Prietaravimai

Mums rašo

Vytautas Valevičius
2024-02-21

Komentarų: 0

Lengvas pasižaidimas ir nieko rimta, mano daugelis, skaitydami horoskopus, pabeldimas į medį ar nusispjovimas per petį pasaulio gi nekeičia, o gal … padės? Ar iš tikro prietarai nėra tokie nekalti?

Mokslininkams pasidomėjus jų įtaka sveikatai, socialiniam elgesiui ir pasitikėjimui atskleista, kad dalis mirčių ar neadekvačių poelgių yra nulemti tų pačių prietarų.

Pažvelkime į šių tyrėjų išvadas: „Manifestas. Prietaras yra prisirišimas prie kliedesių, kurie neturi intelektualinio ar mokslinio paaiškinimo ir sukelia prietaringą elgesį, kurį sukelia klaidingas įvykių priežasčių ir pasekmių suvokimas. Jis kyla iš žmogaus neišmanymo ir daro didelį poveikį žmonių kultūrai ir sveikatai, neleidžia jiems pradėti sveikatos atkūrimo ir turi neigiamą poveikį asmeniui ir visuomenei. Atsižvelgiant į apibrėžimus trijose – slaugos, psichologijos ir sociologijos srityse, prietaro sąvoka turėtų būti pašalinta iš kasdieninės būklės ir moksliškai patikslinta”, rašoma čia.

Tačiau ar jie paplitę? Ar populiarūs prietarai pasaulyje, ar jie kenksmingi? Vienos apklausos metu buvo nustatyta, jog Vokietijoje 62% žmonių yra prietaringi. Indijoje atliktame tyrime 60% pacientų tikėjo sėkme ir prietarais, susijusiais su ligomis. Perdėti įsitikinimai ir idėjos rado savo vietą žmonių bendravimuose ir ilgainiui virsta tvirtais įsitikinimais ir netgi gali turėti įtakos elgsenai sveikatai.

Prietarų samprata slaugoje daugiausia pasireiškia neracionaliais žmonių įsitikinimais, kurie daro įtaką fizinei ir psichinei sveikatai. Pavyzdžiui, 2012 m. atliktame tyrime 40% pacientų dėl savo fizinės ligos kaltino tokius dalykus kaip „bloga akis“.

Kitame atliktame tyrime hipertenzija (padidėjęs kraujo spaudimas) sergantys pacientai tikėjo prietarais ir sėkme, todėl netinkamai laikėsi savo gydymo režimo. O diabetu sergantys pacientai, turintys prietaringų įsitikinimų, prasčiau rūpinosi savimi. Turkijoje prietaringi pacientai, sergantys epilepsija, savo ligai gydyti naudojo kerus ir magiją, užuot vykdę gydytojo nurodymus.

Prietarai gali pakenkti visuomenei keliais būdais. Vienas iš jų yra tai, kad jie gali sukelti tam tikrų žmonių grupių diskriminaciją ir atskirtį. Pavyzdžiui, jei prietaras sako, kad tam tikriems žmonėms nesiseka, tada tų žmonių gali būti vengiama arba su jais elgiamasi netinkamai.

Kitas būdas, kuriuo prietarai gali būti žalingi, yra tai, kad jie gali paskatinti žmones priimti blogus sprendimus, pagrįstus klaidingais įsitikinimais. Pavyzdžiui, jei kas nors mano, kad tam tikras veiksmas atneš sėkmę, jie gali imtis to veiksmo, net jei tai pavojinga ar žalinga.

Be to, prietarai taip pat gali sukelti nereikalingą baimę ir nerimą. Pavyzdžiui, jei kas nors mano, kad tam tikras skaičius ar spalva yra nepasisekę, jie gali to išvengti, net jei tai jam būtų naudinga.

Apibendrinant galima pasakyti, kad prietarai gali būti žalingi visuomenei, nes gali sukelti diskriminaciją, blogų sprendimų priėmimą, sukelia bereikalingą baimę bei nerimą.

Galima plėsti prietarų buvimo sritį, nes retas mato jų veikimą ekonomikos sferoje. Gal tik amuletų ir kitų „magiškų“ daikčiukų prekyboje. O požiūris į kitų tautų verslininkus taipogi yra prietaras. Nebetęsiu, nes.. užkliūsiu.

Prietarai kartais gali sukelti net laikiną teigiamą poveikį, tačiau daugumoje atvejų veda žmogų ar grupę jų klaidų keliu. Sakykim, egzorcizmas yra jais grįstas. Yra aibė pavyzdžių, kai žmogus prasilošia, nes tiki skaičių magija arba prietaru. Taigi, apibendrintai būtina teigti, kad prietarai yra senas savęs (asmens ar grupės) apgaulės būdas.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nuomonės

Kaip pasirinkti prezidentą?

Artėja Lietuvos respublikos prezidento rinkimai. Aktyvūs žmonės jau senokai svarsto, kas galėtų būti jų pasirinktu. Pirma, senas ar naujas. Jei ...
2024-04-29
Skaityti daugiau

Mums rašo

Kuo reikšmingas Kantas?

Gimimo data 1724 m. balandžio 22 d., gimimo vieta – Karaliaučius. Mes intensyviai bandome jį pasisavinti, nes tam pritaria istoriniai ...
2024-04-22
Skaityti daugiau

Mums rašo

Politikų manipuliacijos 

Artėjant rinkimams kartais tenka pamatyti ar išgirsti taip vadinamus debatus. O kai kuriose šalyse net pamatyti plakatus ar televizinę reklamą. ...
2024-04-19
Skaityti daugiau

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This