Senkant krevečių ištekliams vandenynuose, žvilgsnis krypsta į akvakultūros ūkius

Uostas ir jūra

Kitąmet Lietuvos žvejai Šiaurės Vakarų Atlanto vandenyse galės sužvejoti iki 3 tūkst. tonų įvairios žuvies, tačiau, skirtingai nei šiemet, nebegalės žvejoti šiaurinių dryžakojų krevečių. Jų žvejyba šiame regione sustabdyta. Tai paaiškėjo Žvejybos Šiaurės Vakarų Atlante organizacijos (NAFO) sesijoje, kurioje patvirtintos šalių žvejybos kvotos.

Maitinamos krevetės KU laboratorijoje. KU nuotr.

Didžiausias dėmesys NAFO sesijoje skirtas tvariam Šiaurės Vakarų Atlanto žuvų išteklių valdymui, pažeidžiamų jūrų ekosistemų apsaugai. Po beveik dešimtmetį trukusios pertraukos, kai pernai krevečių žvejybą buvo leista trumpam atnaujinti, vienas Lietuvos tolimojo plaukiojimo žvejybos laivas 2021 metais sugavo apie 1,5 tūkst. tonų krevečių.

Lietuvai krevečių žvejyba šioje zonoje ypač svarbi – priklauso net 25 proc. Europos Sąjungai tenkančių jų žvejybos galimybių. Vis dėlto, atsižvelgus į mokslininkų rekomendacijas dėl krevečių išteklių būklės nutarta uždrausti jas gaudyti ir skubiai siekti susitarimo dėl tvarios žvejybos.

Akvakultūros verslo planui – iki 2 mln. eurų

Krevečių ištekliams vandenynuose senkant, vis daugiau perspektyvų atsiveria akvakultūros ūkiams. Pasak žuvininkystės sektorių kuruojančio žemės ūkio viceministro Donato Dudučio, daugiau nei trečdalį Europos jūrų reikalų, žuvininkystės ir akvakultūros fondo lėšų (beveik 30 mln. Eur) naujuoju finansavimo laikotarpiu planuojama skirti būtent akvakultūrai – inovacijoms, infrastruktūrai ir plėtrai.

Lietuvoje, turinčioje daug galimybių ir privalumų – aukštos kokybės gėlo vandens, žinių ir infrastruktūros, jau yra ir sėkmės istorijų. Netoli Kauno, Kaišiadorių rajone, įkurtas krevečių ūkis, kuriame jos auginamos uždarose sistemose, specialiai tam pritaikytose patalpose.

Į šią sritį Lietuvoje jau gilinasi ir mokslo institucijos – Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto Žuvininkystės ir akvakultūros laboratorijoje atliekami baltakojų blyškiųjų krevečių auginimo uždaroje akvakultūros sistemoje tyrimai.

Naujajame Lietuvos akvakultūros 2021–2030 m. strateginiame plane numatyta skatinti tvaresnę, ekologiškesnę, konkurencingesnę ir novatoriškesnę bei atsparesnę staigiems pokyčiams akvakultūrą.

Parengus verslo planą, akvakultūros projektui įgyvendinti galima gauti iki 2 mln., 200 tūkst. arba 50 tūkst. eurų paramos.

Taip siekiama didinti akvakultūros įmonių, visų pirma labai mažų, mažų ir vidutinių, konkurencingumą bei gyvybingumą. Remiamas akvakultūros produkcijos ir auginamų rūšių įvairinimas, ūkių modernizavimas, įvairios įrangos pirkimas, taip pat investicijos į produktų kokybės gerinimą ir pridėtinės vertės kūrimą, papildomos veiklos įvairinimą ir kita. Svarbu tai, kad parama neteikiama genetiškai modifikuotų organizmų auginimo veiklai.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Keisis kormoranų skaičiaus reguliavimo tvarka

2025 m. įsigalios nauja kormoranų populiacijos kontrolės tvarka ir nustatytas skaičius, kiek šių paukščių galės naikinti žuvininkystės ūkiai, praneša Aplinkos ...
2024-04-07
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Miestas

Ragavo inovatyvios akvakultūros „derlių“

Jau tampa tradicija, kad Klaipėdoje inovatyvios akvakultūros „derlius“ nuimamas drauge su Klaipėdos universiteto mokslininkais po burėmis – restorano „Meridianas“ virtuvės ...
2023-09-08
Skaityti daugiau

Miestas

Krevetes augins panaudodami geoterminį vandenį

Vakarų Lietuvoje glūdinčius geoterminio vandens išteklius tikimasi sėkmingai panaudoti ir akvakultūroje. Tai įrodyti mokslininkai sieks eksperimentais, kurie šį rudenį startuos ...
2023-09-04
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This