P0

Miestas, Svarbu

Mogiliovo gatvės pervadinimas: Kalbos komisija nepritarė, bet procesas juda toliau (7)

Artūras Šulcas

Artūras Šulcas
2022-04-11


Valstybinės lietuvių kalbos komisija palaimino Žardės gatvės pavadinimą, tačiau pataria nekeisti Mogiliovo gatvės pavadinimo, tik naudoti teiktinesnę šio vietovardžio formą – Mogiliavas. Tačiau Klaipėdos miesto tarybai vis tiek teikiamas sprendimo projektas pakeisti Mogiliovo gatvės pavadinimą į Žardės gatvę.

Palmiros Mart nuotr.

Pasak sprendimo projekto aiškinamojo rašto, Mogiliovo g. pavadinimo pakeitimo projektas parengtas atsižvelgiant į asociacijos „Berželio“ bendruomenė, miesto Tarybos ir Seimo narių raštus, parengtus reaguojant į Rusijos paskelbtą karą Ukrainai ir Baltarusijos vaidmenį jame.

Pakeitus Mogiliovo gatvės pavadinimą atitinkamai pasikeistų ir adresai 15-ai pastatų, 526 butams ir patalpoms bei 115 juridiniams asmenų.

Šie pakeitimai turi ir savo kaštus. Sprendimo projekto aiškinamajame rašte primenama: „Atsižvelgiant į Klaipėdos m. gatvių pavadinimų ir pastatų numerių lentelių, gatvių krypties nuorodų ir jų tvirtinimo darbų <…> įkainius, 2 vnt. gatvių krypties nuorodų gamybos ir pastatymo lėšų poreikis sudarytų 394,46 Eur su PVM”. 

Pakeitus gatvei pavadinimą, bus pakeisti adresai visiems adresų objektams, nekeičiant pastatų ir patalpų numeracijos. Įregistravus gatvės pavadinimo pakeitimą Registrų centro adresų registre, visų nekilnojamo turto vienetų duomenys bus keičiami nemokamai.

„Gatvės pavadinimo pakeitimas finansiškai labiau paveiks juridinius asmenis (ypač gyvenamųjų namų bendrijas), nes jų adresai gali būti fiksuoti pagal unikalų numerį arba tekstą, o keičiant adresą, reikės tą daryti ir įstatuose (todėl gali reikti įstatų pakeitimus fiksuoti pas notarą, gyvenamųjų namų bendrijoms – gyventojų fiziniuose susirinkimuose)”, – teigiama sprendimo projekto aiškinamajame rašte.

Klaipėdos savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija kovo pradžioje vienbalsiai buvo pritarusi iniciatyvai keisti Mogiliovo gatvės pavadinimą. Siūlymą ją pervadinti Žardės vardu pateikė šios komisijos narys, Klaipėdos universiteto istorikas dr. Vasilijus Safrnonovas. Nors ir buvo kai kurių abejonių dėl tokio pavadinimo, komisija palaikė šią idėją.

INFORMACIJA

Pavadinimas Žardė žinomas nuo 1253 m., t. y. jis istoriniuose šaltiniuose yra pirmą kartą paliudytas maždaug 170 metų anksčiau nei šiandien vartojamas miesto pavadinimas Klaipėda.

Žardė nebuvo vien kaimas, tai buvo milžiniškas valdų kompleksas, tokiu vardu žinomas nuo XIII a. Mažesni kaimai, tokie kaip Bandužiai, Kuncai, Markučiai, kažkada buvo Žardės valdų komplekso dalis.

Mogiliovo gyventojai savo miesto pavadinimą kildina iš legendos apie į dabartinę miesto vietą kadaise atplaukusį galingą liūtą.


  2022-04-11

  7 komentarai “Mogiliovo gatvės pervadinimas: Kalbos komisija nepritarė, bet procesas juda toliau”

  1. AvatarIrute (IP: 86.100.156.192)

   Netoli yra Zardupes piliakalnis,tai gal reiketu pavadinti Zardupes,kad nebutu painiavos

  2. AvatarArvydas (IP: 193.219.187.59)

   Ir Markučių gatvę pervadinti į pašto ženkliukų g.

  3. AvatarFašizmui- ne ir juos remiantiems -ne. keisti kuo greičiau (IP: 86.100.91.176)

   Jokių Mogiliovo gatvių (Jis yra Magiliavas), tik Lietuviškų gyvenviečių gatvės pavadinimas

  4. AvatarKomisaras (IP: 78.57.209.60)

   Bet ta kalbos komisija pritarė rusiško keiksmažodžio vartojimui, keista ta komisija !?

   • AvatarKai neskiriate kas yra kas- aiškumui (IP: 86.100.91.176)

    Matyt nesupratai ,kaip ir jelizaveta kas yra kas. Kur kas šaudo ir žudo.Rusiškas keismažodis neįteisintas, o įteisintas tik rusų kalba “рускый военый кораблъ иди начуй”

   • Avataremocija (IP: 81.7.91.14)

    Rusų kalba nėra jūsų stiprioji pusė. Ir koks pasimėgavimas rašant paskutinį žodį. Primityvi emocija. Bandykit angliškai, gal geriau pavyks?

  5. AvatarAnonimas (IP: 90.131.32.243)

   Stabdykite šią idėją…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt