iki 2019 m. šilumos pirkimo konkursuose dalyvaudavo tik su kintama kainos dalimi, o dabar ir jau ir pastoviąja. Kadangi atitinkama „Klaipėdos energijos“ kaina yra didesnė, tai esą sudaro sąlygas ir NŠG prašyti didesnės kainos bei galutiniame rezultate didina šilumos kainą, kurią sumoka vartotojai.


  2019-02-28

  2 komentarai “Šiluma gali pigti tik balandį”

  1. AvatarSuprantantis (IP: 193.110.36.16)

   Ar kam nors užkliuvo KE direktoriaus komentare, paslėpta tikroji priežastis, kodėl anot jo šiluma Klaipėdoje brango. Labai įdomi situacija susidaro: iki naujos šilumos supirkimo tvarkos įsigaliojimo NŠG šilumos aukcione galėjo padengti tik kintamąją šilumos kainos dedamąją (pagrinde kuro kainą). Tai reiškią, kad galutinė šilumos kaina, kurią mokėjo klaipėdiečiai priklausė nuo to kokios yra pastoviosios KE sąnaudos, kurias KE uždėdavo prie NŠG supirktos šilumos kainos. O pagal tai kiek mes reliai mokėjome (praktiškai dvigubai) už šilumą, darosi akivaizdu, kad KE mus apiplėšinėjo, nes VKEKK jiems tai leido daryti. VKEKK suprato, kad tai netesinga ir pakeitė tvarką ir dabar matosi, kad KE nebegali kaip anksčiau uždėti savo pastoviųjų sąnaudų vartotojams ant pečių ir privalės kažką ir greitai keisti efektyvinant savo veiklą, kad konkuruoti su NŠG. Net ir gave ES paramą biokuro katilų statybai KE vadovas nesugeba užtikrinti konkurencingos šilumos gamybos. Ir tas faktas, kad biokuras pabrango tik 30%, o galutinė šilumos kaina anot A.Katino pabrango tik 5%. Tuo tarpu KE šilumos kaina šoko iki 70 %. O tai, kad Lypkių katilas kovo mėn dirbs/nedirbs už tokią “mažą” kainą, priklausys nuo “sėkmingos” bandomosios katilo eksploatacijos po statybos užbaigimo. Kylą klausimas, kodėl tas pats katilas balandžio mėn. šilumos kainą pakėle beveik dvigubai. Kainų dempingavimas – nusikaltimas, netik konkurencijai, bet ir žalingas įmonės veiklai, nes sąnaudas, kurių nepadengs šilumos kaina reikės dengti iš pelno. Akcininkai esame mes visi klaipėdiečiai, reiškia akcininkai ir padengs… Su tuo ir sveikinu mūsų jauną demokratiją.

  2. AvatarVardan tiesos (IP: 193.217.2.221)

   “Fortum Klaipėda” gruodžio. sausio ir vasario mėnesiais, kai miestui reikia daugiausia šilumos, tą šilumą pardavinėjo daugiau nei 10 proc. brangiau, negu prieš metus. Nors kuras (šiukšlės) jiems nebrango, priešingai nei kitiems biokurą deginantiems gamintojams. Priminsiu, jog biokuro kaina per metus šoktelėjo 30 proc. Taigi, kad “Fortum” vėlyvą pavasarį nuleis kainas, lėmė ne jų noras mažiau nuplėšti iš klaipėdiečių, o tai, kad “Klaipėdos energija” Lypkiuose (šalia “Fortum Klaipėda” jėgainės), paleido savo naują biokuro katilą, kuris kovą gamins šilumą už 1,59 ct/kWh., kai tuo tarpu esą “sumažinta” “Fortum” kaina lieka 3,15 ct/kWh. Tik du kartus brangesnė 🙂
   Kaip sakoma, “Fortum” praleido progą patylėti…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt