P0

Kriminalai ir nelaimės, Svarbu

Naftininkai nuteisti dar kartą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-04-15


Klaipėdos apygardos teismas ketvirtadienį paskelbė nusprendį dar vienoje prokuratūros inicijuotoje baudžiamojoje byloje bendrovės „Naftos grupė“ vadovams Antanui ir Arturui Urbučiams bei darbuotojai Svetlanai Popovai. Visi jie nuteisti lygtinėmis laisvės atėmimo bausmėmis.

Prokuratūra šiuos asmenis kaltino neteisėtai pasisavinus bei legalizavus per 5 mln. Eur.

Svetlana Popova, Antanas Urbutis (centre) ir Arturas Urbutis . Martyno Vainoriaus nuotr.

2018 m. birželį Klaipėdos apygardos teismo teisėjas Eduardas Maškevičius buvo nusprendęs šią bylą nutraukti, nes esą yra aplinkybių, rodančių, kad žmones norima bausti už tą patį nusikaltimą – kaltinamieji jau yra išgirdę vieną nuosprendį, bet jį apskundė Apeliaciniam teismui. Tačiau pastarasis panaikino tokią E. Maškevičiaus nutartį konstatuodamas, kad antrojoje baudžiamojoje byloje kaltinamųjų veiksmai kvalifikuojami ne pagal tuos pačius straipsnius, kaip pirmojoje, tebenagrinėjamoje Apeliaciniame teisme. Tad antroji byla apygardos teisme buvo pradėta nagrinėti pernai rugsėjį.

Bylą nagrinėjusi teisėja Kristina Kakurinė konstatavo, kad byloje įrodyta visų kaltinamųjų kaltė, t. y. kad jie susibūrė į organizuotą grupę, parengė nusikalstamų veikų planą, pasiskirstė vaidmenimis inicijuodami neteisėtą įmonės direktoriaus Antano Urbučio žinioje esančio UAB „Naftos grupė“ didelės vertės turto pasisavinimą ir nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimą.

Įmonės konsultantu dirbęs Arturas Urbutis, duodamas nurodymus kitiems bendrininkams ir gaudamas iš jų informaciją apie atliekamų nusikalstamų veiksmų eigą, koordinavo bei organizavo nusikalstamus veiksmus. Jis įsigijo užsienyje lengvatinio mokesčių tarifo zonose įregistruotas kompanijas, atidarė ir valdė jų sąskaitas Šveicarijos bankuose ir pavedė S. Popovai atidaryti ir valdyti užsienio kompanijos sąskaitas Latvijos bankuose.

„Siekiant pagrįsti įsteigtų užsienio bendrovių tariamai suteiktas nematerialiąsias tarpininkavimo paslaugas, organizuotas atliktų darbų priėmimo–perdavimo aktų surašymas, į aktus įtraukiant UAB „Naftos grupė“ faktiškai atliktas tarpininkavimo, ekspedijuojant naftos krovinius, paslaugas ir jų vertę, nors užsienio bendrovės jokių sutartyse nurodytų paslaugų bendrovei „Naftos grupė“ faktiškai nesuteikė. Pagal išrašytas sąskaitas buvo atlikti mokėjimai į organizuotos grupės narių valdomas užsienio kompanijų sąskaitas užsienio bankuose, o po to pasisavintos lėšos buvo legalizuotos pervedant jas į užsienio valstybėse registruotų įmonių sąskaitas, kurias valdė patys kaltinamieji arba kiti užsienio piliečiai”, – rašoma teismo pranešime.

Antanui Urbučiui teismas skyrė 3 metų laisvės atėmimo bausmę, atidedant jos vykdymą trims metams, S. Popovai – tokią pačią bausmę, tik jos vykdymas atidėtas 2 metams 6 mėnesiams, o Arturui Urbučiui skirta 4 metų laisvės atėmimo bausmė, atidedant jos vykdymą 3 metams.

Anot teismo, pagrindą mažinti skirtinas laisvės atėmimo bausmes ir taikyti bausmės vykdymo atidėjimą suteikia faktas, jog buvo pažeista kaltinamųjų teisė į bylos ištyrimą ir išnagrinėjimą per kuo trumpiausią laiką.

Teismas atmetė prokuroro prašymą dėl daugiau nei 5,2 mln. Eur vertės kaltinamųjų pasisavinto turto konfiskavimo ir nurodė, kad konfiskavus turtą ir jį perleidus valstybei, pasunkėtų išieškojimas pagal civilinius ieškinius, kuriais iš kaltinamųjų jau yra priteista 22 579 960 Eur – tai viršija šioje byloje pasisavinto turto sumą.

Šis nuosprendis per 20 dienų nuo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Apeliaciniam teismui.


  2021-04-15

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt