Išsiliejusiems naftos teršalams skaidyti – mikroorganizmai šiauduose

Aplinkosauga

Rinką greitai turėtų pasiekti unikalus Lietuvoje sukurtas produktas, skirtas naftos išsiliejimų jūroje neutralizavimui. Biotechnologiją sukūręs Klaipėdos universitetas ir jo atžalinė įmonė „Inobiostar“ šią savaitę sėkmingai atliko bandymus realiomis sąlygomis uosto akvatorijoje ir jau ieško sprendimo pakuotės dizainui – tam bus pasitelkti inovatoriai iš Lietuvos bei užsienio.

Iššūkį hakatone „Portathon 2022“ metančio startuolio įkūrėja dr. Tatjana Paulauskienė tikisi, kad dizaino idėją komandoms pavyks sugeneruoti per 48 valandas – tiek standartiškai trunka šis hakatonas. Esant poreikiui vėliau pakuotės sprendimas dar būtų tobulinamas.

Mokslininkės teigimu, ekologinių nelaimių atvejais siekiant likviduoti taršą dažniausiai būna pasitelkiamos cheminės medžiagos. Taikant cheminį metodą naftos teršalai susmulkinami į mažesnius lašelius ir dėl to skęsta, tačiau tai iš esmės neišsprendžia problemos. „Inobiostar“ ir KU sukurta biotechnologija naftos teršalus jūrinėje aplinkoje skaido pasitelkiant jais mintančius mikroorganizmus.

„Sukurti jiems geriausias įmanomas sąlygas buvo viena kertinių užduočių. Laboratorijose atradome būdą, kaip minėtus mikroorganizmus apgyvendinti šiauduose – natūralių pagalbinių medžiagų terpėje. Tokiu būdu sprendimas ne tik puikiai atlieka savo pirminę funkciją, bet ir yra draugiškas aplinkai bei įgalinantis tikslingai panaudoti vietines žaliavas – žemės ūkio produkcijos likučius“, – aiškino mokslininkė.

INFORMACIJA

„Portathon“, kuris šiemet vyks rugsėjo 30 – spalio 2 dienomis, idėjinis ir organizacinis branduolys yra Lietuvos jūrinis klasteris, Klaipėdos universitetas, šiemet 20 metų veiklos sukaktį minintis Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Pastaroji organizacija jau pateikė net tris iššūkius šių metų hakatono komandoms.

Pagrindinės tematinės „Portathon 2022“ iššūkių kategorijos šiemet atkartos jau pernai brėžtas kryptis – tai logistika, energetika, tvari uostų ir uostamiesčių aplinka, kibernetinis saugumas.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Socialinėje foto parodoje - apie mamos ir sūnaus susitikimus

Balandžio 30 d., antradienį, 15 val., Klaipėdos universiteto Aula Magna konferencijų salėje (H. Manto g. 90-1) vyks foto parodos atidarymas ...
2024-04-25
Skaityti daugiau

Švietimas

Pradeda veikti universiteto STEAM centras

Klaipėdos universitete (KU) oficialiai atidarytas metodinis STEAM centras. Tai pirmasis iš trijų Lietuvoje numatytų sukurti metodinių centrų. Jo komanda veiklą ...
2024-04-15
Skaityti daugiau

Švietimas

Klaipėdoje - pirmasis šalyje metodinis STEAM centras

Pernai rugsėjį veiklą pradėjusi Klaipėdos universiteto (KU) metodinio STEAM centro komanda balandžio 12 d. simboliniu juostos kirpimu pažymės pirmojo Lietuvoje ...
2024-04-02
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This