„Smogiko išpažinties” autoriaus planuose – komiksų knygelė apie pokario partizanus

Kultūra

Nors vėjuotą ir lietingą ketvirtadienio vakarą į naujos klaipėdiečio žurnalisto ir rašytojo Mindaugo Milinio knygos pristatymą, vykusį Imanuelio Kanto bibliotekos Pempininkų padalinyje, susirinko negausus jo gerbėjų būrelis, susitikimas praėjo labai šiltai ir jaukiai.

Palmiros Mart nuotr.

Istorinis romanas „Smogiko išpažintis” – jau 10-oji autoriaus knyga. Jis prisipažino ją parašęs labai greitai – per 7 mėnesius, įskaitant ir dokumentinės medžiagos rinkimą.

„Kai manęs klausia, apie ką ši knyga, sakau, jog visą laiką rašau apie tą patį – apie sovietų nusikaltimus”, – teigė M. Milinis, pristatyme apie naująją ką tik iš „Alma Littera” leidyklos atkeliavusį romaną kalbėjęs bene mažiausiai.

Autorius dalinosi Lietuvos ypatingajame archyve aptiktomis nuotraukomis ir dokumentais, iliustruojančiais vadinamųjų NKVD smogikų, kurių būriai buvo specialiai sukurti kompromituoti pokario partizanus, veiklą. Jie, persirengę partizanais, žudė ir plėšė Lietuvos žmones, apgaulės būdu įgydavo partizanų pasitikėjimą, kad vėliau juos suimtų ir sunaikintų.

Tarp šių smogikų buvo ir buvęs vermachto karininkas Gerhardas Bėgeleinas, nuėjęs tarnauti sovietams. Jis ir tapo „Smogiko išpažinties” herojumi, teisingiau – antiherojumi.

Paklaustas, kaip kilo mintis pagrindiniu veikėju pasirinkti tokį, švelniai tariant, nesimpatišką tipą, Mindaugas prisiminė, jog renkant medžiagą antrajai „Partizano” knygai jo žvilgsnį patraukė trumpas aprašymas apie tūlą KGB agentą Klevą – tai ir buvo tas pats G. Bėgeleinas.

Tas faktas jį sudomino, tad prie jo po kurio laiko nusprendė grįžti. Kartu jis prisipažino, jog įsijausti į išdaviko ir žudiko kailį buvę nelengva – knyga parašyta pirmuoju asmeniu.

Kadangi smogikų asmens bylų Lietuvos archyvuose neliko, jam Lietuvos ypatingajame archyve pavyko rasti G. Bėgeleino baudžiamąją bylą, kurioje jis viename „prisipažinime” pats aprašė beveik visą savo labai spalvingą gyvenimą, tarnybą vermachte bei perėjimą tarnauti sovietams aplinkybes ir kt. Nors apie savo veiklą smogikų gretose nelabai gyrėsi, atkurti istorinius įvykius padėjo kiti aptikti dokumentai, partizanų prisiminimai, istorikų knygos.

M. Milinis nesutiko atskleisti jau kai kam spėjusiems perskaityti knygą, kas joje yra tikra, o kas – autoriaus fantazijos vaisius, tačiau tikino, jog visi istoriniai įvykiai, kaip ir jos pagrindinis veikėjas, yra autentiški.

„Dabar tais pačiais sovietų metodais veikiama Ukrainoje, niekas nepasikeitė. Sovietų valdžia grįžta, ruoškimės, kad mūsų vėl neokupuotų”, – kalbėjo M. Milinis.

Jis prisipažino šiuo metu mąstantis galbūt parašyti detektyvą apie paskutiniojo praėjusio šimtmečio dešimtmečio kriminalinius įvykius Klaipėdoje bei susidomėjęs žinomo dailininko Ramūno Vaitkaus pasiūlymu jiems kartu sukurti komiksų knygelę apie pokario partizanus.

INFORMACIJA

Istorikų duomenimis, 1945–1959 metais specialiosios ir agentūrinės sovietinės kovinės grupės nužudė apie 500 ir paėmė į nelaisvę apie 220 partizanų. Agentai smogikai klasta ištardė apie 700 pasipriešinimo dalyvių. Tai sovietiniam saugumui leido atskleisti ir suimti apie 4900 rėmėjų, ryšininkų ir rezervistų. Specialiosios grupės taip pat nužudė apie 60 ryšininkų, rėmėjų ir civilių gyventojų. Tai – tik oficialiai žinomi faktai, o iš tiesų neginkluotų gyventojų galėjo žūti daugiau.

Šios gaujos šiuolaikinių istorikų vadinamos „sokolovininkais“ (pagal jų vado, specialiosios grupės įgaliotinio Aleksejaus Sokolovo pavardę). Anuomet tai buvo MGB 2N (Kovos su banditizmu) skyriaus specialusis padalinys, kurio smogikai persirengdavo Lietuvos partizanų uniformomis ir siautėdavo kaimuose.

G. Bėgeleinas 1990-aiais Vokietijoje buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, bet po dvejų metų, sulaukęs amnestijos, mirė.

1 Comment

  1. Kodėl Palmira Mart

    Būtų įdomu sužinoti kažkokią įdomią istoriją, kodėl autorė pasirašo Palmira Mart? O ne Palmira Martinkienė? Įdomu, kiek metų tai nuotraukai, kuri publikuojama prie „slapyvardžio ” Palmyra Mart? Gal mes kažką praleidome, gal Palmyra garsi, Lietuvoje ir užsienyje plačiai žinoma rašytoja? O dėl nuotraukos, dabar madinga „dėti” nuotrauką : kai man buvo trys metukai. Žurnalistė Palmyra taip pat galėtų neatsilikti nuo šiuolaikinės mados šauksmo! Sėkmės! Lauksime naujų, aktualių publikacijų!

    Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kriminalai ir nelaimės

Už neteisėtą disponavimą dideliu kiekiu šaudmenų - baudos kariškiams ir žurnalistui

Klaipėdos apygardos teismas neviešuose teismo posėdžiuose išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai neteisėtai įgijus, gabenus ir realizavus didelį kiekį šaudmenų pareikšti ...
2024-03-28
Skaityti daugiau

Veidai

Kaip atpažinti užverbuotą smogiką, jeigu jis yra tavo vadas ar geriausias draugas

Ketvirtadienio vakare Imanuelio Kanto bibliotekos Pempininkų padalinyje buvo pristatyta jau 10-oji klaipėdiečio žurnalisto ir rašytojo Mindaugo Milinio knyga „Smogiko išpažintis”, ...
2023-11-26
Skaityti daugiau

Kultūra

Mindaugas Milinis pristato savo naują romaną „Smogiko išpažintis“

Netrukus knygynus pasieks naujausias Mindaugo Milinio romanas „Smogiko išpažintis“. Autorius toliau tęsia pokario rezistencijos temą. Knygos anotacijoje rašoma, kad ji ...
2023-10-12
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This